Zamiast apartamentowca dla zamożnych unikatowy blok w kolorze smogu

Smog nie tylko powoduje trudności z oddychaniem, lecz także zmienia kolor budynków. Robert Konieczny znalazł sposób na tę drugą przypadłość - dobrał odcień elewacji tak, by imitował kolor brudu.

Roku temu, gdy tytuł najlepszego domu na świecie przyznawany przez magazyn Wallpaper powędrował do Arki Roberta Koniecznego, mieliśmy okazję porozmawiać z architektem nie tylko o zrealizowanych i nagrodzonych projektach, ale także o tych, które są w planach i w budowie. Jednym z nich był Unikato - katowicki blok w kolorze smogu. Niedawno jego elewacja została otynkowana i ciemnoszara sylweta bloku znalazła się w katowickim krajobrazie.

Ze skrajności w skrajność: od luksusowej multivilli do oszczędnego bloku

Na działce, na której stanął dziś Unikato, planowano początkowo wznieść multivillę dla zamożnych [tak nazwał projekt Robert Konieczny chcąc tym samym podkreślić, że nie będzie to zwykły apartamentowiec, ale zbiór niejako osobnych willi miejskich poukładanych jedna na drugiej w ramach jednej konstrukcji]. Deweloper zmienił plany, gdy okazało się, że nie dostał odpowiedniego finansowania. Bank nie uwierzył inwestorowi, że sprzeda w Katowicach mieszkania powyżej 10 tys. za mkw. Zlecenie na projekt luksusowego budynku, w którym architekci z pracowni KWK PROMES mogli nie szczędzić drogich materiałów wykończeniowych, zmieniło się w zlecenie na projekt bloku mieszkaniowego z niedużym budżetem.

- Środków miało starczyć na porządne materiały budowlane, a w efekcie zostało tylko na styropian, tynk i białe plastikowe okna — wspomina Robert Konieczny. - I co teraz zrobić?! Zero budżetu na coś więcej. To był bardzo trudny temat – wyzwanie, które z ciekawością podjęliśmy. Obserwując niewielki obszar wokół tego budynku zauważyłem starą, przedwojenną kamieniczkę, która miała przedwojenny motyw balkonu i okna. Nas nawet nie było w tym budynku stać na to, by zrobić okno prostokątne, jest tylko tzw. balkonówka i zwykłe okno z parapetem, z wyjściem na balkon. I balkony, które zostały przyłożone do tych okien-wyjść sprytnie maskują to rozwiązanie tak, że mamy praktycznie tylko kwadratowe okna i te przyłożone balkony — mówi założyciel pracowni architektonicznej KWK PROMES i dodaje:

Z czego zaczerpnęliśmy pomysł? Z tej moderny przedwojennej, ale już przybrudzonej. Ona w Katowicach cały czas się brudzi. Nawet jeśli te domki są tynkowane na żółto, to potem stają się szaro-brudno- czarne. Przyłożyliśmy więc próbnik do jednej z kamienic i taki kolor tynku dobraliśmy. Budynek jest prawie czarny, w połączeniu z białymi oknami daje bardzo fajny kontrast. Czyli coś, co było wadą, zostało zamienione w atut projektu. Gdyby ktoś nam dawał super aluminiowe okna, nie chciałbym, bo te białe plastiki idealnie tam siedzą. Powstało coś z niczego, powstał bardzo fajny budynek, który lubimy.

Wszystkie mieszkania zostały zarezerwowane

Czarny jeżozwierz — jak bywa nazywana nowa realizacja KWK PROMES — zaskarbił sobie sympatię mieszkańców Katowic. Świadczy o tym chociażby to, że wszystkie 24 mieszkania zostały już zarezerwowane. Ich ceny zaczynają się od 200 tys. zł i dochodzą do 360 tys. Przyszli właściciele mają do wyboru mieszkania o zróżnicowanych powierzchniach od 31 mkw. do 86 mkw. Kilkupiętrowy blok wybudowano na działce przy ulicy Koszarowej w Katowicach.

Historia tego budynku to kolejny przykład na to, że potrzeba jest matką wynalazków, a rozwiązanie problemu często znajduje się w zasięgu wzroku i w najbliższym otoczeniu. Zamiast martwić się o przyszłe zabrudzenia nowej elewacji, można je wykorzystać w projekcie tak, by działały na naszą korzyść.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Więcej o:
Komentarze (36)
Unikato: katowicki blok w kolorze smogu. Nowa realizacja Roberta Koniecznego
Zaloguj się
 • Aleks Wroński

  Oceniono 23 razy 11

  Chciał zrobić czarny budynek, to zrobił. Po co ta cała pseudo-filozofia?
  Jeszcze chwila i wszyscy będziemy mieli zbiorową depresję od tej ponurej architektury. Już były robione badania, które łączą problemy psychiczne z szarością otaczającej przestrzeni.

 • smurfmadrala

  Oceniono 14 razy 8

  Moda i nakazy z żurnali, żadna filozofia.
  Na parterze idealnie pasowałby zakład pogrzebowy.
  "Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie ..." - takie mam skojarzenie.
  Balkony z kolei wprowadzają nastrój horroru i depresji.
  Nie wydziwiam, to są moje pierwsze wrażenia semantyczne,
  ogólnie forma świetna- dla grobowca lub kolumbarium.

 • pipistrello_in_giro

  Oceniono 10 razy 6

  Czy pan architekt sam chciałby mieć taki balkon?

 • Oceniono 10 razy 6

  Zgadzam się z przedmówcami - ciemne, czarne budynki są dla odbiorców, mieszkańców trudne do zniesienia ( wystarczy przywołać przykład Vitkaca w Warszawie i burzę, jaką wywołał ten dom handlowy). Nie trzeba wznosić czarnego budynku by "chronić go" przed sadzą - ponieważ smog nie osiada w aż takim natężeniu kolorystycznym. Mój niepokój dodatkowo budzi klatka schodowa - z czarnymi podłogami i sufitami przywodzi mi na myśl grobowiec lub schoron...

 • laborantkolaborant

  Oceniono 9 razy 5

  "Zamiast apartamentowca dla zamożnych pomalował blok na kolor... smogu"
  Piękne zdanie.
  Pytanie co jest większe: czerski analfabetyzm, czy czerski debilizm?

 • jakubniejakub

  Oceniono 25 razy 5

  niestety jest to zwyczajnie ohydne... aż oczy bolą... coś strasznego, że pod pseudofilozoficznym płaszczykiem stawaia się tak depresyjny kloc w tkankę miejską i przy użyciu nadmuchanych ą i ę stara się ją wynieść na piedestał... o takich blokach powinno się pisać jak przykładu negatywnego wpływu architektury i architektów na otaczający nas krajobraz...

 • laborantkolaborant

  Oceniono 4 razy 4

  "dobrał odcień elewacji tak, by imitował kolor brudu"
  !!! ło dżizasie i św. analfabecie z czerska, módlcie się za wami!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX