Wewnątrz biel i szarość, a nazwali dom "Rudy". Zrozumiesz, gdy zobaczysz elewację

Dom Rudy w Rudach jako jedyny budynek jednorodzinny został finalistą plebiscytu Bryła Roku 2016. Dotychczas przyglądaliśmy się jego formie, teraz czas zajrzeć do wnętrza. Za projektem stoi pracownia toprojekt.

Chociaż trudno porównywać projekty o dużej skali będące jednocześnie inwestycją publiczną z prywatnym przedsięwzięciem, to wyjątkowość tego projektu zdecydowała o tym, że znalazł się wśród 10 budynków nominowanych do nagrody Bryła Roku 2016. Również dlatego, że o dobrej architekturze warto rozmawiać zarówno w skali mikro, jak i makro.

W poszukiwaniu nietypowych rozwiązań

Pojawia się coraz więcej dobrze zaprojektowanych domów jednorodzinnych. Jednak w morzu powtarzalnych realizacji, najczęściej katalogowych - co jest zrozumiałe ze względu na niższe koszty projektu - trudno wypatrzyć perełki. Chodzi o realizacje, które zmieniają krajobraz miast, wsi i przedmieść. Współtworzą codzienną przestrzeń i stanowią nową interpretację jednej z najbardziej podstawowych funkcji.

Setki pomysłów - jedna funkcja

Czym jest dom, jeśli nie schronieniem? To podstawowa funkcja, którą można przyoblec w różne formy. Projekt Domu Rudego jest wart uwagi jako przykład jednej z tych dobrych interpretacji. Ma w sobie coś z ceglanych willi rysowanych przez modernistów na początku XX wieku. Urzeka nietypowym sposobem ułożenia cegły, potraktowania materiału w kategorii plastycznej formy, a nie prostego budulca. Architekci Marek Wawrzyniak i Karol Wawrzyniak zastosowali własną wariację wątku krzyżykowego. Warto przyjrzeć się sposobowi kształtowania bryły, który opisywaliśmy tutaj >>>. Dzisiaj zaglądamy do wnętrza Domu Rudego.

Przez cegłę do minimalistycznego wnętrza

Wnętrze stanowi rewers wyrazistej ceglanej fasady. Jest utrzymane w minimalistycznym stylu i zdominowane przez dwa podstawowe kolory: biel i szarość. Akcentem kolorystycznym w salonie są: stół i krzesła w odcieniach ciepłego brązu. Integralną częścią projektu stały się widoki wyłaniające się zza panoramicznych okien. Tak jest w przypadku okna w kuchni wychodzącego na brzozowy las. To, co domownicy na co dzień obserwują przez okno, wygląda niczym piękna fotografia, dobrze uchwycony kadr. A jednak żadna fototapeta nie pozwoliłaby na uzyskanie takiego efektu. Zewnętrze stanowi zatem integralną część wnętrza. To właśnie sposób usytuowania domu na działce, gra zamknięciem i otwarciem, pozwoliła na uzyskanie obserwowanego rezultatu.

W rytmie ciszy

Tak minimalistyczny projekt nie każdemu przypadnie do gustu. Aranżacja jest niezwykle wyciszona. Utkana z podstawowych, prostopadłościennych brył i dwóch dominujących kolorów: bieli i szarości. Szafy i meble kuchenne zostały ukryte w zabudowie. O ich obecności świadczą proste podziały znaczące miejsca poszczególnych półek i schowków. Jeśli projekt wnętrz można przyrównać do muzyki, to w tym domu kompozytor zdecydowanie inspirował się brzmieniem ciszy.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Więcej o:
Komentarze (36)
Wewnątrz biel i szarość, a nazwali dom "Rudy". Zrozumiesz, gdy zobaczysz elewację
Zaloguj się
 • Gość: sunboy

  Oceniono 25 razy 17

  ciekawe podejście do elewacji z cegły - duży plus, jednak ten "otwarty przedsionek" przed wejściem i wjazdem do garażu dla mnie skojarzył się z wejściem do jakiś kazamt, spacerniakiem w więzieniu lub bocznym wejściem do supermarketu z rampą rozładowczą

 • art_102

  Oceniono 16 razy 14

  Bryła roku za ładne ułożenie cegieł to trochę za mało!

  Budynek, poza efektowną elewacją, jest klaustrofobiczny i w pewnych punktach mało bezpieczny - ten przygnębiający spacerniak zupełnie izoluje nas od tego, co za murem. To jest odludzie, a wchodząc na dziedziniec i wychodząc z niego, nie widzimy, czy ktoś się na nas nie zasadza. To jest też idealne miejsce dla złodzieja. Jak dom jest pusty, może buszować niezauważony do woli. No i widok przez te zakratowane cegłą okna musi działać depresyjnie.
  We wnętrzu też słabe rozwiązania. Mam wrażenie, że przede wszystkim kładziono nacisk na "obrazowość" wnętrza, czyli planujemy dobre kadry, a nie dobre wnętrze, wiemy że na fotach wyjdzie super Trochę jak rzeźba przestrzenna, a nie dom.
  Przykłady:
  - bardzo strome schody bez poręczy - nawet nie chodzi o bezpieczeństwo, bo są ściany, ale o łatwiejsze wspinanie się, bo tych stopni jest dużo. Wiem, że tak lepiej wygląda, ale trzeba było pomyśleć co zrobić, żeby tez było i "lepiej", i funkcjonalnie;
  - okno w kuchni z bardzo szerokim martwym miejscem (coś między wykuszem a parapetem) zupełnie niewykorzystanym i niedostępnym, nawet do wytarcia kurzu. Ani tam siąść - a szkoda -, bo przeszkadza zlewozmywak, ani potratować jako blat roboczy, bo przeszkadzają przylegające pod kątem szafki i piec;
  - biała, pozbawiona okna lub czegokolwiek ściana, wzdłuż której ustawiono stół jadalny, dla osób posadzonych do niej twarzą, będzie działa przygnębiająco jak ściana szpitalna. A wystarczyło powtórzyć kuchenne okno, bo to zewnętrzna ściana i można było, ale wtedy kadr by się zepsuł i już ujęcie nie byłoby takie "dizajnerskie"
  Jest potencjał w pomyśle na elewację i swego rodzaju dziedziniec, ale w tym projekcie to nie wyszło.

 • iks77

  Oceniono 14 razy 8

  Wnętrze zimne i nieprzyjemne - beton, gips i trochę IKEI, ale... jak by tam wpuścić dzieciaki z farbami, mazakami, ciastoliną, klejem, czekoladą itd. itp., to wszystko ładnie by się ożywiło...

 • Gość: Bender

  Oceniono 10 razy 8

  Bardzo fajny, ale niestety echo jakie jest w takim wnętrzu odbiera jakiekolwiek wrażnienie przytujności. I człowiek sie czuje jak w magazynie.

 • Gość: aaa

  Oceniono 12 razy 8

  elewacja znakomicie zwiększa powierzchnię utraty ciepła :)

 • Gość: janula

  Oceniono 14 razy 6

  Bardzo ładnie.Elegancko i wygodnie. No i widok za oknem........A jeśli komuś brakuje sionki, wc, spiżarni itd. to nie problem, przecież projektów jest miliony, każdy wybiera to co chce, po co zaraz wytykać komuś jego spełnione marzenia.Spełniajmy swoje własne.

 • Gość: aaa

  Oceniono 5 razy 5

  elewacja znakomicie zwiększa wymianę ciepła :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX