Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Konkurs Mazda Design 2018 rozstrzygnięty. Znamy zwycięzców!

red.

Tematem przewodnim konkursu projektowego Mazda Design 2018 - organizowanego pod hasłem reVISION - były między innymi relacje pomiędzy odradzającym się rzemiosłem a nowoczesnymi technologiami. Tegoroczna edycja, podobnie jak poprzednia, była skierowana do studentów i absolwentów kierunków artystycznych, projektowych i technicznych. Jakie projekty okazały się najlepsze i zwyciężyły w konkursie? Poznajcie werdykt jury!

Konkurs Mazda Design 2018
Konkurs Mazda Design 2018
Fot.Mazda Design 2018

Uczestnicy dziewiątej edycji konkursu Mazda Design mieli przed sobą bardzo ciekawe wyzwanie polegające na stworzeniu projektu, który byłby pewnego rodzaju próbą reinterpretacji nowoczesnego designu w duchu tradycyjnych metod produkcji i technik rzemieślniczych. Studenci i absolwenci kierunków artystycznych, projektowych i technicznych mogli się inspirować projektantami Mazdy, którzy w swojej pracy często nawiązują do historii japońskiego rzemiosła. Dodatkowo estetycznym punktem odniesienia był koncepcyjny model Mazda VISION COUPE, uznany przez jury 33. edycji Festival Automobile International za najpiękniejszy samochód koncepcyjny świata.

Każdy zgłoszony projekt został oceniony pod względem następujących kryteriów: oryginalność pomysłów, innowacyjność rozwiązań, wysoka wartość estetyczna projektów oraz możliwe nawiązania do KODO, czyli zasad projektowania, którymi kieruje się Mazda.

Zwycięzców wyłoniło jury w składzie: Maja Ganszyniec, Anna Grużewska, Maciej Jakub Zawadzki, Edgar Bąk, Luca Zollino - lead designer w europejskim centrum designu Mazdy oraz Marcin Rusak – zeszłoroczny laureat nagrody Mazda Design Award. Jurorzy zdecydowali, że najlepszym projektem zgłoszonym do konkursu jest „Zmysł dotyku” autorstwa Błażeja Krzepiny, zgłoszony w kategorii ZNAK. Pracy przyznano tytuł Grand Prix, a jej autorowi nagrodę w wysokości 15 tys. złotych.

„Zmysł dotyku” to projekt znaku – propozycja uniwersalnego „certyfikatu”, który powstał z myślą o oznaczaniu i promocji przedmiotów o charakterze autorskim, wykonanych ręcznie lub w znacznym stopniu ręcznie. Znak o prostej, ale dynamicznej strukturze zdecydowanie, ale nie dosłownie nawiązuje do odcisku palca, który jest unikalnym symbolem identyfikującym każdego człowieka. Skomplikowana struktura linii papilarnych została uproszczona do geometrycznego kształtu, którego siła tkwi w idealnej proporcji jego elementów, przestrzenności oraz ukrytej energii. W ten sposób znak odwołuje się zarówno do tradycyjnych, rękodzielniczych technik, jak również do nowoczesnych technologii – poprzez swoją oszczędną, idealnie regularną formę.

W kategorii Przestrzeń pierwszą nagrodę w wysokości 10 tys. złotych otrzymała Agnieszka Konopka za pracę pod tytułem „FRAME”, czyli projekt wizjonerskiego garażu dla koncepcyjnego modelu Mazda VISION COUPE. Laureatka stworzyła 20-metrową bryłę, będącą „ramą” dla dzieła motoryzacji znajdującego się wewnątrz. To imponujący, ale jednocześnie minimalistyczny obiekt w kształcie „łuku triumfalnego”, monumentalny i przejrzysty w swojej konstrukcji. Dzięki temu nie stanowi konkurencji, a skutecznie eksponuje piękno samochodu, zwracając uwagę na misternie wyprofilowane nadwozie i grę świateł na karoserii. W jednym projekcie autorce udało się pogodzić wielkość architektonicznej wizji, dynamikę przyrody oraz niezwykłą prostotę, która stanowi dążenie projektantów Mazdy

Z kolei w kategorii Człowiek wyróżnienie zostało przyznane Fryderykowi Zysce za projekt „Mazda re-Motion”. Jury doceniło dużą wrażliwość społeczną twórcy oraz próbę rozwiązania kwestii przywrócenia mobilności osobom starszym i niepełnosprawnym. Realizacja przedstawia nowoczesny środek transportu, którego zadaniem byłoby zapewnienie niezależności oraz komfortu osobom, które z różnych przyczyn nie są w stanie przemieszczać się w wygodny i zadowalający sposób. Zdaniem jurorów „Mazda re-Motion” to ciekawa reinterpretacja tradycyjnego wózka inwalidzkiego – który zamiast być dla użytkownika przykrą koniecznością, stałby się indywidualnym wyborem, w tym również estetycznym. Wewnętrzna dynamika, prostota, a także idea przywracania możliwości ruchu to elementy wpisane w filozofię projektowania KODO.

Wszystkie nagrodzone prace oraz inne wyróżniające się projekty z tegorocznej edycji konkursu można zobaczyć na wystawie zorganizowanej podczas Łódź Design Festival. Natomiast w specjalnej sekcji pod nazwą „Mazda Design VISIONS” prezentowany jest innowacyjny projekt architektoniczny – Water Damper Towers autorstwa jednego z jurorów konkursu – Jakuba Macieja Zawadzkiego.

Laureaci odbiorą nagrody podczas uroczystej gali, która odbędzie się 26 maja 2018 roku na zakończenie 12. Edycji Łódź Design Festival. W trakcie tego wydarzenia poznamy również nazwisko kolejnego zwycięzcy Mazda Design Award, któremu zostanie przyznana specjalna nagroda w wysokości 50 tys. złotych za najciekawszy polski projekt zrealizowany w ciągu ostatnich 3 lat.

    Więcej o:

Skomentuj:

Konkurs Mazda Design 2018 rozstrzygnięty. Znamy zwycięzców!