JEMS Architekci. (RE)KOLEKCJE - wystawa we Wrocławiu

Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę JEMS. Architekci. (RE)KOLEKCJE podejmującą temat sposobu, jakości i stylu projektowania przez jedną z najlepszych polskich pracowni architektonicznych w Polsce. Wernisaż odbędzie się 28 kwietnia, a ekspozycja będzie dostępna do 18 maja.

Na wystawie zatytułowanej JEMS Architekci. (Re)kolekcje zobaczymy – w makietach, zdjęciach, rysunkach i artefaktach – cztery znakomite obiekty zrealizowane w ostatnich latach, tj. poddaną rewitalizacji Halę Koszyki w Warszawie wraz z zespołem obiektów biurowych (2016), Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach (laureata wielu prestiżowych nagród, m.in. Nagrody Architektonicznej Polityki 2016 – Grand Prix, Nagrody Roku 2015 SARP), zmodernizowany i rozbudowany gmach ASP w Warszawie przy Wybrzeżu Kościuszkowskim (2014) oraz nowy gmach Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu (2013). Towarzyszy im dziesięć ważnych dla pracowni – choć niezrealizowanych – projektów. Wybrane z zasobnego archiwum materiały prezentowane na wrocławskiej wystawie tworzą różnorodną i bogatą mozaikę – egzemplifikację credo architektów, ich postawy wobec miejskiego krajobrazu i zastanej historycznej formy.

Pracownia JEMS współtworzy obraz polskiej architektury  od 1988 roku

Pracownię JEMS Architekci założyli pod koniec 1988 roku trzej architekci: Olgierd Jagiełło, Maciej Miłobędzki i Jerzy Szczepanik-Dzikowski oraz Wojciech Zych – ekonomista. W ciągu blisko trzech dekad istnienia biura do grona wspólników i partnerów dołączyli architekci: Marcin Sadowski, Paweł Majkusiak, Andrzej Sidorowicz i Marek Moskal.                         

Warsztat poszukiwań                                                                             

Fundamentem organizacji pracy kilkudziesięcioosobowego zespołu stała się formuła biuro – warsztat, miejsce rozmów i poszukiwań, wymiany idei i poglądów, otwartej dyskusji i debaty.

„Najwięcej satysfakcji sprawiają nam projekty, które powstały jako spójne, całościowe wyobrażenia – zostały najpierw opowiedziane i przedyskutowane, opisane w kategorii sekwencji przestrzeni, struktur, poszukiwań unikalnej właściwej i przyjaznej dla odbiorcy atmosfery, stosowanych materiałów, faktur, świateł i nastrojów, a dopiero później narysowane i zbudowane” – deklarują JEMS-i mocno akcentując wagę wstępnego etapu pracy nad projektem.

Odczytywanie kultury, historii, tradycji, kontekstu miejsca i potrzeb człowieka jest dla nich warunkiem i podstawą pracy twórczej. Podobnie jak precyzyjne definiowanie zadań projektowych i odkrywanie ich specyfiki.

Celem JEMS-ów nie jest architektura epatująca formą. Ważne są natomiast uniwersalne komponenty: porządek, tektonika, proporcje i reguły budowy formy, naturalne możliwości materiałów, światło i upływający czas.

ZOBACZ PRACE PREZENTOWANE NA WYSTAWIE >>>

Więcej o:
Komentarze (3)
JEMS Architekci. (RE)KOLEKCJE - wystawa we Wrocławiu
Zaloguj się
  • Gość: Narcyz

    Oceniono 2 razy 2

    JEMS-i mogliby coś w końcu we Wrocławiu zaprojektować :) To jedno z nielicznych, dużych polskich miast, w którym nie stoi jeszcze nic spod ich ręki :/

  • Gość: matodo

    0

    Wszedlem na JEMS Architekci i naliczylem....66 architektow!!!!I Ilez tam ludzi pracuje? Tysiac? Jak ja skonczylem studia to w biurze projektowym bylo-----3 architektow, 6 asystentow, 8 kreslarzy i pare osob do zalatwiania spraw - i tak wygladala wiekszosc pracowni projektowych.Gdy pracowalem w Anchorage na Alasce to w biurze 45cio osobowym bylo - 3 architektow!!!!! Nikogo na calym swiecie ( a pracowalem w pieciu krajach ) nie stac na zatrudnienie architekta na stanowisku kreslarza czy architectural assistant....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX