15-lecie Izby Architektów: projekt ustawy o architekturze i nagrody dla dziennikarzy

Z okazji 15-lecia Izby Architektów RP odbyła się uroczysta gala w Łazienkach Królewskich. Podczas uroczystości Ryszard Gruda mówił o projekcie ustawy o architekturze. Przyznano również doroczne nagrody dla dziennikarzy. Wśród wyróżnionych znaleźli się Anna Cymer, Jakub Głaz, Ewa Karendys, Piotr Sarzyński oraz Filip Springer (Grand Prix).

Zebrani wysłuchali deklaracji Prezesa KR IARP, Ryszarda Grudy, dotyczącej złożenia na ręce ustawodawcy założeń do projektu ustawy o architekturze. Środowisko architektów uważa, że przestrzeń publiczna wymaga najwyższej ochrony. W deklaracji wygłoszonej podczas gali padły stwierdzenia:

Polska w przeciwieństwie do większości krajów europejskich nie prowadzi POLITYKI ARCHITEKTONICZNEJ, to znaczy nie przyjęła na szczeblu państwowym koncepcji dbałości i ochrony KULTURY PRZESTRZENI. Skutkiem podjęcia przez Państwo Polityki Architektonicznej powinna być w sferze legislacyjnej USTAWA O ARCHITEKTURZE czyli trwałe kryteria dla kształtowania i ochrony dobra publicznego jakim jest przestrzeń. (...) Architektura bezpośrednio stanowi o warunkach życia w skali zbiorowej i indywidualnej i jako taka jest materialnym fundamentem Kultury i Ładu Społecznego.

W trakcie uroczystości wręczono również doroczne nagrody dla dziennikarzy piszących o architekturze i pracy architekta w mediach niezajmujących się sprawami architektury i budownictwa. Nagrody otrzymali: Anna Cymer, publikująca również na łamach Bryły, oraz Jakub Głaz, Ewa Karendys, Piotr Sarzyński. Grand Prix otrzymał Filip Springer .

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Więcej o:
Komentarze (1)
15-lecie Izby Architektów: projekt ustawy o architekturze i nagrody dla dziennikarzy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • Gość: gosc

    0

    jak zwykle - panstwo cos ustali i wszystko bedzia cacy. a czego was uczono na architekturze?. przeciez ta ustawe musza stworzyc architekci - lepsi od was?a po latach bedzie to samo - nie mozemy stworzyc nic lepszeho bo...ustawa. jestescie zalosni jak zalosna i siermiezna jest polska architektura...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX