Minimalistyczna bryła domu w Chwalęcicach [PROJEKT]

To przykład minimalistycznego projektu, który polega na umiejętnej kompozycji dwóch prostych form i dwóch materiałów: betonu i drewna. Powściągliwość zaowocowała harmonijną bryłą domu, wpisującą się w otoczenie.

Dom jednorodzinny w Chwalęcicach zaprojektowany przez poznańską pracownię Spacelab powstał dla 4-osobowej rodziny. Dom jest zlokalizowany w województwie lubuskim, na działce przylegającej do pobliskich łąk. Powierzchnia użytkowa w budynku to 207 mkw. licząc łącznie z garażem.

Dom jest oparty na kompozycji dwóch identycznych brył, złączonych i przesuniętych względem siebie. Dachy skośne stykają się ze sobą wzdłuż linii odwodnienia, a więc zadaniem wymagającym szczególnej uwagi było zaprojektowanie instalacji przeciwdeszczowej. Dla wewnętrznego koryta między dachami oraz zewnętrznych rynien ukrytych w elewacji architekci opracowali detale oparte na doświadczeniach z takimi realizacjami.

Cały system liniowy (rynny) i punktowy (wpusty) ma podwójny system izolacji, uwzględniający także możliwość pojawienia się skroplin pod rynnami i wpustami do rur.
Elewacje zaprojektowano z tynku o efekcie surowego betonu, wybrane partie pokrywa drewno cedrowe.

Drewniana elewacja ma kontynuację w formie okładziny na bramie garażowej. Wybrano uchylną, zlicowaną z elewacją bramę, ponieważ ten wybór pozwalał na identyczne pionowe ułożenie okładziny. Przed budynkiem jest duży podjazd - brama uchylna wymaga bowiem dodatkowego przedpola dla parkującego pojazdu. Równocześnie bryła mieszcząca garaż stanowi osłonę dla prywatnego tarasu przy sypialni rodziców.

Osłonę dla pokoi dzieci i części dziennej stanowi natomiast drewniana rama tarasu głównego. W projekcie wnętrz na prośbę inwestorów miał się pojawić tzw. qube czyli centralna bryła - kubik mieszczący pomieszczenia pomocnicze i gospodarcze, obudowany kuchnią, garderobą i biblioteką. Przestrzeń skośną nad salonem otwarto, zwiększając jego przestronność (w tej części zaprojektowano dach o układzie krokwiowym), na pozostałej części domu są płaskie sufity podwieszane (dla tego obszaru wybrano więźbę na kratownicach drewnianych).

Zadanie projektowe objęło kompleksowo bryłę wraz z wnętrzami, co pozwoliło na etapie projektu budowlanego uwzględniać rozwiązania korzystne dla etapu projektowania wnętrz. Dzięki temu od razu można było zaprojektować montaż ważnych elementów wnętrzarskich jako ukryty, dopasowując konstrukcję do wymaganego efektu. Przykładowo – poziom kratownic został dopasowany do gabarytów specjalnych szczelin w sufitach podwieszanych, służących do późniejszego ukrycia elementów
konstrukcyjnych.

ZOBACZ WIZUALIZACJE >>>

Więcej o:
Komentarze (14)
Minimalistyczna bryła domu w Chwalęcicach [PROJEKT]
Zaloguj się
 • Gość: Magdalena

  Oceniono 11 razy 7

  Czytam te Wasze wpisy i dochodzę do smutnego wniosku, że dalej jesteśmy zaściankiem Europy, do tego 100 za plemionami.Juz pomijając kwestie komentowania czyjegoś gustu, bo tu wchodzimy w tzw. kulturę osobistą. Nie tylko dworki,kujawski i wolę oczka występują w architekturze i nie każdemu musi się to samo podobać. Osobiście ten projekt uważam za odważny, co jakby potwierdzają poniższe komentarze, ale również bardzo ciekawy, niebanalny i nietuzinkowy. Wyróżnia się bez dwóch zdań! Ale osobiście uważam to za plus. Szkoda jedynie, że trzeba mieć równie niebanalnie gruby portfel, żeby zrealizować taki projekt. Życzę Wszystkim nieco szerszej perspektywy i dystansu a także miłego dnia!

 • Gość: Klaps

  Oceniono 3 razy 3

  Ten spadzisty dach trochę doklejony

 • Gość: lubuszanin

  Oceniono 1 raz 1

  Projekt ma coś w sobie. Ciekawe podcienie, ciekawy plan. Ciężko się odnieść do wizualizacji bo niestety jest bardzo podglądowa. Zarówno model jak i textury są bardzo mało dopracowane (np bump map na difuse mapie betonu). Efekt końcowy jest w rękach inwestorów jak i wykonawcy. Wszystko zależy od jakości dobranych materiałów jak i precyzji wykonania.
  Jeśli chodzi o bryłę jak i wnętrza to moim zdaniem do przemyślenia są: usunięcie małego dachu i opcjonalnie zrobienie tarasu lub dachu zielonego. Oczywiście ma to sens gdy zagospodarujemy poddasze. Zastanowiłbym się nieco nad funkcją wnętrz (mała kotłownia, z drzwi wejściowych wchodzi się do pokoju, ciągi komunikacyjne).Nie mniej jednak projekt ambitny i ciesze się, że takowe powstają w innej pracowni ni u Pana Sierakowskiego.

 • Gość: Małgorzata

  0

  Byłam wczoraj, zobaczyłam i jestem pod wrażeniem.

 • Gość: Fast_Sky

  0

  Projekt ok, nie czepiacie się. Wszystko to już było, ale przynajmniej nie straszy. Jeden lubi żonę, drugi teściową. Brama może i ładna ale nie praktyczna. Po pierwsze baaaardzo droga (kilka razy droższa od segmentowej wysokiej klasy), po drugie garaż zamknięty taką bramą jest zimny ponieważ ta brama nawet po wykonaniu izolacji nie jest szczelna. Trzeba się liczyć z tym, że garaż od środka trzeba ocieplic tak, aby nie było mostków na scianach części mieszkalnej. W przeciwnym razie będzie problem. Drewno może i fajne ale...jak nowe wygląda tylko 3 - 4 lata...Czy Inwestor ma świadomość, że drewno się starzeje na elewacji? Zazwyczaj nie i później jest rozczarowanie jak przy pewnej inwestycji w Bydgoszczy... 😉pozdrowienia

 • Gość: verseau

  Oceniono 2 razy 0

  by dali wiecej wizek a nie zblizenie na samochod...

 • Gość: WTF?

  Oceniono 4 razy -2

  Samochód z tego całego gówna prezentuje się jeszcze znośnie....

 • Gość: WTF?

  Oceniono 10 razy -6

  wysilałem się by zobaczyć w tym coś ładnego - nie dałem rady. Wolałbym mieszkać w budzie dla psa. Brutalistyczny beton, ślepe mury bez okien - czy to może już schron przeciwatomowy czy może jeszcze jednak jakiś dom dla normalnych ludzi bo nie potrafię zrozumieć co chciał architekt osiągnąć w tym założeniu... Czy to powstanie i czy ktoś kto ten projekt kupił jest w pełni swych zmysłów?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX