Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Integracyjny Program Mieszkaniowy – jak przeciwdziałać bezdomności uchodźczyń i uchodźców

red

Przez ostatnie 15 lat do Polski przyjechało ponad 100 000 osób starających się o status uchodźcy ale na stałe zostało tylko około 6-8 tysięcy czyli tylko 6-8% starających się o ochronę w Polsce. Dlaczego?

Integracyjny Program Mieszkaniowy - jak przeciwdziałać bezdomności uchodźczyń i uchodźców
Integracyjny Program Mieszkaniowy - jak przeciwdziałać bezdomności uchodźczyń i uchodźców
Fundacja Blisko

Powodów wyjeżdżania uchodźców z Polski jest wiele. Są wśród nich mi.n.: starania o dołączenie do rodziny lub znajomych w innych krajach UE oraz znajomość języka używanego w innym kraju UE. Jednakże w większości przypadków wyjazdy motywowane są zagrożeniem ubóstwem lub bezdomnością a obecnie niestety coraz częściej także dyskryminacją i zagrożeniem przemocą w Polsce. Spośród uchodźców i imigrantów, korzystających z pomocy Fundacji Ocalenie ponad 20% przynajmniej raz od przyjazdu do Polski było bez dachu nad głową.

Niezmiennie główną barierą integracji pozostaje niedostępność mieszkań do wynajęcia w cenach osiągalnych dla uchodźców. Wynikające z tego zagrożenie bezdomnością i ubóstwem zmusza uchodźców do wyjeżdżania do innych krajów Unii Europejskiej. Większość tych rodzin błąka się latami pomiędzy różnymi krajami i najbardziej cierpią na tym dzieci i młodzież. Te które decydują się zostać w Polsce często latami żyją w skrajnym ubóstwie i niezdrowych warunkach mieszkaniowych (w zrujnowanych mieszkaniach bez ogrzewania). W podobnej sytuacji znajduje się też wiele rodzin imigranckich, które ze względów politycznych nie mają szans na otrzymanie statusu uchodźcy w Polsce (np. obywatele Ukrainy lub Wietnamu).

W związku z tym Fundacja Ocalenie postanowiła rozpocząć przygotowania do realizacji Integracyjnego Programu Mieszkaniowego, którego założenia opierają się na schemacie społecznej agencji najmu. Celem programu jest zapewnianie rodzinom uchodźczym w trudnej sytuacji mieszkań w cenach, na które mogą sobie pozwolić bez popadania w zadłużenie. Wsparcie mieszkaniowe docelowo w okresie 2-3 lat prowadzić do usamodzielnienia się i umożliwić korzystanie z mieszkań wynajmowanych na prywatnym rynku.

Spotkanie będzie poświęcone omówieniu przyczyn nieskuteczności państwowych programów integracji uchodźców w Polsce oraz przedstawienia pomysłu na próbę rozwiązania jednego z głównych problemów uchodźców w Polsce – zagrożenia bezdomnością.

Piotr Bystrianin – psycholog międzykulturowy i trener antydyskryminacyjny. Prezes zarządu Fundacji Ocalenie. Twórca i wieloletni koordynator Centrum Pomocy Cudzoziemcom w Warszawie, wyróżnionego nagrodą Grand Prix w konkursie S3KTOR 2011. Laureat nagrody Społecznik Roku 2014 tygodnika Newsweek Polska. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy związanej z pomocą dla uchodźców i imigrantów, w tym 2 lata pracy w ośrodku dla uchodźców oraz ponad 2 lata pracy jako psycholog z cudzoziemcami w Warszawie. Prowadzi warsztaty z zakresu komunikacji międzykulturowej, pracy z cudzoziemcami, psychologicznych aspektów uchodźstwa oraz sytuacji cudzoziemców w Polsce i antydyskryminacji. W Fundacji zajmuje się także opracowywaniem nowych programów, pisaniem projektów i pozyskiwaniem funduszy na działania związane z integracją i pomocą dla cudzoziemców.

Seminarium odbędzie się 10 maja (wtorek), w g. 18:30, w Muzeum Warszawskiej
Pragi, ul. Targowa 50/52, Warszawa. Prowadzenie: Joanna Erbel.
Prosimy o potwierdzenie udziału na adres: erbel@fundacjablisko.pl

Seminarium jest czwartym z cyklu spotkań „Polityka mieszkaniowa w XXI w. Dobre praktyki dla polskich miast” realizowanym przez Fundację Blisko. Celem cyklu jest pokazanie alternatyw mieszkaniowych, które mogą zostać wdrożone przez polskie samorządy. Spotkania są dedykowane dla miejskich działaczy i działaczek zajmujących się polityką miejską, a szczególnie polityką mieszkaniową, organizacji pozarządowych, samorządów. Aby zagwarantować wielosektorowe podejście organizujemy je we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, organizacjami pozarządowymi oraz grupami nieformalnymi. Cykl będzie prowadził do wymiany doświadczeń. Powstanie biblioteka tekstów dotyczących omawianych problemów, która będzie dostępna na stronie: fundacjablisko.pl.

    Więcej o:

Skomentuj:

Integracyjny Program Mieszkaniowy – jak przeciwdziałać bezdomności uchodźczyń i uchodźców