Socreal z nową skórą. Włoski artysta odmienił fasadę łódzkiej szkoły

Szkoła na Bałutach zyskała streetartową oprawę. Artysta pod pseudonimem Opiemme wykonał dekorację socrealistycznego budynku. Do kompozycji muralu użył liternictwa zaprojektowanego przez Władysława Strzemińskiego.

Przy ulicy Bojowników Getta Warszawskiego 3 w Łodzi znajduje się szkoła podstawowa nr 45 i XIII Liceum Ogólnokształcące. Budynek wzniesiono na przełomie 50. i 60 lat XX wieku w jednym "słusznym" wówczas stylu - socrealistycznym. Dawniej stała w tym miejscu żydowska synagoga zburzona w trakcie wojny. Nieopodal mieści się Park Staromiejski do dziś nazywany przez mieszkańców parkiem śledzia. W potocznej nazwie słychać echa dawnej funkcji. W tym miejscu na terenie Bałut działał przed wojną targ rybny. Te wszystkie historie i konteksty znalazły odbicie w architektonicznej dekoracji autorstwa Opiemme zrealizowanej podczas festiwalu Łódź 4 kultur.

Strzemienica na fasadzie

Artysta działający po pseudonimem Opiemme pochodzi z Włoch i zajmuje się street artem. Czerpie inspiracje z twórczości artystów awangardowych - bliska mu jest poezja wizualna i estetyka futuryzmu. W swoich pracach łączy teksty, obrazy oraz interpretuje malarską powierzchnię -  w tym wypadku socrealistyczną architekturę Łodzi. Z lokalnego kontekstu wynika też krój pisma użyty do stworzenia nowej kompozycji fasady - to najbardziej łódzki z fontów, czyli tzw. strzemienica zaprojektowana przez Władysława Strzemińskiego.

Dekoracja architektoniczna wykonana przez włoskiego artystę Opiemme na fasadzie jednej z łódzkich szkół. Mural reinterpretuje architekturę socrealizmu i czerpie z lokalnych tradycjiDekoracja architektoniczna wykonana przez włoskiego artystę Opiemme na fasadzie jednej z łódzkich szkół. Mural reinterpretuje architekturę socrealizmu i czerpie z lokalnych tradycji fot. Wojciech Jaskólski

Realizację muralu poprzedziły warsztaty z uczniami szkoły. W trakcie zajęć uczestnicy wskazywali słowa, które najbardziej kojarzą się z dialogiem i współistnieniem kultur. Wybrane określenia przetłumaczono na kilka języków: hebrajski, niemiecki, rosyjski, niemiecki i angielski, a później wkomponowano je w elementy dekorujące otaczające szkołę chodniki. 

Krój pisma oraz zastosowane wzory artysta zakomponował tak, by podkreślić rytm fasady, jak i jej poszczególne elementy: cokoły, gzymsy i portyk z kolumnami. Odstępy między oknami wypełniła kaligraficzna kompozycja. Cztery pomalowane na czarno kolumny znaczą wejście do budynku. Detale architektoniczne zyskały dekoracyjne, geometryczne wzory, których rodowodu można szukać w charakterystycznych dla secesji ornamentach. Na inspirację wiedeńską architekturą przełomu XIX i XX wieku wskazuje również pomalowana na złoto balustrada.

Kaligram śledzia przypomina o dawnej funkcji miejsca

Na jednej ze ścian pojawił się kaligram w kształcie śledzia. Łuski na ciele ryby tworzą zgrupowane litery. Dekoracyjna rama, w której umieszczono grafikę ryby, ma otwartą formę. To kolejne nawiązanie do dawnego charakteru okolicy, w której działał miejski targ.

Na koniec dodamy tylko, że dekoracja architektoniczna jednej z bałuckich fasad to nie pierwsza praca autorstwa Opiemme zrealizowana w Łodzi. Ślady działalności włoskiego artysty znajdziemy między innymi na ścianie budynku przy ulicy Jaracza 20, gdzie mieszkał znany łódzki architekt Hilary Majewski. To właśnie jemu poświęcony jest mural.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Projekt „Remanufacture/Herring. A Tribute to Władysław Strzemiński” powstał z inicjatywy Fundacji Urban Forms w ramach Festiwalu Łódź 4 Kultur.

Więcej o:
Komentarze (9)
Socreal z nową skórą. Włoski artysta odmienił fasadę łódzkiej szkoły
Zaloguj się
 • pietrix79

  Oceniono 10 razy 10

  Najlepszy trybut dla Władka Strzemińskiego! Brawo! ??

 • sigillum.2

  Oceniono 9 razy 5

  "Super"!!! Pasta carbonara con l'ebraico!!!

 • musialem.skomentowac

  Oceniono 8 razy 2

  Ja pierniczę, ale zniszczył budynek. "Jedyny słuszny styl" /czemu z taką pogardą autorze artykułu?/ to epoka która minęła, a budynków które w tym stylu powstały jest ograniczona ilość i więcej ich nie będzie. Następnym razem przy takim pomyśle proponuję zastanowić się administratorowi, czy nie lepiej oczyścić elewacje i zostawić budynek kolejnym pokoleniom w stanie przynajmniej niepogorszonym. Czy u siebie we Włoszech swój dom też pomalował w takie bohomazy?
  Poza tym gratuluję pomysłu wrzucania do artykułu o malowidle na elewacji, jako główne zdjęcie czarno - białe. Ten sam tok rozumowania co pomysłodawca malowania tej elewacji. Włochowi się nie dziwię - skoro miał możliwość, to pomalował. Jak sam twierdzi ma doświadczenie u konserwatora, a jego dotychczasowe "osiągnięcia" świadczą, że nie miałby też skrupułów obmalować piramid Azteków.
  Fundacjo Urban Forms - Strzemiński stworzył czcionkę, ale czy był grafficiarzem i niszczył nią łódzkie elewacje? Skoro nie to dlaczego uważacie, że w ten sposób złożyliście mu hołd? Skąd ta idea? Przy następnym genialnym pomyśle, wyobraźcie sobie, że do pokoju wbiega Joanna Krupa i daje wam liścia w twarz na otrzeźwienie.

 • brasi1

  Oceniono 16 razy -10

  wali po oczach

 • nikt znany

  Oceniono 39 razy -29

  Współczuję tym dzieciom. Najpierw nauka w przykrym klocu, teraz nauka w przykrym klocu pomalowanym artystycznie w taki sposób że antydepresanty przebiją rekordy sprzedaży.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX