Bajkowa chatka literacka z widokiem na Wisłę stanęła w Warszawie

Domek Czytelniczy nad Wisłą w Warszawie

Domek Czytelniczy nad Wisłą w Warszawie (fot. Jan Dybowski)

Miłośnikom czytania w plenerze już nie straszny "marzec" w maju. A to za sprawą niezwykłego domku, który stanął nad Wisłą w Warszawie. Autorem projektu zrealizowanego na skwerze Kahla jest architekt Jan Strumiłło.

W nadwiślańskim domku czytelniczym można nie tylko schronić się bezpiecznie z książką przed deszczem, wiatrem i chłodem. W środku spotkamy osobę, która doradzi nam, po co warto sięgnąć w morzu nowości wydawniczych. To jedna z tych drobnych interwencji w miejską przestrzeń, która daje dużo radości. 

Chatka pełna literatury 

Domek ma spadzisty dach, wydłużony dach i lekką konstrukcję. Przez niestandardowe proporcje i jednolity ceglany kolor przypomina trochę chatkę z bajki. Wygląda jak altanka oglądana przez krzywe zwierciadło. Nieformalna bryła zachęca do wejścia w świat literatury. We wnętrzu domku znajdziemy leżaki, półki z książkami i rośliny. Zapach drewna, którym wyłożono ściany miesza się tu z wonią papieru. A kiedy podniesiemy wzrok z nad książki przez okrągłe, przypominające bulaje okna zobaczymy Wisłę. 

Jan Strumiłło o projekcie domku czytelniczego: 

Postanowiłem, że w środku domek powinien być drewniany, pachnieć. Pomyślałem też, że byłoby miło mieć we wnętrzu leżaki i jakieś rośliny. Większość altanek ma prostokątne rzuty a nasz domek jest kwadratowy. Dach zrobiliśmy specjalnie dość szpiczasty, żeby proporcje domku były trochę dziwne, intrygujące – inne, niż w standardowej altance. Do domku wchodzi się bardzo małymi i wąskimi drzwiami. Trzeba się wspiąć po schodku, schylić, trochę zgarbić – jednym słowem włożyć w to trochę wysiłku. Za to w środku czekają leżaki i książki oraz widok na Wisłę.

Instalacja artystyczna zachęca do chwili wytchnienia, a sposób doświadczenia tej małej przestrzeni różni się od standardowych pomieszczeń, w których przebywamy na co dzień. 

W naszym unormowanym, miejskim środowisku wszystkie drzwi muszą być odpowiednio szerokie, ale w takim domku – instalacji artystycznej – można na chwilę powrócić do dziecięcych wspomnień, do marzenia o przechodzeniu przez małe drzwiczki do sekretnego pokoju – dodaje Jan Strumiłło. 

Domek czytelniczy zaprojektowany przez Jana Strumiłło i zbudowany przez Antoniego Abroziewicza  to zapowiedź organizowanego przez Empik Apostrofu - międzynarodowego Festiwalu Literatury, który startuje już 15 maja.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Domek Czytelniczy, skwer Kahla (nad Wisłą) przy Metrze Centrum Nauki Kopernik, nieopodal Syrenki czynny od wtorku do niedzieli (9-14.05) w godzinach od 10.00 do 24.00.

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
 • Dom Rudy w Rudach, projekt: Marek Wawrzyniak, Karol Wawrzyniak Dom Rudy w Rudach. Cegła jako plastyczna forma wyrazu
 • Futurystyczne pawilony - centra badawcze zaprojektowane przez Dagmarę Oliwę i Anitę Luniak. Nagrodzone Golden A'Design Award w konkursie A'Design Award & Competition. Złoto dla Polek w Mediolanie. Nagrodzony projekt domów - krabów
 • Dom jednorodzinny we Wrocławiu, projekt: Aleksandra Doniec Niczym parawan - oszczędna bryła domu we Wrocławiu
Komentarze (2)
Bajkowa chatka literacka z widokiem na Wisłę stanęła w Warszawie
Zaloguj się
 • Gość: klaps

  0

  Warszawocentryzm. Nie ważne, że to namiot - ważne że w Warszawie... Są ciekawsze inwestycje w Polsce. Polecam!

 • Gość: tymi

  0

  lubię, jak architektura tymczasowa wygląda tymczasowo. Z nadzieją, że zostanie tymczasowa. Tymczasem! :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły