Blok na planie litery "G" na dawnym poligonie wojskowym

W pracowni CALCA prowadzonej przez Marcina Piątka powstał projekt budynku wielorodzinnego zbudowanego na terenie dawnego poligonu wojskowego w Biedrusku. Obiekt pralni przekształcono w nowoczesny budynek mieszkalny.

Kształt i lokalizacja obiektu ma ścisły związek z pobliskim poligonem wojskowym - najbardziej charakterystycznym elementem tego regionu. Dla poligonu właśnie w latach 60. zbudowano pralnię wojskową. Ona to stanowiła punkt wyjścia do opracowania projektu przebudowy na budynek mieszkalny wielorodzinny.

Rytmiczna elewacja inspirowana strukturą kory brzozy

W elewacjach biały kolor, rozcięty grafitowymi, nieregularnie rozmieszczonymi oknami, nawiązuje do kolorystyki i sposobu kształtowania pnia brzozy. Pionowe akcenty podkreślone zostały dodatkowo grafitowym kolorem tynku kładzionego na wysokość pełnej kondygnacji, dzięki czemu uzyskano wyraźny rysunek na fasadzie.

"Żyletki" znajdujące się w elewacji przy balkonach mają za zadanie zapewnić intymność mieszkańców każdego z lokali, a drewniane akcenty w postaci desek elewacyjnych z modrzewiu znaczą podziały budynku i pokrywają wewnętrzne części "żyletek". Budynek otwiera się skrzydłami w kierunku zalewu.

Bliskość poligonu wojskowego i terenów zielonych, przy których powstaje inwestycja sprawia, że panuje tu przyjazny mikroklimat, o czym świadczy okoliczna zróżnicowana fauna i flora. Występuje tu m.in. aurinia - odmiana rzadkiego motyla zamieszkującego te tereny, od której powstająca inwestycja zaczerpnęła swoją nazwę. Atrakcyjność przyrodnicza sprawiła, że teren ten został częściowo włączony do obszaru Natura 2000. Budynek położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie stawu, zapewniając mieszkańcom doskonałe warunki do rekreacji.

Przekształcenie starej pralni w nowy budynek mieszkalny

Koncepcja przewiduje realizację budynku mieszkalnego wielorodzinnego na bazie układu przestrzennego przejętego po poprzednim obiekcie - pralni wojskowej. Część frontowa parteru budynku, która pełnić będzie nową funkcję usługową dostępną z ul. Zjednoczenia, nawiązuje bezpośrednio do budynku starej pralni, zachowując istniejącą linię zabudowy. Oryginalna bryła została jednak mocno zmieniona i rozbudowana o kolejne kondygnacje, by zapewnić przede wszystkim funkcję mieszkalną. Tak z budynku pralni wojskowej w kształcie litery "W" na skutek analiz pod kątem naświetlenia mieszkań - powstał budynek mieszkalno-usługowy w kształcie litery "G", z wewnętrznym placem tworzącym przyjemne dla mieszkańców miejsce otwierające się na pobliski staw.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Więcej o:
Komentarze (1)
Blok na planie litery "G" na dawnym poligonie wojskowym
Zaloguj się
  • Gość: Bilu

    Oceniono 4 razy 4

    "Bliskość poligonu wojskowego i terenów zielonych, przy których powstaje inwestycja sprawia, że panuje tu przyjazny mikroklimat"- uwielbiam ten zapach napalmu o poranku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX