Wewnątrz biel i szarość, a nazwali dom "Rudy". Zrozumiesz, gdy zobaczysz elewację

Dom Rudy w Rudach jako jedyny budynek jednorodzinny został finalistą plebiscytu Bryła Roku 2016. Dotychczas przyglądaliśmy się jego formie, teraz czas zajrzeć do wnętrza. Za projektem stoi pracownia toprojekt.

Chociaż trudno porównywać projekty o dużej skali będące jednocześnie inwestycją publiczną z prywatnym przedsięwzięciem, to wyjątkowość tego projektu zdecydowała o tym, że znalazł się wśród 10 budynków nominowanych do nagrody Bryła Roku 2016. Również dlatego, że o dobrej architekturze warto rozmawiać zarówno w skali mikro, jak i makro.

W poszukiwaniu nietypowych rozwiązań

Pojawia się coraz więcej dobrze zaprojektowanych domów jednorodzinnych. Jednak w morzu powtarzalnych realizacji, najczęściej katalogowych - co jest zrozumiałe ze względu na niższe koszty projektu - trudno wypatrzyć perełki. Chodzi o realizacje, które zmieniają krajobraz miast, wsi i przedmieść. Współtworzą codzienną przestrzeń i stanowią nową interpretację jednej z najbardziej podstawowych funkcji.

Setki pomysłów - jedna funkcja

Czym jest dom, jeśli nie schronieniem? To podstawowa funkcja, którą można przyoblec w różne formy. Projekt Domu Rudego jest wart uwagi jako przykład jednej z tych dobrych interpretacji. Ma w sobie coś z ceglanych willi rysowanych przez modernistów na początku XX wieku. Urzeka nietypowym sposobem ułożenia cegły, potraktowania materiału w kategorii plastycznej formy, a nie prostego budulca. Architekci Marek Wawrzyniak i Karol Wawrzyniak zastosowali własną wariację wątku krzyżykowego. Warto przyjrzeć się sposobowi kształtowania bryły, który opisywaliśmy tutaj >>>. Dzisiaj zaglądamy do wnętrza Domu Rudego.

Przez cegłę do minimalistycznego wnętrza

Wnętrze stanowi rewers wyrazistej ceglanej fasady. Jest utrzymane w minimalistycznym stylu i zdominowane przez dwa podstawowe kolory: biel i szarość. Akcentem kolorystycznym w salonie są: stół i krzesła w odcieniach ciepłego brązu. Integralną częścią projektu stały się widoki wyłaniające się zza panoramicznych okien. Tak jest w przypadku okna w kuchni wychodzącego na brzozowy las. To, co domownicy na co dzień obserwują przez okno, wygląda niczym piękna fotografia, dobrze uchwycony kadr. A jednak żadna fototapeta nie pozwoliłaby na uzyskanie takiego efektu. Zewnętrze stanowi zatem integralną część wnętrza. To właśnie sposób usytuowania domu na działce, gra zamknięciem i otwarciem, pozwoliła na uzyskanie obserwowanego rezultatu.

W rytmie ciszy

Tak minimalistyczny projekt nie każdemu przypadnie do gustu. Aranżacja jest niezwykle wyciszona. Utkana z podstawowych, prostopadłościennych brył i dwóch dominujących kolorów: bieli i szarości. Szafy i meble kuchenne zostały ukryte w zabudowie. O ich obecności świadczą proste podziały znaczące miejsca poszczególnych półek i schowków. Jeśli projekt wnętrz można przyrównać do muzyki, to w tym domu kompozytor zdecydowanie inspirował się brzmieniem ciszy.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Więcej o:
Komentarze (34)
Wewnątrz biel i szarość, a nazwali dom "Rudy". Zrozumiesz, gdy zobaczysz elewację
Zaloguj się
 • Gość: sunboy

  Oceniono 22 razy 16

  ciekawe podejście do elewacji z cegły - duży plus, jednak ten "otwarty przedsionek" przed wejściem i wjazdem do garażu dla mnie skojarzył się z wejściem do jakiś kazamt, spacerniakiem w więzieniu lub bocznym wejściem do supermarketu z rampą rozładowczą

 • art_102

  Oceniono 15 razy 13

  Bryła roku za ładne ułożenie cegieł to trochę za mało!

  Budynek, poza efektowną elewacją, jest klaustrofobiczny i w pewnych punktach mało bezpieczny - ten przygnębiający spacerniak zupełnie izoluje nas od tego, co za murem. To jest odludzie, a wchodząc na dziedziniec i wychodząc z niego, nie widzimy, czy ktoś się na nas nie zasadza. To jest też idealne miejsce dla złodzieja. Jak dom jest pusty, może buszować niezauważony do woli. No i widok przez te zakratowane cegłą okna musi działać depresyjnie.
  We wnętrzu też słabe rozwiązania. Mam wrażenie, że przede wszystkim kładziono nacisk na "obrazowość" wnętrza, czyli planujemy dobre kadry, a nie dobre wnętrze, wiemy że na fotach wyjdzie super Trochę jak rzeźba przestrzenna, a nie dom.
  Przykłady:
  - bardzo strome schody bez poręczy - nawet nie chodzi o bezpieczeństwo, bo są ściany, ale o łatwiejsze wspinanie się, bo tych stopni jest dużo. Wiem, że tak lepiej wygląda, ale trzeba było pomyśleć co zrobić, żeby tez było i "lepiej", i funkcjonalnie;
  - okno w kuchni z bardzo szerokim martwym miejscem (coś między wykuszem a parapetem) zupełnie niewykorzystanym i niedostępnym, nawet do wytarcia kurzu. Ani tam siąść - a szkoda -, bo przeszkadza zlewozmywak, ani potratować jako blat roboczy, bo przeszkadzają przylegające pod kątem szafki i piec;
  - biała, pozbawiona okna lub czegokolwiek ściana, wzdłuż której ustawiono stół jadalny, dla osób posadzonych do niej twarzą, będzie działa przygnębiająco jak ściana szpitalna. A wystarczyło powtórzyć kuchenne okno, bo to zewnętrzna ściana i można było, ale wtedy kadr by się zepsuł i już ujęcie nie byłoby takie "dizajnerskie"
  Jest potencjał w pomyśle na elewację i swego rodzaju dziedziniec, ale w tym projekcie to nie wyszło.

 • Gość: aaa

  Oceniono 10 razy 10

  elewacja znakomicie zwiększa powierzchnię utraty ciepła :)

 • iks77

  Oceniono 12 razy 8

  Wnętrze zimne i nieprzyjemne - beton, gips i trochę IKEI, ale... jak by tam wpuścić dzieciaki z farbami, mazakami, ciastoliną, klejem, czekoladą itd. itp., to wszystko ładnie by się ożywiło...

 • Gość: Bender

  Oceniono 10 razy 8

  Bardzo fajny, ale niestety echo jakie jest w takim wnętrzu odbiera jakiekolwiek wrażnienie przytujności. I człowiek sie czuje jak w magazynie.

 • Gość: aaa

  Oceniono 5 razy 5

  elewacja znakomicie zwiększa wymianę ciepła :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX