Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku już otwarte!

23 marca odbyło się oficjalne otwarcie Muzeum II Wojny w Gdańsku. W przestrzeń utworzoną przez ekspresyjną bryłę autorstwa Studia Architektonicznego "Kwadrat" wpisano opowieść o największym konflikcie zbrojnym XX wieku.

Teren, na którym powstała siedziba Muzeum, zajmuje powierzchnię 1,7 ha, dotyka od strony zachodniej Kanału Raduni, a od południowej otwiera się na szeroką panoramę Motławy. Powierzchnia budynku to 26 tys. m2. Bryła muzeum dzieli się na trzy strefy, które są odzwierciedleniem związków przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Ścieżka zwiedzania rozpoczyna się w podziemiach, które opowiadają o piekle wojny, przechodzi przez plac wokół obiektu odnoszący się do teraźniejszości i wybiega w przyszłość – w kształt pochyłej wieży, z przeszkloną fasadą i dachem. Wychodzący z placu świetlik w formie graniastosłupa na planie trójkąta mierzy 40,5 metra wysokości w najwyższym punkcie. Znajdują się tam m.in. biblioteka z czytelnią, sale edukacyjne i konferencyjne, a na najwyższym poziomie kawiarnia i restauracja z widokiem na panoramę Gdańska.

Muzeum ma sześć kondygnacji podziemnych i osiem naziemnych. Nietypową fasadę  tworzą betonowe, zróżnicowane pod względem rozmiaru, asymetrycznie ułożone płyty. Zabarwienie okładziny budynku nawiązuje do koloru cegły - tak popularnej w architekturze Gdańska. Sama bryła w formie pochylonego graniastosłupa może nasuwać skojarzenia z pociskiem lub uszkodzonym podczas działań zbrojnych budynkiem. Abstrakcyjna, ekspresyjna forma nie imituje żadnego znanego kształtu, dzięki czemu zamiast prostych odwzorowań tworzy niepokojącą aurę miejsca.

Relacja z Dni Otwartych Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum II Wojny Światowej - koncepcja budynku

"Koncepcja architektoniczna zakłada, iż całe zło wojny ukryte jest pod ziemią, a „światełko” nadziei dostaje się do środka szczeliną biegnącą wzdłuż placu. Właśnie ta szczelina jest osią kompozycyjną całego założenia ulokowania wystawy głównej. Stanowi ona połączenie wnętrza budynku ze światem zewnętrznym. Całości zagospodarowania terenu dopełnia plac otaczający budynek muzeum, będący miejscem wydarzeń plenerowych i wypoczynku". – opisują projektanci budynku ze Studia Architektonicznego „Kwadrat”.

"Ten  projekt nie przypomina i nie naśladuje żadnego z wielu muzeów, jakie widziałem na świecie. Jest wyjątkowy. Jest to nie tylko kwestia tematu, bardzo silnego i głęboko zakorzenionego w Polsce, a przede wszystkim w Gdańsku. Patrzymy na rozwiązanie światowej klasy, na rozwiązanie godne XXI wieku, przeznaczone dla pokoleń, które jeszcze się nie urodziły - uzasadnia Jack Lohman, historyk sztuki, muzealnik, członek jury konkursu na projekt budynku muzeum, dyrektor Królewskiego Muzeum Kolumbii Brytyjskiej.

Tak wynik międzynarodowego konkursu na projekt siedziby Muzeum II Wojny Światowej, na który nadesłano 240 prac z 33 krajów komentował Daniel Libeskind, architekt, członek jury konkursu:

"Zwycięska praca jest wyrafinowana, przemyślana, odważna i kreatywna. Sądzę, że znaleźliśmy projekt, który stanowi odpowiedź na pytanie, jak powinno wyglądać nowoczesne muzeum. Projekt, który jest w stanie opowiedzieć o konsekwencjach II wojny światowej, katastrofie, która dotknęła cały świat."

Opowiedzieć traumę - projekt wystawy w Muzeum II Wojny Światowej

Historię II wojny światowej opowiedziano na powierzchni 5 tysięcy mkw. — to jedna z największych na świecie ekspozycji poświęconych II wojnie światowej. Wystawę główną tworzą trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Ekspozycję podzielono na 18 sekcji tematycznych, co odzwierciedla układ sal. Wewnątrz znajduje się ok. 2 tys. eksponatów. Nie zabrakło również nowoczesnych stanowisk multimedialnych - jest ich 240. To za ich pomocą zwiedzający z mogą przeglądać archiwalne fotografie i filmy, wysłuchać relacji świadków tamtych wydarzeń, zapoznać się z interaktywnymi mapami prezentującymi militarne potyczki czy zmiany granic państw w czasie II wojny światowej.

"Liczymy na to, że wystawa, którą udostępniamy zwiedzającym, stanie się przedmiotem ogólnonarodowej debaty, a dla cudzoziemców wielką lekcją polskiej historii. Muzeum II Wojny Światowej wpisuje nasze doświadczenie w kontekst europejski i światowy, dzięki temu lepiej można zrozumieć jego cechy szczególne, ale także wspólne z innymi narodami — wyjaśnia Prof. Paweł Machcewicz, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Muzeum i wystawa są dziełem nie tylko historyków, scenografów, architektów, ale także tysięcy ludzi, którzy przekazali nam swoje rodzinne pamiątki. Współtworzą one naszą opowieść, nadają jej autentyzm, sprawiają, że przeszłość staje się czymś bardzo żywym, pełnym emocji - dodaje."

Oficjalne otwarcie Muzeum II Wojny Światowej dla zwiedzających odbyło się 23 marca. Muzeum jest czynne dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 - 19.00.

Niestety, Muzeum II Wojny Światowej jest niedofinansowane, w związku z czym wszystkie środki, które przyznało Ministerstwo na działalność placówki (z 20 mln wnioskowanych przyznano 11,5 mln) zostaną przeznaczone na bieżące funkcjonowanie. Wstrzymano prowadzenie działalności naukowej, edukacyjnej i wydawniczej.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Więcej zdjęć architektury na stronie fotografa Rafała Tomczyka

Zobacz wideo poniżej, by zrozumieć konstrukcję i założenia projektowe Muzeum II Wojny Światowej:

Projekt Muzeum II Wojny Światowej - wirtualna wycieczka

Więcej o:
Komentarze (8)
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku już otwarte!
Zaloguj się
 • Gość: Lech Wałęsa

  Oceniono 18 razy 8

  robi wrażenie!

 • Gość: gość z Kraowa

  Oceniono 10 razy 4

  Bardzo dobrze się w prezentuje!

 • Gość: heweliusz

  Oceniono 11 razy 3

  nie jest idealne ale bardzo dobre, więcej odważnych projektów:)

 • archimedesss

  Oceniono 9 razy 1

  Skoro wydano 1 mld złotych ( same roboty ziemne - odwodnienie itp 200 MLN) to musi robić wrażenie. No cóż kto biednemu zabroni bogato żyć- a drogi, żłobki , przedszkola i mieszkania mogą poczekać.

 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 4 razy 0

  No to jeszcze operetka i można będzie bankrutować.

 • Gość: trele

  Oceniono 9 razy -7

  widać, że Agora faktycznie upada: nawet reklam i filmów nie da się wyłączyć... wiecie, że Agora w ten sposób oszukuje swoich reklamodawców?

 • Gość: gosc

  Oceniono 14 razy -8

  a dlaczego taki pochylony ???? słabe fundamenty????

 • Gość: klaps

  Oceniono 15 razy -9

  Kto i po co ma siadać na tych ławkach pośrodku betonowego placu w martwej przemysłowej dzielnicy? Jak tak te pieniądze mają być wydawane jak np. na te ławki to dobrze, że na początek dostali trochę mniej...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX