Konkurs na Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu rozstrzygnięty! Wygrała pracownia WXCA z Warszawy

Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu

Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu (Fot.DotDesignStudio, PLANKTON)

Na konkurs zorganizowany przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich we
współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich nadesłano ponad 100 prac - i to z całego świata. Jury, któremu przewodniczył Maciej Miłobędzki doceniło projekt WXCA za "wrażliwość, czytelny gest architektoniczny i ponadczasowość".

Budynek zostanie wzniesiony w miejscu dzisiejszego parkingu przy ul. Szewskiej, naprzeciwko Ossolineum. „Współczesny, miejski pałac” jak określają go sami projektanci (Szczepan Wroński, Anna Dobek, Anna Majewska, Marcin Jurusik, Michał Czerwiński) ma mieć 4 kondygnacje, parking podziemny a zamiast dziedzińca – część magazynową. Skromna i zrównoważona budowla, poprzez rytmiczne podziały, silnie zarysowane porządki i wyważone proporcje odwołująca się do klasycznej architektury, bez wątpienia wpisze się w miejską tkankę.

A oto jak opisują swój projekt sami jego twórcy :

Masywne, utkane z drobnych kamiennych bloków ściany piętrzą się misternie tworząc wraz z otworami okiennymi wyraźną gradację struktury, tradycyjny, niemal klasyczny porządek ujęty w swobodną kompozycję. Rytm otworów początkowo odczytywany jako jednorodny, rygorystyczny okazuje się uwolniony od matematycznej siatki, tworzący nieregularny, lecz dążący do harmonii rysunek. Minimalistyczny detal oraz zestawienie z przeziernością i lekkością szklenia nadaje budynkowi zdecydowanie współczesny charakter inspirując refleksję nad wpływem tradycji na współczesność oraz ciągłością warchitekturze i sztuce.

Pracownia WXCA z Warszawy ma już na swoim koncie projekt Muzeum Historii Polski na Cytadeli Warszawskiej, Muzeum Wojska Polskiego w stolicy i Muzeum Narodowego w Krakowie. To jej pierwsza praca dla Wrocławia. Inwestycja będzie kosztować 70 milionów.

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
  • In this photo taken on Thursday, Sept. 21, 2017, a view of the World Cup stadium in Rostov-on-Don, Russia. (AP Photo) Tak prezentują się stadiony na Mistrzostwa Świata w Rosji. Niektóre z nich robią ogromne wrażenie!
  • Hala 100-lecia Cracovii Hala 100-lecia Cracovii - jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych w Polsce
  • Pawilon w Barcelonie, proj. Mies van der Rohe, 1929 rok Mniej znaczy więcej - architektura mistrza minimalizmu
Komentarze (1)
Konkurs na Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu rozstrzygnięty! Wygrała pracownia WXCA z Warszawy
Zaloguj się
  • pan_draska

    0

    No ok. Budynek ładny ale te piękne żelbety we wnętrzach to niestety zostaną przysłonięte przez całą masę instalacji, których na takiej ładnej wizualizacji oczywiście brak. Choć za sam fakt, że w ogóle jakakolwiek konstrukcja została uwzględniona należy się uznanie :)
    Konkursy są często wygrywane "projektami" naszkicowanymi palcem na wodzie. Często bez jakiejkolwiek konsultacji branżowej (najczęściej z braku czasu i środków). Potem jest wielkie zdziwienie, płacz i zgrzytanie zębów, że "tak się nie da", które szanowni Architekci słyszycie od branżystów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły