Klęska urodzaju, powstanie drugi instytut: Narodowy Instytut Urbanistyki i Architektury

Z początkiem przyszłego roku powstanie Narodowy Instytut Urbanistyki i Architektury przy Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. Nie mylić z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki na czele z Bolesławem Stelmachem, który został powołany do życia decyzją ministra Piotra Glińskiego w listopadzie bieżącego roku.

Narodowy Instytut Urbanistyki i Architektury powstanie z połączenia Instytutu Rozwoju Miast oraz Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa. Nowa instytucja zgodnie z zapisami zawartymi w rozporządzeniu Rady Ministrów ma rozpocząć działalność 1 stycznia 2018 r. Instytut będzie prowadził prace w zakresie: urbanistyki i architektury, planowania i zagospodarowania przestrzennego, rewitalizacji, mieszkalnictwa, gospodarki nieruchomościami i rynku nieruchomości, krajobrazu, zabytków nieruchomych oraz dóbr kultury współczesnej, nauk przyrodniczych i technicznych, a także nauk społecznych i humanistycznych. Nowa jednostka badawcza ma wspierać pracę resortu. Instytut zajmie się również programem Mieszkanie Plus, co  ujęto także w kompetencjach powołanego przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. Na tym etapie trudno wyłapać podziały kompetencji pomiędzy nowymi instytucjami o łudząco podobnych nazwach oprócz oczywistej konstatacji, że wspierają prace dwóch odrębnych ministerstw.

Więcej o:
Komentarze (1)
Klęska urodzaju, powstanie drugi instytut: Narodowy Instytut Urbanistyki i Architektury
Zaloguj się
  • józef wielki

    Oceniono 4 razy 2

    W sumie to chyba nie ma znaczenia czy dwa instytuty, czy jeden, a może bez.. Za słusznie minionego ustroju było coś co się nazywało centralne biuro spółdzielczości mieszakniowej. Pisali normantywy, zalecali systemy budownictwa, w70, szczeciński itp. Budowano masę mieszkań. W więszości dobrych bo stoją do tej pory i się podobają. Zasługa w tym największa architektów a nie władzy. I tak będzie teraz, niezależnie od instytutów narodowych czy nie dobra urbanistyka i architektura będzie wtedy kiedy będą ją tworzyć dobrzy architekci a jak źli będzie zła.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX