Rewitalizacja wnętrz kościoła w Żórawinie pod Wrocławiem. Mniej znaczy więcej

Koncepcja rewitalizacji wnętrz kościoła w Żórawinie przygotowana przez hanczarstudio, zakłada zerwanie z historyzującymi rozwiązaniami na rzecz uwspółcześnienia wnętrza. Elementy o wątpliwej wartości estetycznej miałyby zostać usunięte, a najstarsze, oryginalne - zachowane.

Rewitalizacja wnętrz kościoła św. Józefa Oblubieńca w podwrocławskiej Żórawinie to jedna z najnowszych koncepcji multidyscyplinarnego biura projektowego hanczarstudio. Szymon Hanczar i Przemysław Słowik przygotowali projekt zakładający wizualne oczyszczenie wnętrza kościoła przy zachowaniu jego najstarszych, oryginalnych elementów.

Przez wieki świątynie kreowały architektoniczne style i były miejscem gdzie budowniczowie i artyści realizowali swoje najlepsze, najbardziej śmiałe pomysły - warto by nadal były miejscem dającym przykład otwartego na nowe tendencje mecenatu kultury i sztuki

- mówią autorzy projektu.

Kościół w Żórawinie powstał w 1913 roku. Początkowo była to skromnie wyposażona, ewangelicka świątynia. Po II wojnie światowej obiekt został przebudowany i przystosowany do roli kościoła katolickiego. Niedługo potem stał się kościołem parafialnym (przejął rolę po zrujnowanym kościele św. Trójcy), a do jego wnętrz trafiła część wyposażenia ze zniszczonej świątyni np. manierystyczna chrzcielnica umieszczona w absydzie.

Kolejne dekady obfitowały w liczne zmiany wystroju. Kościół, mający niegdyś skromny charakter, wypełnił się elementami z różnych epok i w różnym stylu, często o wątpliwej wartości estetycznej (np. oświetlenie z lat 70./80. XX wieku). Zniszczone przez szkodniki drewna ławki i elementy stolarki również wymagają wymiany.

Koncepcja rewitalizacji kościoła w Żórawinie. Proj. hanczarstudio - Szymon Hanczar i Przemysław SłowikKoncepcja rewitalizacji kościoła w Żórawinie. Proj. hanczarstudio - Szymon Hanczar i Przemysław Słowik Wiz. hanczarstudio

Ze względu na stosunkowo młody wiek obiektu, koncepcja przygotowana przez hanczarstudio zakłada zerwanie z historyzującymi rozwiązaniami na rzecz uwspółcześnienia wnętrza. Chronione mają zostać oryginalne elementy tj. posadzki czy organy (ich konserwacja już ma miejsce). Nie możliwe będzie odtworzenie ołtarza w pierwotnej formie - w latach 50. XX wieku pojawiły się tu witrażowe okna. Pojawi się tu zwieszany, podświetlany krzyż. Wykonane zostaną również nowe ławki. Otwartą kwestią pozostaje restauracja oryginalnych polichromii - były one prawdopodobnie wielokrotnie zamalowywane.

Celem hanczarstudio jest wyeksponowanie architektury. Ma to nastąpić poprzez usunięcie elementów o wątpliwej wartości estetycznej (np. obecne stacje Drogi Krzyżowej) i zmianę kolorystyki i ograniczenie ilości barw we wnętrzu.

Koncepcja rewitalizacji kościoła w Żórawinie przygotowana przez hanczarstudio, może być przykładem tego że marginalizowany obszar architektury sakralnej może być miejscem poszukiwania nowoczesnych, ciekawych rozwiązań, które nie tylko dotykają kwestii estetycznych, ale mają także na celu stworzenie przestrzeni o kontemplacyjnym charakterze, sprzyjających pogłębionej refleksji i modlitwie.

Koncepcja rewitalizacji kościoła w Żórawinie. Proj. hanczarstudio - Szymon Hanczar i Przemysław Słowik.Koncepcja rewitalizacji kościoła w Żórawinie. Proj. hanczarstudio - Szymon Hanczar i Przemysław Słowik. Wiz. hanczarstudio

Więcej o:
Komentarze (2)
Rewitalizacja wnętrz kościoła w Żórawinie pod Wrocławiem. Mniej znaczy więcej
Zaloguj się
 • zosiamilek

  Oceniono 15 razy 13

  Nie jestem przekonana do tego projektu, ponieważ wydaje mi się że nie spełnia on niektórych funkcji potrzebnych w kościele katolickim - zrezygnowanie z Drogi Krzyżowej ( jeśli nie zostanie ona zaprojektowana to pojawi się wraz z nadejściem Wielkiego Postu niezaprojektowana i możliwe że niepasująca)
  - całkowite zrezygnowanie z wizerunków świętych ( święci są ważni więc ich wizerunki z czasem się pojawią, lepiej zaprojektować dla nich miejsce)

 • falter89

  Oceniono 2 razy 2

  Kompletny brak zrozumienia tematu. Zmiana koloru ścian - ok, wymiana ławek - niech będzie, ale w czym przeszkadzają obrazy czy droga krzyżowa? Te elementy są w każdym kościele i nie można ot tak ich wyeliminować. Lepiej pomyśleliby o wymianie tych płytek podłogowych, bo jakoś tam nie pasują...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX