Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

ArchiPaper - surrealistyczna opowieść o architekturze

Redakcja Pressland/WG

ArchiPaper to niezwykła, eksperymentalna, krótkometrażowa animacja opowiadająca o architekturze. Rafał Barnaś stworzył tętniący życiem, papierowy świat.

Jak pokazywać architektoniczne projekty? Można tworzyć szlice, makiety, wizualizacje. Można też pójść o krok dalej i poszukać nowego środka artystycznego wyrazu. Właśnie tak zrobił architekt Rafał Barnaś, właściciel Unique Vision Studio, pracowni działającej w obszarze sztuk audio wizualnych, wizualizacji architektonicznej, animacji i filmu. Stworzył on ArchiPaper - niekomercyjną, eksperymentalną, krótkometrażową animację w niekonwencjonalny sposób opowiadającą o architekturze.

Podstawą i punktem wyjścia opracowania stała się się makieta domu projektu pracowni BXB Studio. Rafał Barnaś pracował wówczas na planie filmu prezentującego dorobek twórczy jego brata, Bogusława Barnasia, architekta i założyciela BXB Studio.

 

Rafał Barnaś przy pracy nad filmem ArchiPaper
Rafał Barnaś przy pracy nad filmem ArchiPaper
Fot. mat. Rafała Barnasia

Podczas zdjęć miałem do dyspozycji makiety projektów, w tym model Polskiej zagrody, unikalnego, obecnie będącego już w fazie realizacji domu. A co gdyby spróbować przetransformować makietę projektu w tętniący życiem, papierowy świat? - Pomyślałem. Zadanie wydało mi się o tyle fascynujące, że sam jestem entuzjastą poszukiwania i eksperymentowania środkami stylistycznymi. Pociąga mnie łączenie mediów tradycyjnych z grafiką 3d. Animacji poklatkowej, kreskówki, metod 2d+, lustrzanki i grafiki 3d.

mówi Rafał Barnaś.

I stało się - sfotografowany model domu został przetransformowany w tętniący życiem obraz, tworząc nieśpieszną, surrealistyczną opowieść zatopioną w abstrakcyjnym świecie, zbudowanym jedynie z papierowych elementów. Dużym wyzwaniem było operowanie tak nietypowymi środkami wyrazu, zbudowanie przy ich udziale obrazu spójnego stylistycznie i kompozycyjnie.

 

ArchiPaper - kadr z filmu.
ArchiPaper - kadr z filmu.
Fot. Rafał Barnaś

W kontekście rytmu i dynamiki tworzonego obrazu, jednym z moich założeń było odejście od współczesnych trendów intensywnego tempa narracji, stąd poszczególne, stosunkowo statyczne kadry snują swoją niedosłowną opowieść o architekturze nieśpiesznie, pozwalając widzowi zanurzyć się w abstrakcyjnej rzeczywistości.

dodaje Rafał Barnaś.

Warto zwrócić uwagę na muzykę - napisał i zrealizował ją Rafał Barnaś. Projekt ArchiPaper będzie można oglądać na ekranach festiwali filmowych jeszcze w tym roku - nie możemy się doczekać końcowego efektu! Na razie zobaczcie zwiastun:

Skomentuj:

ArchiPaper - surrealistyczna opowieść o architekturze