O architekturze z przymrużeniem oka - "Poradnik architekta"

"Poradnik architekta" autorstwa Doroty Ryżko i Urszuli Walickiej to książka, która półżartem, półserio wprowadza w tajniki życia i powinności zawodowe architekta. Komiks rysowany jest dynamiczną kreską, szkicowo i syntetycznie przedstawia kolejne etapy wtajemniczenia w branżowe "know-how". Od pierwszego dnia na wymarzonej uczelni, po egzaminy, prace magisterskie i kolejne wyzwania projektowe, aż po wybór stażysty do swojego biura projektowego oraz prezentacje konkursowe koncepcji architektonicznych. Autorki przygotowały również instruktaż - jak wychować własne dziecko, żeby nie przyniosło nam wstydu - przeznaczony dla rodziców-architektów.

Komiksowe "know-how" pełne jest ironii, dystansu, a jednocześnie dobrotliwego humoru. Z książki dowiemy się m.in. jak powinien się nosić student, jak się wyspać nie wysypiając i gdzie szukać architektonicznych inspiracji. "Poradnik architekta" nawiązuje w swojej stylistyce do humoru z zeszytów. Autorki poza dawką dobrego humoru serwują wnikliwe, syntetyczne obserwacje. Przedstawione w książce sytuacje niejednemu architektowi wydadzą się bliskie.Tak o kulisach powstawania komiksu opowiadają Dorota Ryżko i Urszula Walicka:

 Po wielu latach nieustających próśb o wydanie analogowej wersji komiksu postanowiłyśmy w końcu spojrzeć łaskawym okiem na potrzeby środowiska architektonicznego. Po wnikliwej analizie naszego dorobku wyszło na jaw, że dotychczas zaskakująco często i chętnie wykazywałyśmy się kompetencją w udzielaniu dobrych porad i trafnych wskazówek co do postępowania w nietypowych sytuacjach, co zaskutkowało wyborem poradnikowej formy publikacji. Później wystarczyło już tylko rzetelnie opracować brakujące wytyczne ułatwiające życie architektom, ładnie to oprawić i liczyć, że efekt spotka się z zasłużoną aprobatą. Z dużą dozą pewności możemy powiedzieć, że z tej książki można dowiedzieć się więcej, niż z wielu innych

Książka miała swoją premierę 1 października 2016 roku w Otwartej Pracowni Jazdów Stowarzyszenia Akademickiego Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Fotografie: Julianna Michalska

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Więcej o:
Komentarze (12)
O architekturze z przymrużeniem oka - "Poradnik architekta"
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: trele

  Oceniono 1 raz 1

  jak dla mnie to jest beka z Kuryłowicza i jego pracowni

 • Gość: ms

  0

  czy naprawdę ludzie na architekturze studiują takie głupoty jak trójkąt roboczy? obciach o czymś takim opowiadać

 • Gość: blokhauz

  0

  doskonałe / prawdziwe / ubaw

 • Gość: bąk

  0

  śmiechłem :) ale starsi mogą nie zrozumieć ;)

 • Gość: arti-art

  Oceniono 2 razy 0

  przepraszam, ale nie zajarzam

 • Gość: miła pani

  Oceniono 14 razy -10

  Dawno temu jeden znany pan powiedział, że studentki studiują architekturę by realizować się potem w czapkach na drutach. Te obrazki są trochę jak rękodzieło z filcu. Szkoda talentu dziewczyny na takie oczywiste bzdury. Chyba, ze realizujecie się obecnie w pieluchach :). To przepraszam.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX