W kamienicy komunalnej jak w apartamentowcu [METAMORFOZA]

Wyremontowana kamienica przy Targowej 40

Wyremontowana kamienica przy Targowej 40 (FOT. KUBA ATYS)

Kamienica komunalna przy ulicy Targowej w Warszawie przeszła gruntowny remont, który trwał półtora roku i kosztował 4,75 miliona złotych. W jego wyniku powstało 19 przestronnych mieszkań, sześć z nich to lokale socjalne.

Z dziewiętnastu przestronnych mieszkań, sześć zostanie przeznaczonych na lokale socjalne z czynszem w wysokości 1,45 zł za metr kwadratowy. W pozostałych mieszkaniach, ze względu na obowiązujący standard wykończenia, czynsz będzie wynosił 8, 10 złotych za metr kwadratowy. W budynku znalazły się również dwa lokale użytkowe. Jak zapowiada Hanna Gronkiewicz-Waltz do lokali socjalnych mają mieć pierwszeństwo osoby pokrzywdzone dekretem Bieruta. Warto dodać, że miasto weszło w posiadanie kamienicy w 1945 roku w związku z nacjonalizacją nieruchomości przeprowadzą przez władze komunistyczne. 

Wzorcowy remont kamienicy na warszawskiej Pradze 

Kiedy ogląda się zdjęcia zmodernizowanej kamienicy, odnosi się wrażenie, że remont budynku przy ulicy Targowej przeprowadził deweloper inwestując duże pieniądze po to, by zaoferować mieszkania o wysokim standardzie dla majętnych nabywców. Tymczasem lokale wysokie na trzy metry ze śnieżnobiałymi ścianami i ciemnobrązowymi parkietami, do których prowadzą szerokie drewniane drzwi znajdują się w kamienicy komunalnej. Do mieszkań prowadzi przestronna klatka schodowa z odrestaurowaną, żeliwną balustradą.Odnowiona została również elewacja zbudowanej w 1887 roku kamienicy. Jej fasada zyskała stonowane kolory w odcieniach beżu i kremu. 

Gorzkie porównanie

Sposób przeprowadzonego remontu kamienic powinien uchodzić za standard. Tymczasem piszemy o nim z lekko sensacyjnym zabarwieniem. Porównanie do apartamentowca jest swego rodzaju retoryczną przesadą. Nasuwa się ono, ponieważ rzadko który lokal komunalny może pochwalić się taką jakością wykończenia. Zazwyczaj budynki, w których mieszczą się również lokale socjalne, są zaniedbane. W mediach częściej pojawiają się tragiczne historie związane z reprywatyzacją i wyrzucaniem lokatorów z zajmowanych przez nich mieszkań niż informacje o wzorcowo przeprowadzonych remontach. O złożoności problemu związanego z dostępnością mieszkań w Polsce pisał Filip Springer w głośnej książce 13 pięter. To zagadnienie podejmowała również świetna wystawa Wreszcie we własnym domu. Dom Polski w transformacji prezentowana podczas zeszłorocznego festiwalu Warszawa w Budowie

Zdjęcia wyremontowanej kamienicy >>>

Klincz mieszkaniowy

Aby wyjść z obecnego klinczu niezwykle drogich mieszkań na wynajem, 20-letnich kredytów hipotecznych i trudno dostępnych mieszkań socjalnych i komunalnych, należałoby przywrócić proporcję między liczbą inwestycji prowadzonych przez deweloperów, miasta i kooperatywy mieszkańców. Obecnie lokale komunalne w Polsce stanowią 8,7 % wszystkich mieszkań (stan na 2014 rok), a odsetek budownictwa społecznego, tzw. TBS-ów, wynosi 0,7 % (stan na 2014). Dodajmy, że co roku mieszkania od gmin otrzymuje 15 % ze wszystkich oczekujących osób. 

Szykują się kolejne modernizacje

Cieszy fakt, że miasto wdraża program rewitalizacji Pragi. W najbliższych planach znajduje się remont Teatru Baj i przedszkola przy ulicy Jagiellońskiej 38. Do urzędu miasta wpłynęło już pięć ofert od firm zainteresowanych przeprowadzeniem remontów.

Praga zyskuje nowe oblicze. Zmiany na tym obszarze zachodzą już od kilku lat. W ciągu ostatnich 10 lat na obszarze objętym programem rewitalizacji powstało 800 mieszkań, 9400 zostało wyremontowanych, a blisko 1900 przyłączonych do centralnego ogrzewania. - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.

Od końca września 2016 roku działa już Centrum Kreatywności Targowa, a od grudnia Centrum Młodych przy ul. Inżynierskiej. Trwają również prace przy pierwszej w Warszawie kamienicy międzypokoleniowej przy ul. Stalowej 29, w której zamieszkają zarówno młodzi jak i seniorzy. Na ostatnich dwóch piętrach planowana jest placówka opiekuńczo – wychowawcza, a podwórko wokół stanie się przestrzenią integracji mieszkańców.

15 tysięcy nowych mieszkań dla Warszawy

W ramach programu Mieszkania 2030 władze Warszawy planują w najbliższym czasie powiększenie miejskiego zasobu o 15 tysięcy mieszkań, do końca 2030 ta liczba ma wzrosnąć do 100 tysięcy. Priorytetowo mają zostać potraktowane inwestycje dotyczące mieszkań: socjalnych - przeznaczonych dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, komunalnych - przeznaczonych dla osób o niskich dochodach, TBS-ów - dla osób, których dochody są za wysokie, by uzyskały mieszkania komunalne, a zbyt niskie, by otrzymały kredyt. Dodatkowo planowane są inwestycje pod najem komercyjny; kolejne lokale zostaną wybudowane zarówno przez miejskie spółki, jak i firmy prywatne. Zróżnicowanie rynku mieszkaniowego ma  docelowo wpłynąć na obniżenie cen wynajmu i zwiększenie dostępności mieszkań. 

ZOBACZ ZDJĘCIA >>> 

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
 • Praca dyplomowa: projekt Domu Mody Prada w Warszawie Mariaż mody i architektury - projekt dla Prady [WARSZAWA]
 • Nowy projekt warszawskiej Rotundy Stara Rotunda zniknie w styczniu, za dwa lata pojawi się nowa. Jaka będzie? [ZOBACZ]
 • Wystawa 'Wreszcie we własnym domu. Dom polski w transformacji', 8. edycja festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE, organizatorzy: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Warszawy, Instytut Architektury Wszystkie choroby polskich miast. Dom polski w transformacji
Komentarze (60)
W kamienicy komunalnej jak w apartamentowcu [METAMORFOZA]
Zaloguj się
 • Gość: krystian

  Oceniono 70 razy 64

  to naprawdę super, że zwykłe, przyzwoite, czyste mieszkania w polskiej rzeczywistości społecznej nabierają miano apartamentów

 • Gość: Dobra zmiana

  Oceniono 48 razy 28

  To komunalne menelstwo będzie miało co dewastować.

 • Gość: aaaaaa

  Oceniono 30 razy 26

  ciekawe jak będą wyglądały po roku

 • Gość: maro

  Oceniono 28 razy 24

  Czynsz powinien być dla wszystkich taki sam. Osoby uboższe na podstawie PIT mogłyby otrzymać dopłatę od pomocy społecznej.

 • gnago

  Oceniono 14 razy 14

  W cenie tego remontu ze dwie kamienice można by zbudować

 • siemaszko1

  Oceniono 22 razy 14

  20 la ttemu otarłem się o to zjawisko tz. remonty komunalnych kamienic moi liczni szefowie przy rozmowach o podwyżce wynagrodzenia, zawsze używali argumentu,, czy ty wiesz ile ja musze odpalić za zlecenie i odbiór roboty,, - wedł€g nich było to 20 % kosztorysu

 • japka_putina

  Oceniono 10 razy 10

  Wychodzi 250 tysięcy na mieszkanie. Bogato pojechali!

 • nikifor666

  Oceniono 10 razy 8

  super super. a mieszkac beda tam ci sami lokatorzy, ktorzy od 10 lat nie placa czynszu i kradna zarowki z korytarza?

 • liberalna.demokracja

  Oceniono 6 razy 6

  Najpiękniejsze kamienice są Barcelonie. W każdej klatce schodowej co najmniej stuletniej barcelońskiej kamienicy spokojnie można zrobić recepcję najdroższego hotelu na świecie. Wszystko jest tam idealne, wykończenia, schody, drzwi windy, oczywiście wszystko jest bogate w różnego rodzaju zdobienia, rzeźby, płaskorzeźby, sztukaterie. Wszystkie te elementy są wykonane z najlepszych materiałów. Katalonia to najbogatszy region w Hiszpanii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły