Kolory niesamowitej słowiańszczyzny, czyli najgorzej pomalowane osiedle w Polsce

'Nasz wzrok przyciągnął krakowski Prokocim. Przyciągnął, bo nie może go nie przyciągać. Przyciąga za każdym razem, kiedy się koło niego przejeżdża. Przyciąga tak bardzo, że aż razi.'

'Nasz wzrok przyciągnął krakowski Prokocim. Przyciągnął, bo nie może go nie przyciągać. Przyciąga za każdym razem, kiedy się koło niego przejeżdża. Przyciąga tak bardzo, że aż razi.' (fot. T. Borejza, M. Malczyński)

Chcieli znaleźć najlepiej pomalowane osiedle lub chociażby przyzwoity blok z wielkiej płyty, który cieszy oko. Autorzy bloga Krowderska wybrali się na spacerze po Krakowie, gdy ich wzrok ściągnęły fasady na osiedlu Nowy Prokocim...

Pisanie po raz kolejny o pastelozie jest jak odtwarzanie wciąż tej samej, zgranej płyty. Z tym, że płyta ta uparcie nie chce się zatrzeć, a problem powraca jak bumerang.Tym razem materiału do narzekania dostarczyli autorzy bloga Krowderska z Krakowa.

Ciągły lament nie zmieni od razu bijących po oczach fasad polskich blokowisk, ale może każe kolejnej spółdzielni zastanowić się chwilę dłużej nad dobrem koloru remontowanej elewacji lub nawet wygospodarować fundusze, by zatrudnić do opracowania projektu architekta.

Autorzy bloga Krowderska wybrali się na spacer w poszukiwaniu bloku, który cieszy oko. Natrafili na osiedle Nowy Prokocim, a ich oczy nie wyszły niestety z tego spotkania bez szwanku... Przyciągnęła je feeria barw zamkniętych w dziwacznych kształtach. Tę paletę kolorów redaktorzy ochrzcili mianem niesamowitej słowiańszczyzny. Zresztą wystarczy spojrzeć na zdjęcia, które wraz z opisami udostępniamy dzięki uprzejmości autorów.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Odwracając przysłowie, by znaleźć łyżkę miodu w beczce dziegciu przypomnimy projekty fasad, który plasują się na antypodach pastelozy. Jednym z nich jest blok w Gdyni, którego elewację pomalowano według projektu Jacka Wielebskiego dzięki współpracy ze stowarzyszeniem Traffic Design. Drugą wzorcową realizacją są nowe elewacje na osiedlu Bolesława Chrobrego w Poznaniu zaprojektowane w pracowni Ultra Architects.

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
Komentarze (119)
Kolory niesamowitej słowiańszczyzny, czyli najgorzej pomalowane osiedle w Polsce
Zaloguj się
 • el-042

  Oceniono 129 razy 51

  Kraków to w ogóle dziwne miasto - niby sztandarowy produkt turystyczny Polski, ale gdy mu się przyjrzeć z bliska jest brzydki, brudny, zarozumiały, zaściankowy, zacofany, banalny...

 • mawik_net

  Oceniono 69 razy 27

  A cóż takiego złego jest w słowiańszczyźnie, że autorzy zdjęć tak określają brzydotę ? Słowiańskie to moje, jestem słowianką i jestem z tego dumna.

 • kapitan.kirk

  Oceniono 54 razy 26

  Przypuszczam, że wspomniany blog raczej nie nazywa się "Krowderska" (jak jest w tekście, by tak rzec, powtórzone trzykrotnie), ale raczej "Krowoderska", od nazwy krakowskiej dzielnicy Krowodrza lub wiodącej do niej ulicy Krowoderskiej. A co do malunków - cóż, do gustibus etc. Jeszcze dwadzieścia kilka lat temu pastelowy postmodernizm był niemalże wynoszony na ołtarze - teraz, jak widać, to obciach i tandeta. Nie natrząsałbym się teraz jednak z aż taką wyższością, bo za chwilę może się okazać, że na fali kolejnej oldskulowej mody znowu stanie się przecudny. Zaś osobom nie znającym topografii Krakowa wyjaśniam, że Nowy Prokocim to fragment większego obszaru tradycyjnie (choć niezbyt ściśle) nazywanego Podgórzem, a jedną z atrakcji tamtejszych wzgórz jest przepiękny w dni pogodne widok na oddalone o kilkadziesiąt kilometrów Tatry i sąsiadujące z nimi inne pasma górskie - przypuszczam zatem, że do tego ma wprost, tudzież czytelnie nawiązywać design północnych elewacji bloków widoczny na zdjęciach.
  Pozdrawiam

 • purofuego

  Oceniono 46 razy 22

  Lepsze to niż te wszelkie odcienie depresyjnej szarzyzny jakie się z uporem maniaka ostatnio promuje.

 • paili

  Oceniono 22 razy 20

  To nie pastelowe kolory są problemem. Problem to to, że każdy blok na osiedlu inny, wszystko w ciapki, paski, wzorki i zawijaski, bez ładu i składu.Jeden chaos.

 • ramon57

  Oceniono 66 razy 20

  To że autorom bloga coś się nie podoba, to nie znaczy, że innym też nie powinno się podobać, bo teraz modne są czerń, biel i odcienie w szarości. Kiedyś krytycy malarstwa wychwalali przyciemnione barwy fresków Michała Anioła. Dopóki nie przeprowadzono ich renowacji. Wtedy okazało się, że są bajecznie pastelowe i jasne.

 • zagraniczny-online

  Oceniono 44 razy 20

  takie wrzaskliwe kolory nie maja nic wspolnego ze Slowianami,
  raczej cyganska estetyka

 • Kuba K. (bloody)

  Oceniono 67 razy 11

  porypało Was, szaraki. Ja przez 8 lat byłem grafikiem w drukarni offsetowej i mnie się podoba bardziej niż nie jeden blok w Szczecinie i kilka we Wrocławiu (choć nie powala, fakt), ale o gustach się nie dyskutuje, więc psu o dupę ten Wasz przekaz z galerii...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły