Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Społeczne archiwum Warszawy

red

Stowarzyszenie Masław i Tu było, tu stało zapraszają na drugą odsłonę akcji, która ma na celu zebranie wspomnień i archiwalnych fotografii warszawiaków dotyczących ciekawych stołecznych budynków, zabytków, także tych modernistycznych. Z zebranych wspomnień powstanie społeczne archiwum na planowanej stronie internetowej Tu było, tu stało.

Społeczne archiwum Warszawy
Społeczne archiwum Warszawy
mat. TBTS

Wspomnienia można zgłaszać pod nr tel. 515 96 96 51, mailem: tubylotustalo@gmail.com lub przekazać osobiście podczas spotkań, które odbędą się 20 września (wtorek), w godz. 10–20 i 21 września (środa) w godz. 10–16 w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy na ul. Koszykowej 26/28 (w sali konferencyjnej). Podczas spotkań będzie też można zeskanować archiwalne fotografie i podzielić się wspomnieniami dotyczącymi Warszawy sprzed lat.

Spotkania są częścią akcji mającej na celu stworzenie społecznego archiwum Warszawy. To kolejna odsłona projektu, który ruszył w lipcu. Od tego czasu społeczne archiwum Tu było, tu stało stale się powiększa. Autorzy akcji zebrali setki zdjęć, przeprowadzili ciekawe rozmowy z mieszkańcami Warszawy. Ich zbiory zasiliły
m.in. archiwalne fotografie kina Skarpa i Relaks, Supersamu, Sezamu, Cepelii, ale i mniej znanych obiektów, jak unikatowe zdjęcia z kamienicy przy ul. Grochowskiej 342.
Tak o akcji mówi jej pomysłodawczyni:

Od lat prowadzimy działalność, która ma na celu popularyzację wiedzy na temat interesujących budynków warszawskich, które zostały wyburzone bądź przekształcone po 1989 r. Wiele z nich było perełkami architektonicznymi - mówi Patrycja Jastrzębska, prezeska stowarzyszenia i inicjatorka projektu Tu Było Tu Stało, który na swoim profilu facebookowym zgromadziło już ponad 100 tys fanów. - Nasz nowy projekt to próba pójścia o krok dalej i utworzenia internetowego archiwum ze zdjęciami i wspomnieniami warszawiaków o budynkach, których już nie ma lub zostały znacznie przekształcone. Chcemy oddać głos warszawiakom, by tym razem z ich perspektywy spojrzeć na warszawskie budynki i przestrzenie, których albo już nie ma, albo bardzo się zmieniły, nie tylko pod względem architektonicznym, ale także pełnionych funkcji. Mamy nadzieję, że to mieszkańcy pomogą nam ocalić od zapomnienia wiele ciekawych warszawskich budynków. Poprzez ich wspomnienia i fotografie mogą zyskać one drugie życie.

Internetowe archiwum będzie ogólnodostępne i darmowe. Obecnie trwa etap zbierania wspomnień i archiwalnych zdjęć. Strona gromadząca materiał ruszy jesienią. Do współpracy zaproszone są osoby młode, w średnim wieku oraz ludzie starsi, którzy pamiętają jak funkcjonowało nasze miasto jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

W ramach projektu odbywają się także spacery architektoniczne. Są one okazją do porozmawiania z mieszkańcami o Warszawie sprzed lat. Na wycieczkach omawiane są założenia architektoniczne, kontekst i historia interesujących miejsc, które uległy przemianie po 1989 r. We wrześniu odbędą się dwa spacery:

Tor wyścigów konnych na Służewcu (9.09) oraz Na skarpie. Dzielnica Muzeów w Warszawie (15.09).

Tor wyścigów konnych na Służewcu | spacer
09.09 (piątek), godz. 18.30 zbiórka: przed bramą wejściową, al. Wyścigowa, przy stacji paliw Orlen, prowadzenie: Grzegorz Mika (architekt, varsavianista) link do wydarzenia na Facebooku.


Na skarpie. Dzielnica Muzeów w Warszawie | spacer
15.09 (czwartek), godz. 18 zbiórka: przed bramą główną Muzeum Narodowego
prowadzenie: Piotr Kibort (historyk sztuki, Muzeum Narodowe w Warszawie)


Więcej informacji na facebook.com/TuByloTuStalo oraz stronie
www.maslaw.org.pl.

    Więcej o:

Skomentuj:

Społeczne archiwum Warszawy