Polski start-up przygotowuje seryjną produkcję mikrodomów. Będą kosztować 100 tys. zł

Dom Solace

Dom Solace (mat. Solace)

Firma Solace chce umożliwić osobom z niewielkimi dochodami realizację marzenia o własnym domu. Dom został zaprojektowany tak, by koszty utrzymania ograniczyć do minimum. Zakupione przez internet elementy można złożyć samemu według dołączonej instrukcji.

Cena domu wynosi 100 tys. zł, a jeśli właściciel postara się o dopłaty na instalację paneli fotowoltaicznych, tę kwotę będzie można zmniejszyć nawet do 40 tysięcy - wyliczają architekci. Za te pieniądze kupujemy dom, który przyjeżdża na działkę w kontenerze.

Konstrukcja nie jest na stałe powiązana z gruntem (montowana na 12 betonowych trzpieniach), powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 mkw., a powierzchnia mieszkalna zajmuje mniej niż 48 mkw., dlatego właściciel nie musi starać się o pozwolenie na budowę. Chęć postawienia domu trzeba zgłosić do właściwego urzędu, co również ułatwia firma przesyłając odpowiednie dokumenty. Po upływie 30 dni od zgłoszenia można rozpocząć budowę.

Dom do samodzielnego złożenia

Dom Solace montowany jest przez użytkownika samodzielnie. Elementy dostarczane na działkę klienta są wykonane w taki sposób, aby nawet mało doświadczone osoby były w stanie podołać budowie. Zgrupowanie kilkunastu prefabrykowanych części wraz z urządzeniami wyposażenia technicznego oraz elementami dodatkowymi dostarczane są na budowę w przestrzeni standardowego kontenera 40-stopowego.

Dom SolaceDom Solace mat. Solace

Niewielkie koszty utrzymania

Dom Solace jest wykonany z elementów drewnopochodnych wytwarzanych metodami cyfrowej fabrykacji i zmierzającymi do maksymalnej automatyzacji procesu projektowo- produkcyjnego. Za ogrzewanie domu nie zapłacimy wiele. Energia do ogrzania powierzchni mieszkalnej zapewniania jest przez 24 panele fotowoltaiczne zlokalizowane na dachu budynku, którego nachylenie dostosowane jest do kąta padania promieni słonecznych.

Licznik dwukierunkowy umożliwia użytkownikowi uzyskanie dochodów ze “sprzedaży” nadwyżek energii do sieci, co powoduje brak ponoszenia kosztów uzyskania energii (ogrzewanie, grzanie wody, gotowanie itd). W sumie oszczędzamy około 5000 zł rocznie w porównaniu z kosztami ogrzania tradycyjnego domu o tej samej powierzchni. Dom jest ekologiczny i zgody z nowymi regulacyjnymi unijnymi, które mają wejść w życie w 2020 roku. 

Firma Solace wykorzystuje również innowacyjną termoizolację będącą w trakcie postępowania w Urzędzie Patentowym RP. Izolacja ta pozwala na utrzymanie szczelności budynku na poziomie NF<15 kWh/m2/rok, co oznacza obniżenie kosztów ogrzewania nawet o 80%.

Mikrodom Solace ma zaspokoić podstawowe potrzeby

Powierzchnia mieszkalna domu wraz z antresolą wynosi 48 mkw. W tej przestrzeni architekci zaplanowali hol, kuchnię we wnęce, łazienkę i pokój dzienny. Dodatkowo na jednej z elewacji zaprojektowano pionowy ogródek. Dom Solace można przyrównać do wolnostojącej kawalerki, która ma zaspokoić podstawową potrzebę posiadania własnych czterech kątów dla osób o niskich zarobkach. Całość zamknięto w prostej formie wzorowanej na architekturze skandynawskiej.

Gdzie obejrzeć dom modelowy?

Dom modelowy będzie można zobaczyć na początku roku 2018 na terenie kampusu Politechniki Warszawskiej. Start sprzedaży również planowany jest na początek przyszłego roku. W przyszłości cena domu może być mniejsza, gdy zadziała efekt skali, również jego produkcja stanie się mniej kosztowna. 

Mikrodomy - alternatywa dla drogich mieszkań

Solace to kolejna polska firma, która chce wprowadzić na rynek mikrodomy montowane z gotowych elementów dostarczanych na budowę. Niedawno pisaliśmy o Biodomku - mobilnym domu z prefabrykatów, który przygotowano w oparciu o tę samą ideę. Rosnące ceny mieszkań i wysokie koszty budowy tradycyjnego domu sprawiają, że idea małych, oszczędnych i mobilnych konstrukcji mieszkalnych cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

ZOBACZ PROJEKT >>>

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
 • Biodomek Biodomek z prefabrykatów. Jest mobilny i postawisz go bez pozwolenia na budowę
 • Modelowy dom wielorodzinny - projekt nagrodzony w konkursie, autor: Kuryłowicz & Associates Dom modelowy. Projekty osiedli z mieszkaniami na wynajem [WYNIKI KONKURSU]
 • Dom w Raszynie wykonany z prefabrykatów Dom w siedem dni? Jednorodzinny dom z drewnianych prefabrykatów w Raszynie
Komentarze (135)
Polski start-up przygotowuje seryjną produkcję mikrodomów. Będą kosztować 100 tys. zł
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 66 razy 52

  48 mkw za 100.000 zł (+ działka) ? To nie lepiej wybudować normalny murowany dom w takich pieniądzach ? Może producenci gazobetonu powinni bardziej pomyśleć - i nazwać swój gazobeton "domem modułowym" ...

 • Katze Bzik

  Oceniono 49 razy 43

  To chyba taniej altana działkowa i to samo wyjdzie. 100 000 zł za takie coś to już lepszy Camper na dodatek jeździ. Acha a co z gruntem w cenie? Jak nie to to już się nie kalkuluje zupełnie za ten metraż i dom.

 • gibbonzlodzi

  Oceniono 46 razy 36

  Pamiętacie piosenkę Jana Kaczmarka ... "a mnie się marzy kurna chata"...

 • thousand111

  Oceniono 45 razy 31

  Co za durny pomysł!

 • marcin.rudzinski

  Oceniono 43 razy 31

  Co to znaczy "polski start-up"? Czy nie możecie posługiwać się językiem polskim? Jest tyle możliwości... Nie przystoi.

 • siwywaldi

  Oceniono 31 razy 25

  Żadna rewelacja. Za 100 tys. zł., to można dziś BEZ ŁASKI kupić kawalerkę na osiedlu z wielkiej płyty np. w Żyrardowie czy innym podupadłym mieście powiatowym. Dom ma doprowadzoną wodę, kanalizację i centralne ogrzewanie. I w odróżnieniu od tego NIE WYMAGA kosztownej bieżącej konserwacji od wilgoci, grzyba czy bieżących remontów elewacji. A tu pamiętajmy, że do ceny trzeba dołożyć koszt działki i jej uzbrojenia w media.

  Wiem, bo widzę ILE wydaję rocznie na same preparaty konserwacyjne do działkowej drewnianej altanki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX