Dom i biuro wkomponowane w stodołę

Niezwykły dom jednorodzinny połączony z biurem to najnowszy projekt architektów ze Studia BB. Punktem wyjścia stała się stara stodoła, do której projektanci "dokleili" nowe struktury.

Sentymenty

Autorzy nazywają swój projekt „Biurodomem-stodołą” ze względu na nietypowy układ funkcjonalny, który jest wynikiem życzeń klientów. Budynek usługowo-mieszkalny z jednej strony miał dawać możliwość wypoczynku, a z drugiej - odosobnione miejsce do pracy.

Forma obiektu została zainspirowana już istniejącymi zabudowaniami na działce inwestorów. Stara stodoła - bo o niej mowa - mimo bardzo złego stanu technicznego była przedmiotem sentymentu ze strony właścicieli.

Trzy funkcje

Chociaż ostatecznie budynek stodoły musiał zostać wyburzony, architekci postanowili wykorzystać jego formę jako ramę całego projektu. Stodoła została odtworzona, uwzględniając wymagane na miarę współczesnych czasów zmiany.

Na całość budynku składają się trzy przestrzenie o łącznej powierzchni ok. 270 mkw., które mogą pełnić funkcje lobby, mieszkania lub biura. Chociaż wszystkie powierzchnie są wzajemnie połączone, w razie potrzeby mogą być niezależne od siebie. Architekci wskazują, że takie rozwiązanie pozwala jednocześnie mieszkać, pracować lub odpoczywać w harmonii.

Nowoczesne detale

Słaby kondycja istniejącej stodoły wymusiła częściową rozbiórkę obiektu. Do odtworzenia klasycznej formy wykorzystano po części współczesne materiały. Niektóre ze ścian przeszklono, a klatka schodowa została odsłonięta.

Tradycyjny kształt przełamano prostopadłościenną współczesną bryłą, w której umieszczono strefę nocną. Zachowana została zwieńczona łukiem brama - to miejsce wykorzystano na garaż. Bramy garażowe zamontowano w taki sposób, by nie były widoczne.

Więcej o: