Ratusz Miasta i Gminy Konstancin- Jeziorna projektu BBGK Architekci

Ratusz Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna

Ratusz Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna (Fot.Juliusz Sokołowski)

Dziś odbędzie się oficjalne otwarcie budynku Ratusza Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, który stworzyła pracownia BBGK Architekci. Obiekt położony jest w chaotycznym otoczeniu północnych przedmieść Konstancina, z dala od najbardziej atrakcyjnej południowej części miasta. Ratusz ma dwa oblicza architektoniczne: zewnętrzne - bardziej reprezentacyjne i oficjalne oraz wewnętrzne - przyjazne dla jego użytkowników, otwarte i przejrzyste.

Nietypowy kontekst urbanistyczny stał się punktem wyjścia dla ukształtowania bryły ratusza i doboru materiału. Obiekt od strony ulicy Piaseczyńskiej ma charakter reprezentacyjny. Od ulicy Warszawskiej architekci odsunęli budynek, aby dobrze wyeksponować bryłę i stworzyć w tym miejscu plac miejski. Parking położony jest od północnej strony obiektu, przy ulicy Kolejowej. Po tej stronie znajduje się również zielone patio prowadzące do mniej oficjalnego, kameralnego wejścia.

Ratusz Miasta i Gminy Konstancin Jeziorna jest budynkiem parterowym, jedynie skrzydło południowe ma dwie kondygnacje, zwieńczone wieżą, w której mieści się sala rady miasta. Wewnętrzna struktura zorganizowana jest wokół dwóch dziedzińców: wejściowego oraz wewnętrznego, na który otwierają się pomieszczenia biurowe.

Elewacja obiektu została pokryta cegłą ceramiczną, którą ułożono w powtarzalny wzór rombów. Jest to bezpośrednie nawiązanie do zabudowy wokół ratusza, w której dominują stare stodoły wykonane z cegły i dębu.

Konstancin-Jeziorna to miasto kojarzące się z życiem blisko natury, dlatego budynek ratusza objęto programem LEMUR, którego celem jest zmniejszenie zużycia energii, a w konsekwencji ograniczenie emisji CO2. Wszystkie przestrzenie doświetlono naturalnym światłem, przy jednoczesnej ochronie przed nadmierną insolacją. Ponadto elementy przegród zewnętrznych mają podwyższone parametry izolacyjności, co wraz z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła pozwala zakwalifikować ten budynek do budownictwa pasywnego.

To kolejny świetny projekt pracowni BBGK Architekci, którą tworzą Wojtek Kotecki, Konrad Grabowiecki i Jan Belina-Brzozowski. Najsłynniejszym dziełem architektów jest Muzeum Katyńskie w Warszawie, które znalazło się w 2017 r. w finale konkursu architektonicznego o nagrodę im. Miesa van der Rohe. Warto również wspomnieć, że zaprojektowany przez nich budynek mieszkalny - Sprzeczna 4, zajął niedawno 6 miejsce w głosowaniu internautów plebiscytu Bryła Roku 2017

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
 • In this photo taken on Thursday, Sept. 21, 2017, a view of the World Cup stadium in Rostov-on-Don, Russia. (AP Photo) Tak prezentują się stadiony na Mistrzostwa Świata w Rosji. Niektóre z nich robią ogromne wrażenie!
 • Hala 100-lecia Cracovii Hala 100-lecia Cracovii - jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych w Polsce
 • Pawilon w Barcelonie, proj. Mies van der Rohe, 1929 rok Mniej znaczy więcej - architektura mistrza minimalizmu
Komentarze (3)
Ratusz Miasta i Gminy Konstancin- Jeziorna projektu BBGK Architekci
Zaloguj się
 • heresy

  Oceniono 2 razy 2

  fajne bardzo.

 • jakobhorner

  0

  ile robi faktura i po prostu dobre cegły. Dla odmiany, w Gdańsku w lokalizacjach premium - tylko płytki. :D

 • adamczajka

  0

  Dlaczego główna cześć budynku nie ma oszkleń na najwyższym poziomie??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły