DOM "T" - szlachetna prostota [PROJEKT]

Dom "T" został zaprojektowany na malowniczej działce położonej w zakolu rzeki Jeziorki, w podwarszawskim Konstancinie. W okolicy stoi kilka budynków jednorodzinnych, a po drugiej stronie ulicy znajduje się niewielkie osiedle niskich budynków wielorodzinnych. Projekt powstał w pracowni STOPROCENT Architekci.

Sposób ukształtowania bryły

Teren działki od strony północnej przylega do wewnętrznej drogi dojazdowej i łagodnie opada w kierunku południowym. Obszar porastają pojedyncze drzewa i krzaki.
Poszczególne funkcje budynku rozplanowano na rzucie zbliżonym do krzyża greckiego. Kształt domu wyznaczają dwa piętrowo ułożone prostopadłościany ukształtowane w formę litery "T".

Pierwsze piętro zostało zaprojektowane w formie prostopadłościanu ustawionego węższym bokiem prostopadle do ulicy. Dzięki temu wytworzyły się naturalne zadaszenia nad strefą wejściową i dużą częścią tarasu. Na piętrze znalazły się sypialnie mieszkańców wraz z niezbędnymi garderobami i łazienkami. Od strony ulicy przewidziano dodatkowy pokój – gabinet z miejscem do pracy.

Bryła budynku od strony wejścia ma tylko jedno okno, natomiast otwiera się dużymi przeszkleniami na wewnętrzny ogród od południa i zachodu. Okna zostały wycofane względem lica budynku i ukryte pod okapem zapobiegającym nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń latem. Dodatkowo planowane są inteligentne żaluzje zewnętrzne, dostosowujące stopień otwarcia do aktualnego nasłonecznienia.

Dolna część elewacji budynku ma zostać otynkowana w grafitowym odcieniu oraz we fragmentach obłożona płytami z włókna cementowego. Natomiast górna część fasady znajdująca się na piętrze zostanie wykończona deskami modrzewia syberyjskiego.

Projekt wnętrz

Główne wejście do budynku zlokalizowano od strony drogi. Tam też w naturalny sposób znalazł się wjazd do przestronnego garażu na trzy samochody. Pomiędzy holem wejściowym a garażem zlokalizowano garderobę, która wykorzystuje przestrzeń pod schodami prowadzącymi na piętro budynku. Z holu wejściowego jest dostęp do części dziennej, składającej się z salonu, kuchni i jadalni. Przestrzeń ta ma swoją kontynuację także poza budynkiem w postaci tarasu, a dalej ogrodu.

W salonie zrezygnowano z telewizora na rzecz kominka, wygospodarowano natomiast oddzielny pokój do projekcji audiowizualnych. Ciekawym rozwiązaniem jest podział kuchni na część otwartą, która bezpośrednio sąsiaduje z jadalnią i część zamkniętą, która pełni także rolę podręcznej spiżarni. Dzięki temu łatwiej zachować uporządkowany charakter części dostępnej dla gości bez konieczności kompromisów związanych z funkcjonowaniem kuchni.

ZOBACZ WIZUALIZACJE >>>

Projekt: STOPROCENT Architekci s.c. Magda Morelewska Przemek Kaczkowski

Zespół projektowy: Przemek Kaczkowski , Magda Morelewska 

współpraca : Ewa Andruszczyszyn, Aleksandra Wolffgram

wizualizacje: BLOK Studio ( www.blokstudio.pl)

Więcej o:
Komentarze (22)
DOM "T" - szlachetna prostota [PROJEKT]
Zaloguj się
 • Gość: mix

  Oceniono 27 razy 25

  Tytuł na stronie gazety: "Zobacz willę w Konstancinie. W środku ciekawe połączenie dwóch rodzajów kuchni: otwartej i zamkniętej"
  Po przejrzeniu wszystkich slajdów w końcu odkryłem rzut piętra, a na nim salon z aneksem kuchennym, a w nim drzwi do ślepej spiżarni ze zlewozmywakiem. No geniusz!

 • Gość: Kobiet@

  Oceniono 12 razy 8

  Wszystko fajnie, może i piękny ten dom, ale z całą pewnością nie na taką malutką działkę. Z boku widać jakiś budynek. Z tyłu widać jakąś kamienicę.... ludzie zlitujcie się.
  Ten dom nie ma oddechu w przestrzeni! Jest duży, okazały i ....wciśnięty na siłę.

 • nekaj

  Oceniono 4 razy 2

  no to ile milionów działka plus dom "pod klucz"? żebym nie miał złudzeń...

 • Gość: y77

  Oceniono 1 raz 1

  Bardzo przyzwoity projekt!

 • Gość: potencjalnie nienaiwny klient

  Oceniono 5 razy 1

  poproszę jeszcze o pokazanie projektu konstrukcyjnego obiektu

 • Gość: zenek

  0

  zawsze podziwiałem, jak nasi "architekci" umieją dbać o ład przestrzenny

 • Gość: Małgorzata B

  Oceniono 12 razy 0

  Mało szlachetna nowoczesna typowość

 • epoxy1 x

  Oceniono 5 razy -1

  Za taką architekturę to architekt powinien zostać otwarty czy zamknięty?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX