Edukacja estetyczna od najmłodszych lat. Szkoła podstawowa w Miliczu

Szkoła Podstawowa im. Astrid Lindgren w Miliczu została urządzona w dawnej fabryce bombek choinkowych. Architekci z wrocławskiej pracowni PORT zaaranżowali nowoczesne wnętrza przyjazne dzieciom, nie zapominając jednak o industrialnej przeszłości budynku.

Transformacja dawnej fabryki bombek w podwrocławskim Miliczu w placówkę edukacyjną to dzieło pracowni architektonicznych Sigma Piotr Musielak (bryła i układ fukcjonalny) oraz PORT Józef Franczok i Marcin Kolanus (wnętrza). Jednym z celów przyjętych przez projektantów było utrzymanie ciągłości historii budynku. Elementem edukacyjnym - oprócz historii - w samym w sobie jest również architektura i wzornictwo

Przestrzenie szkolne jasno nawiązują do przestrzeni fabrycznej. We wnętrzu pojawił się system rur o funkcjach siedziska, wieszaka, miejsca ekspozycji prac uczniów, wystaw czy eksperymentów. Całoszklane skrzydła drzwiowe doświetlają korytarze, a swoim ornamentem zapewniają intymność nawiązując jednocześnie do szkła przemysłowego.

Szkoła Podstawowa w Miliczu projektu PORT Józef Franczok, Marcin KolanusSzkoła Podstawowa w Miliczu projektu PORT Józef Franczok, Marcin Kolanus Fot. Stanisław Zajączkowski

Ważną rzeczą było wykreowanie stref wspólnych, w których budowana jest cała społeczność szkolna - miejsc, gdzie zawiązują się więzi, przyjaźnie, toczą się pierwsze zmagania. Stołówkę zaprojektowano jako kantynę - przestrzeń, w której można wspólnie porozmawiać, przygotować własny posiłek, odrobić zadanie domowe czy po prostu zjeść.

Dzieci w szkole potrzebują zarówno ciszy, jak i hałasu. Strefą głośną jest antresola na piętrze, która łączy się z salą sportową za pomocą otworów wydzielonych metalową siatką. Biblioteka stała się mediateką - przestrzenią wielofunkcyjną, otwartą na korytarz i wykorzystywaną w czasie przerw jako miejsce odpoczynku i kreacji.

Architekci podczas tworzenia projektu ściśle współpracowali z inwestorem - Fundacją KOM. Interdyscyplinarny proces obejmował między innymi współpracę z dziećmi - przyszłymi uczniami szkoły, które podczas spotkań i warsztatów budowały szkołę opowieściami, szkicami i zabawami.

Szkoła Podstawowa w Miliczu projektu PORT Józef Franczok, Marcin KolanusSzkoła Podstawowa w Miliczu projektu PORT Józef Franczok, Marcin Kolanus Fot. Stanisław Zajączkowski

W aspekcie edukacyjnym i projektowym we współpracę zaangażowana była również kuratorka wzornictwa użytkowego i designu Katarzyna Świętek, która wyposażyła szkołę w meble autorstwa polskich projektantów - elementy promujące dobre wzornictwo, dizajn i estetykę. Projektem indywidualnym zostało objęte częściowe wyposażenia sal i kantyny. Autorom zależało, aby meble przez swój gabaryt i wzornictwo nawiązywały do przedmiotów, jakie znajdziemy w warsztacie czy fabryce.

Więcej o:
Komentarze (2)
Edukacja estetyczna od najmłodszych lat. Szkoła podstawowa w Miliczu
Zaloguj się
  • kuba3651

    Oceniono 8 razy 8

    Niesamowita realizacja, pomyśleć co by było gdyby wiekszość polskich szkół wyglądała w ten sposób. Niestety, nawet nowo wyremontowane szkoły nie unikną krzykliwych, niepasujacych do siebie kolorów i chaosu wizualnego, co jest winą bardzo niskiej świadomości estetycznej w naszym kraju.

  • junglejoe

    Oceniono 4 razy 0

    Czerń.., dodaje kontrastu, bardzo fajnie jako dla samego design'u tylko niestety daje się też mocno odczuć. Do samego przebywania w takim otoczeniu jest za mocna. Może jakby czerń potraktować mniej jako główny element tylko jako akcent... jakiś odcień szarości załatwiłby sprawę bo przecież nie chodzi sztukę dla sztuki tylko przyjazne otoczenie, w którym człowiekowi lżej w emocjach i chce się przebywać. Może fotograf podkręcił kontrasty i w rzeczywistości nie jest tak czarno, nie wiem, po za tym sam design bardzo fajny i miły dla oka sam w sobie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX