Wyburzą warszawski wieżowiec. W jego miejsce powstanie nowy

Skanska planuje wyburzenie 83-metrowego biurowca Ilmet znajdującego się przy rondzie ONZ w Warszawie. Na jego miejscu chcą wznieść wieżowiec o wysokości 188 metrów. Firma kupiła również projekt nowego budynku - "Warsaw One" autorstwa biura architektonicznego Schmidt Hammer Lassen Architects.

Biurowiec Ilmet został wzniesiony w 1997 roku przez austriacką firmę Ilbau według projektu Miljenko Dumencica i Mirosława Kartowicza. Dziś 83-metrowy wysokościowiec okazał się niewystarczający ze względu na zwiększający się popyt na przestrzeń biurową w centrum Warszawy. Od kilku miesięcy budynek stoi pusty i czeka na rozbiórkę. 

Zapowiadana inwestycja firmy Skanska ma zwiększyć powierzchnię biurową, którą dziś oferuje Ilmet, niemal trzykrotnie. Decyzję o wyburzeniu biurowca argumentuje się chęcią bardziej efektywnego zagospodarowania działki przy Rondzie ONZ. 83-metrowy biurowiec zwieńczony logiem Mercedesa okazał się zbyt małym i nieatrakcyjnym partnerem dla stojącego tuż obok wieżowca Rondo 1. Ponadto działka, na której wybudowano biurowiec zyskała na wartości po otwarciu drugiej linii metra. Tak o planowanym przedsięwzięciu opowiada Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający Skanska Property Poland:

Budujemy Warszawę od ponad 20 lat. Projekty Skanska to m.in. duży fragment alei Jana Pawła II, a kolejne budynki niebawem staną się elementem zmienionej ulicy Towarowej. Będziemy dokładnie analizować możliwości odpowiedniego zagospodarowania terenu przy rondzie ONZ. Jest ich kilka, teraz nie wykluczamy żadnego z nich. Chcemy przede wszystkim, żeby w tak reprezentacyjnym punkcie miasta był odpowiednia architektura, która dobrze wpisze się w oczekiwania mieszkańców Warszawy.

O rozbiórce Ilmetu mówi się od kilku lat. Prezentowany już wcześniej projekt nowego drapacza chmur, który ma zostać wybudowany po zburzeniu biurowca, powstał w pracowni Schmidt Hammer Lassen Architects. Z dostępnych, poglądowych wizualizacji wynika, że wieżowiec będzie składał się z trzech kaskadowo usytuowanych względem siebie brył. Ich zwieńczenie zostanie zaakcentowane złotym kolorem. Autorzy projektu mają na swoim koncie takie realizacje jak: Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, Bibliotekę Królewską w Kopenhadze, grenlandzkie Centrum Kultury czy też projekt Uniwersytetu w Utrechcie. 

Skanska prowadzi szereg inwestycji biurowych na terenie Warszawy. Wystarczy wspomnieć chociażby otwarte niedawno Atrium 2 przy ulicy Pereca, czy też budowę kompleksu Generation Park przy Rondzie Daszyńskiego oraz Spark przy ulicy Towarowej. Coraz więcej firm decyduje się na przeniesienie swojej siedziby do centrum Warszawy, rośnie atrakcyjność lokalizacji szczególnie w biurowcach zlokalizowanych tuż przy metrze. 

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Więcej o:
Komentarze (48)
Wyburzą warszawski wieżowiec. W jego miejsce powstanie nowy
Zaloguj się
 • Gość: wert

  Oceniono 25 razy 23

  szkoda że nie kupili tego tureckiego wieżowca bo to jest dopiero kaszana

 • lukask73

  Oceniono 22 razy 16

  Wyburzenie wyburzeniem, ale dlaczego do jasnej cholery chodnik pod tym wieżowcem jest całkowicie zastawiony zaparkowanymi samochodami? Czy nie macie tam w Warszawie żadnej straży miejskiej? Odwiedzanie stolicy przez mieszkańca b. zaboru pruskiego zawsze budzi niesmak.

 • Gość: Lucek

  Oceniono 19 razy 11

  W Warszawie jest naprawdę dużo gorszych budynków do wyburzenia Ilmet jest całkiem w porządku

 • Gość: gdzie urbaniści

  Oceniono 27 razy 9

  Ja wszystko rozumiem, zysk inwestora, cenna działka i w ogóle.
  Ale czy nie mamy miejskich urbanistów, którzy zdecydowaliby co i gdzie burzyć i budować?

  Ilmet może piękny nie jest, ale mamy dużo brzydszych budynków do wywalenia z tego miasta. Chociażby wspomniany już turecki toitoi przy al.Jerozolimskich. Czy w okolicy ohydne bloki przy Pańskiej, albo budynki po drugiej stronie Prostej. Tak samo cenna działka.

  U nas rządzi inwestor, i to on decyduje co i gdzie wyburzy/wybuduje. Przez to mamy takie brzydkie azjatyckie miasto.
  Ratusz nie ma nic do powiedzenia?

 • Gość: klaps

  Oceniono 20 razy 6

  Ilmet to fajny postmodernizm i bardzo cenna próba wprowadzenia koloru cegły do panoramy Warszawy. Nowy projekt jest nieczytelny i zbyt przysadzisty na tych szkicowych wizualizacjach - ciekawe jak rzeczywiście ma wyglądać.

 • kamila3345

  Oceniono 5 razy 5

  Cała Prosta ma szansę stać się biurową promenadą na miarę 22 wieku. Ilmet był słaby trzeba przyznać. Nie żal mi go wcale. Rozebrać natomiast przydałoby się tą maszkarę JW Construction na Łuckiej.

 • hrabin1

  Oceniono 14 razy 2

  osobiście lubię wieżowce, natomiast te, które powstają w Warszawie, coraz mniej mi się podoba... żagiel Libedskina dostał kolor fasady jakiej ja bym miejskim kiblu nie dał.... inne wieżowce w ścisłym centrum też nawiązują do tej kolorystyki nijakości...ksiądz wygląda ciekawiej kolorystycznie niż te budżetowe elewacje... sam kształt też ma wpływ na okolice... i tu niestety, także mamy do czynienia z bryłami tak subtelnymi jak kształt muszli...we wspomnianym kiblu... a że tak powiem, urząd miejski w Warszawie, to powinien, kierować się trochę pojęciem przestrzeni publicznej... na ich miejscu zezwalał bym na takie budowle, ale poda warunkiem - chcesz budować ? zaprojektuj budynek tak, żeby był piękny, a przynajmniej ładny, a nie przypominał kloc w barwie gaci, rzuconych na stertę innych gaci... a na to trzeba wybulić... i tu jest ból ;) dlatego władze zgadzają się na tandetę... a taki np pałac kultury...żeby sqrsna zdetronizować trzeba pomysłu, a nie klocka... klocki stawiajcie sobie we własnym kiblu... kibel się przewija... miłego weekendu :)

 • staryapacz

  Oceniono 20 razy 2

  Obłęd. NIedawno zbudowali 88 pięter, teraz przez kolejne dwa lata będzie bałagan i trudności na rondzie.NIe pozwalać na to. Szerszy problem; budowano przejścia podziemne teraz będą je likwidować, szerokie ulice-zwężać bo tam ponoć warszawiacy lubią spacerować. Chore koncepcje bez konsultacji.Za dużo pieniędzy? Obniżmy podatki

 • snowbird1

  Oceniono 1 raz 1

  Juz sie zaczynaja obroncy badziewia. Skad tacy ludzie sie biora?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX