Kolory niesamowitej słowiańszczyzny, czyli najgorzej pomalowane osiedle w Polsce

Chcieli znaleźć najlepiej pomalowane osiedle lub chociażby przyzwoity blok z wielkiej płyty, który cieszy oko. Autorzy bloga Krowderska wybrali się na spacerze po Krakowie, gdy ich wzrok ściągnęły fasady na osiedlu Nowy Prokocim...

Pisanie po raz kolejny o pastelozie jest jak odtwarzanie wciąż tej samej, zgranej płyty. Z tym, że płyta ta uparcie nie chce się zatrzeć, a problem powraca jak bumerang.Tym razem materiału do narzekania dostarczyli autorzy bloga Krowderska z Krakowa.

Ciągły lament nie zmieni od razu bijących po oczach fasad polskich blokowisk, ale może każe kolejnej spółdzielni zastanowić się chwilę dłużej nad dobrem koloru remontowanej elewacji lub nawet wygospodarować fundusze, by zatrudnić do opracowania projektu architekta.

Autorzy bloga Krowderska wybrali się na spacer w poszukiwaniu bloku, który cieszy oko. Natrafili na osiedle Nowy Prokocim, a ich oczy nie wyszły niestety z tego spotkania bez szwanku... Przyciągnęła je feeria barw zamkniętych w dziwacznych kształtach. Tę paletę kolorów redaktorzy ochrzcili mianem niesamowitej słowiańszczyzny. Zresztą wystarczy spojrzeć na zdjęcia, które wraz z opisami udostępniamy dzięki uprzejmości autorów.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Odwracając przysłowie, by znaleźć łyżkę miodu w beczce dziegciu przypomnimy projekty fasad, który plasują się na antypodach pastelozy. Jednym z nich jest blok w Gdyni, którego elewację pomalowano według projektu Jacka Wielebskiego dzięki współpracy ze stowarzyszeniem Traffic Design. Drugą wzorcową realizacją są nowe elewacje na osiedlu Bolesława Chrobrego w Poznaniu zaprojektowane w pracowni Ultra Architects.

Więcej o:
Komentarze (120)
Kolory niesamowitej słowiańszczyzny, czyli najgorzej pomalowane osiedle w Polsce
Zaloguj się
 • el-042

  Oceniono 141 razy 61

  Kraków to w ogóle dziwne miasto - niby sztandarowy produkt turystyczny Polski, ale gdy mu się przyjrzeć z bliska jest brzydki, brudny, zarozumiały, zaściankowy, zacofany, banalny...

 • mawik_net

  Oceniono 81 razy 33

  A cóż takiego złego jest w słowiańszczyźnie, że autorzy zdjęć tak określają brzydotę ? Słowiańskie to moje, jestem słowianką i jestem z tego dumna.

 • kapitan.kirk

  Oceniono 56 razy 28

  Przypuszczam, że wspomniany blog raczej nie nazywa się "Krowderska" (jak jest w tekście, by tak rzec, powtórzone trzykrotnie), ale raczej "Krowoderska", od nazwy krakowskiej dzielnicy Krowodrza lub wiodącej do niej ulicy Krowoderskiej. A co do malunków - cóż, do gustibus etc. Jeszcze dwadzieścia kilka lat temu pastelowy postmodernizm był niemalże wynoszony na ołtarze - teraz, jak widać, to obciach i tandeta. Nie natrząsałbym się teraz jednak z aż taką wyższością, bo za chwilę może się okazać, że na fali kolejnej oldskulowej mody znowu stanie się przecudny. Zaś osobom nie znającym topografii Krakowa wyjaśniam, że Nowy Prokocim to fragment większego obszaru tradycyjnie (choć niezbyt ściśle) nazywanego Podgórzem, a jedną z atrakcji tamtejszych wzgórz jest przepiękny w dni pogodne widok na oddalone o kilkadziesiąt kilometrów Tatry i sąsiadujące z nimi inne pasma górskie - przypuszczam zatem, że do tego ma wprost, tudzież czytelnie nawiązywać design północnych elewacji bloków widoczny na zdjęciach.
  Pozdrawiam

 • zagraniczny-online

  Oceniono 49 razy 25

  takie wrzaskliwe kolory nie maja nic wspolnego ze Slowianami,
  raczej cyganska estetyka

 • paili

  Oceniono 25 razy 23

  To nie pastelowe kolory są problemem. Problem to to, że każdy blok na osiedlu inny, wszystko w ciapki, paski, wzorki i zawijaski, bez ładu i składu.Jeden chaos.

 • ramon57

  Oceniono 72 razy 18

  To że autorom bloga coś się nie podoba, to nie znaczy, że innym też nie powinno się podobać, bo teraz modne są czerń, biel i odcienie w szarości. Kiedyś krytycy malarstwa wychwalali przyciemnione barwy fresków Michała Anioła. Dopóki nie przeprowadzono ich renowacji. Wtedy okazało się, że są bajecznie pastelowe i jasne.

 • purofuego

  Oceniono 55 razy 17

  Lepsze to niż te wszelkie odcienie depresyjnej szarzyzny jakie się z uporem maniaka ostatnio promuje.

 • jakobhorner

  Oceniono 17 razy 11

  to nie wina Krakowa. To wina Polski. I naszych neoliberałów. POPIS- Nowoczeny -Kukiz-Mikke. Wszyscy mówią jednym głosem - twoja przestrzeń, BIERZ, ZAGARNIAJ, RŻNIJ, RZĄDŹ. Poluzowano prawo tak - że ani na krajobraz, ani estetykę, ani na wszechobecne płoty, ani na drzewa ani nawet na zwykłą zieleń (tuje!) jako Państwo nie mamy wpływu.I nie chcemy mieć. Na zabytki też zresztą NIE.

  Najważniejsze to mieć pełen bak i lodówę z biedry. Społeczeństwo obywatelskie budowane na instynkcie z Krupówek i Władysławowa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX