Traffic Design kontra pasteloza. Odmienili gdyński blok i na tym nie koniec

Majtkowy róż, soczysty pomarańcz czy wyblakły seledyn królują na osiedlach jak Polska długa i szeroka. O to, by nowej fasady gdyńskiego bloku nie trawiła pasteloza, zadbało Stowarzyszenie Traffic Design. Na tym wzorcowym remoncie nie kończą starcia z pstrokacizną.

Fascynację nie zawsze pasującymi do otoczenia kolorami zwykliśmy nazywać pastelozą. Wielobarwne elewacje zaczęły się pojawiać na polskich osiedlach na początku lat 90., kiedy to masowo przeprowadzono termomodernizację starych bloków. Pastelowe kolory i fikuśne wzory miały pomóc w odreagowaniu szarości peerelowskich blokowisk i rzeczywistości, o której wielu chciało zapomnieć. Sympatia do kolorowej farby nie szła w parze z edukacją plastyczną w szkołach i świadomością tworzenia estetycznego otoczenia - miejskiego krajobrazu. 

Metamorfoza bloków z wielkiej płyty 

Na szczęście pojawiają się projekty, które udowadniają, że można odmienić peerelowski blok z wielkiej płyty (m.in. te bloki z Poznania), tak by pasował do otoczenia, a jego sylwetka komponowała się z nim w subtelny sposób. Takim wzorcowym remontem może się pochwalić Morska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Gdyni. Nową fasadę bloku przy ulicy Lelewela 7-9 zaprojektował Jacek Wielebski ze Stowarzyszenia Traffic Design.

Gdyński modernizm w nowej odsłonie

Geometryczny wzór dzieli fasadę wysokiego bloku na mniejsze części, optycznie go zmniejszając. Jednocześnie kompozycja linii na elewacji nawiązuje do materiału, z którego zbudowano blok, czyli do wielkiej płyty. Oprócz rysunku fasady zmieniły się też daszki - ze skośnych na proste. Za projekt stowarzyszenie nie wzięło ani złotówki, przygotowano go w ramach działalności statutowej, podejmując współpracę ze spółdzielnią mieszkaniową. Członkowie stowarzyszenia zapowiadają, że nie zatrzymają się na tej realizacji. Zachęcają do kontaktu inne wspólnoty mieszkaniowe i zarządców nieruchomości. Wygląda na to, że pracy im nie zabraknie. 

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Więcej o:
Komentarze (15)
Traffic Design kontra pasteloza. Odmienili gdyński blok i na tym nie koniec
Zaloguj się
 • michal.przestrzen

  Oceniono 12 razy 8

  Zamiana na lepsze, każdy ma inny gust ale budynek jest estetyczny i nie drażni oka. Cieszmy się, że nie pomalowali na żółto.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 15 razy 5

  świetne, na prawdę nieźle zrobiona rekonstrukcja, chylę czoła przed odwaga kolegów po fachu ;-)

 • Przemek Nie

  Oceniono 3 razy 1

  Bardzo dobry przykład konsekwencji, przykład jak można racjonalnie podejść do tematu, bez przesady i z pomysłem. Ktoś zapyta - a gdzie tu pomysł? A widział ten ktoś coś tak prostego, czytelnego i eleganckiego wcześniej? nie sadzę. Nie razi, nie szpeci kolorami, po prostu - blok mieszkalny z wielkiej płyty. Brawa! Podobnie do tematu podeszli "Ultra Arch" z Poznania. Warto zobaczyć

 • Zuzanna Zielińska

  Oceniono 1 raz 1

  Całkiem sensownie udało się też pomalować bloki na gdańskiej Żabiance/Przymorzu, skrzyżowanie ulic Chłopskiej i Jagiellońskiej.

 • jakubniejakub

  Oceniono 4 razy 0

  hmm. dobrali kolor, odtworzyli podział płyt... a gdzie projektowali ?

 • Ian Kemp

  Oceniono 2 razy 0

  tak, to jest tak banalnie proste!!! słowo projektowanie nawet do tego nie pasuje, bo jest na wyrost. wystarczy naprawdę odpowiedni dobór koloru.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX