Centrum Nauki Kopernik buduje nowy ośrodek badawczy nad Wisłą

KD

Tuż obok Centrum Nauki Kopernik w Parku Odkrywców powstanie nowa siedziba Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego. W budynku będą prowadzone zajęcia szkolne w postaci warsztatów konstruktorskich jak również prace badawcze naukowców. Projekt architektoniczny przygotowywany jest w technologii BIM, dzięki której już teraz możemy zobaczyć, jak będą wyglądać wnętrza obiektu.

PPK
Fot.Centrum Nauki Kopernik

Czym jest technologia BIM?

Technologia BIM (Building Information Modeling) daje architektom możliwość projektowania i modelowania w trójwymiarze. Dzięki modelowi BIM inwestor i wykonawca mogą na bieżąco obserwować postęp prac architektonicznych, jak również wykrywać błędy i wprowadzać niezbędne zmiany w projekcie.

Nietypowa konstrukcja budynku

Nowatorska bryła budynku Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego będzie miała kształt prostopadłościanu. Fasada zostanie wykończona membranąETFE w postaci poduszek powietrznych. Nietypowy materiał i konstrukcja elewacji stworzą niezwykle atrakcyjny wizualnie, energooszczędny i przyjazny dla środowiska obiekt.

Budynek przykryje zielony dach, na którym usytuowana zostanie strefa relaksu oraz znajdą się panele słoneczne i fotowoltaiczne, a także instalacje umożliwiające wykorzystanie wody deszczowej.

Wnętrza Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego

W siedzibie PPK rozmieszczone zostaną laboratoria, wyposażone w sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć biologicznych, chemicznych, fizycznych, mechatronicznych oraz tych z wykorzystaniem nowych technologii, np. drukarek 3D i VR.

Najważniejszym miejscem w budynku będzie warsztat konstruktorski z narzędziami do samodzielnego projektowania i budowy różnych przedmiotów. Ta przestrzeń zostanie przystosowana do testowania różnych formatów zajęć szkolnych oraz zbliżonych do tych, w których pracują naukowcy.

W obiekcie zaplanowano też miejsce dla przestrzeni biurowej, showroomu, foyer, kawiarni i szatni.

Kiedy otwarcie obiektu?

Prace budowlane nowej siedziby Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego mają zakończyć się w 2020 r. Oddanie budynku do użytku publicznego zaplanowano na początek 2021 r.

Skomentuj:

Centrum Nauki Kopernik buduje nowy ośrodek badawczy nad Wisłą