Biurodom-stodoła, czyli dom i biuro wkomponowane w stodołę

Dom jednorodzinny połączony z biurem to projekt architektów ze Studia BB. Punktem wyjścia stała się stara stodoła, do której projektanci "dokleili" nowe struktury.

Autorzy, architekci ze Studia BB, nazywają swój projekt „Biurodomem-stodołą” ze względu na nietypowy układ funkcjonalny, który jest wynikiem życzeń klientów. Budynek usługowo-mieszkalny z jednej strony miał dawać możliwość wypoczynku, a z drugiej - odosobnione miejsce do pracy.

Forma obiektu została zainspirowana już istniejącymi zabudowaniami na działce inwestorów. Stara stodoła - bo o niej mowa - mimo bardzo złego stanu technicznego była przedmiotem sentymentu ze strony właścicieli.

Budynek starej stodołyBudynek starej stodoły Fot. Studio BB

Niestety, słaba kondycja istniejącej stodoły wymusiła częściową rozbiórkę obiektu. Architekci postanowili wykorzystać bryłę budynku jako ramę całego projektu. Do odtworzenia klasycznej formy wykorzystano po części współczesne materiały. Niektóre ze ścian przeszklono, a klatka schodowa została odsłonięta.

Tradycyjny kształt przełamano prostopadłościenną współczesną bryłą, w której umieszczono strefę nocną. Zachowana została zwieńczona łukiem brama - to miejsce wykorzystano na garaż. Bramy garażowe zamontowano w taki sposób, by nie były widoczne.

Biurodom-Stodoła. Proj. Studio BBBiurodom-Stodoła. Proj. Studio BB Mat. Studio BB

Na całość budynku składają się trzy przestrzenie o łącznej powierzchni ok. 270 mkw., które mogą pełnić funkcje lobby, mieszkania lub biura. Chociaż wszystkie powierzchnie są wzajemnie połączone, w razie potrzeby mogą być niezależne od siebie. Architekci wskazują, że takie rozwiązanie pozwala jednocześnie mieszkać, pracować lub odpoczywać w harmonii.

Biurodom-Stodoła. Proj. Studio BBBiurodom-Stodoła. Proj. Studio BB Wiz. Studio BB

Więcej o: