Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Downtown Andersia - pomysł na centrum Poznania [WASZE PROJEKTY]

JB

Praca magisterska Mikołaja Zajdy, absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, to koncepcja zagospodarowania kompleksu wysokościowców na działce między hotelami Andersia i Novotel w Poznaniu. Miałby tu powstać najwyższy budynek w mieście.

Projekt Downtown Andersia - praca magisterska
Projekt Downtown Andersia - praca magisterska
Mikołaj Zajda

Tematem projektu jest poznanie właściwych rozwiązań rozwoju architektonicznego i urbanistycznego w samym sercu Poznania. Moją ambicją było zaprojektowanie budynku wielofunkcyjnego w postaci hybrydy jednego kompleksu. Wybrałem tę działkę ponieważ otoczona jest podobnym kontekstem. W moim projekcie skoncentruję się na zaprojektowaniu bryły łączącej architekturę mieszkaniowej, biurową, hotelową, rekreacyjną i komercyjną, wraz z przestrzeniami prywatnymi, półprywatnymi i publicznymi. Projekt opierać się będzie na wielu analizach, wymaganiach planu miasta, potrzebie gospodarczej Poznania i decyzji o warunkach zabudowy.

Proces projektowy ma za zadanie znalezienia odpowiedniego rozwiązania funkcjonalnego, rynkowego, zachowując odpowiedni wpływ na przestrzeń publiczną oraz panoramę Poznania. Rosnące wieże Andersia Retail autorstwa Pracowni Ewy i Stanisława Sipińskich wyznaczają określony sposób, do którego należy się odnieść. Z drugiej strony mamy hotel Novotel, który jest dyskusyjnym symbolem poznańskiego modernizmu.

 

Projekt Downtown Andersia - praca magisterska
Projekt Downtown Andersia - praca magisterska
Mikołaj Zajda

Jednakże, panorama miasta nie jest bardzo gęsta. Składa się z kilku budynków, wyższych niż otoczenie, oddzielonych od siebie bez konkretnego planu. Stwarza to chaotyczne widoki, lecz momentami może wyglądać spójnie. Najwyższe konstrukcje mają nieco ponad 100 metrów.

Bryła, która może urosnąć do 116 metrów stanie się najwyższym budynkiem w Poznaniu, a jednocześnie jego ikoną. Doprowadzi to do relacji między nią a innymi wieżami w Poznaniu, takich jak Collegium Altum Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu lub niedawno ukończonego Bałtyku.

Zaprojektowanie wysokiego budynku stanowi równie poważne wyzwanie, co architektoniczne, z potencjalnie wieloma decyzjami angażującymi wielu ekspertów z różnych dziedzin. Zaczyna się często od wspaniałej wizji, ale musi szybko zostać przekształcone w konkretne odpowiedzi i podchwytliwe pytania, takie jak wysokość, ilość pięter, różnice między wysokościami kondygnacji i jak mądrze je przedstawić, system konstrukcji, odporność na obciążenie wiatrem, ilość wind i gdzie powinny być zlokalizowane lub jaki rodzaj wykończenia powinna mieć fasada - kamień, szkło, stal itp. Żaden z najbardziej utalentowanych architektów nie mógłby zrobić tego samodzielnie. Podczas gdy on lub ona bierze odpowiedzialność za koordynację projektu, inżynierowie konstrukcyjni i mechaniczni, konsultanci bezpieczeństwa przeciwpożarowego, specjaliści od bezpieczeństwa i kodeksów budowlanych, doradcy w zakresie ścian osłonowych i fasad, i inni – będą musieli wykazać się specjalistyczną wiedzą.

 

Projekt Downtown Andersia - praca magisterska
Projekt Downtown Andersia - praca magisterska
Mikołaj Zajda

Uzyskana forma opiera się na próbach różnych wariacji kształtu na działce za pomocą koncepcyjnych makiet. W wyniku wpływu otoczonej architektury i analizy nasłonecznienia, a także wrażliwości miejskiej, możliwe było stworzenie masy, która pasuje do kontekstu i wypełnia wszystkie wymagania funkcjonalne i miejskie. Propozycja podzielona jest na 4 różne budynki, z których kilka jest częściowo połączonych, podczas gdy bazą dla wszystkich jest podium oraz lobby wraz z częścią komercyjną na parterze. To stwarza również możliwe przejście na osi północ-południe. Wzdłuż z niej znajdują się powierzchnie na wynajem komercyjny wraz z conciergem, recepcją, czy częścią zarządzania budynku.

Parking znajduje się na dwóch podziemnych poziomach. Jest on podzielony na dwie części - mieszkalną i komercyjną. Pierwsza jest przeznaczona dla mieszkańców, druga - dla gości hotelowych i pracowników biurowych, a także dla pracowników handlu detalicznego. Rampa została zaprojektowana ze spadkiem 12% oraz dostosowana dla rowerów (wraz z sekcją parkingową specjalnie dla jednośladów). Zaprojektowano także miejsca dla osób niepełnosprawnych, samochodów elektrycznych oraz aut na minuty. Podstawą konstrukcji jest 1,5 metrowa płyta fundamentowa wraz z 80-centymetrowymi ścianami szczelinowymi o głębokości min. 8 metrów. Szkieletem budynku jest siatka słupów konstrukcyjnych o wymiarach 8,4 na 6 metrów. W parkingu znajdują się jety powietrzne kontrolujące bezpieczeństwo oddymiania.

Pierwsze piętro składa się z pierwszego poziomu biurowego i kompleksu odnowy biologicznej. Zaprojektowano przykładową aranżację dla agencji reklamowej. Z drugiej strony możemy znaleźć całą sekcję sportową. Do dyspozycji Gości jest basen z sauną i łaźniami parowymi, a także jacuzzi. Następnie możemy zobaczyć kręgielnię i kryte korty do squasha. Po drugiej stronie znajduje się sala do ćwiczeń wysiłkowych z salą fitness i boiskiem do koszykówki. Wszystkie te udogodnienia są połączone z szatniami dla użytkowników.

 

Projekt Downtown Andersia - praca magisterska
Projekt Downtown Andersia - praca magisterska
Mikołaj Zajda

Na drugim piętrze widzimy przykład aranżacji dla innego najemcy – firmy prawniczej. Resztę kompleksu stanowi przestrzeń półprywatna dla mieszkańców i gości hotelowych. Możemy znaleźć prywatną salę kinową, dwie sale klubowe wraz kuchnią catheringową na spotkania biznesowe. Następnie mamy salon i pokazową kuchnię z pokojem gier i rozrywki dla mieszkańców, a także bibliotekę hotelową oraz sale konferencyjne. Wszystkie te przestrzenie otwierają się na przestrzeń zewnętrzną z ogrodami, grillem elektrycznym, placem zabaw dla dzieci, miękką nawierzchnią do ćwiczeń (kalistenika / street workout) oraz ścieżką spacerowo-joggingową na otwartym tarasie.

W części mieszkalnej nie wykorzystano typowego rozwiązania powtórzenia jednej kondygnacji. Z uwagi na rosnący prestiż mieszkania w zależności od jego wysokości oraz analizy nasłonecznienia, wyróżniamy 4 powtarzalne części. Pierwsze dwanaście pięter składa się głównie z apartamentów typu B, które mają 1 sypialnię, a ich zasięg wynosi od 51 do 75 metrów kwadratowych. Możemy znaleźć 6 z nich na piętrze. Pozostałe typy apartamentów to Typ A, który jest typową kawalerką oraz Typ C składający się z 2 sypialni. Pierwszy z nich waha się od 35 do 50 metrów kwadratowych, podczas gdy drugi od 76 do 95 metrów kwadratowych. Apartamenty C są zawsze usytuowane w najbardziej atrakcyjnych zakątkach, podczas gdy A i B w większości mają światło dzienne z jednej strony świata z kilkoma wyjątkami. Kolejne osiem pięter to także połączone wieże. W miarę, jak podnosimy się wyżej, rezygnujemy z mieszkań A i zmniejszamy ilość B, aby stworzyć wzrost jakości w wieżach. Multiplikujemy również typy C, a także dodajemy nowy apartament typu D, który składa się z 3 sypialni i waha się od 96 do 115 metrów kwadratowych. W tym planie piętra znajdziemy 3 B, 5 C i 1 D. Na 22 i 23 piętrze występuje kondygnacja mechaniczna (obsługująca obie wieże), wyjście na przeszklony taras zewnętrzny oraz redukcja ilości wind z 6 do 2. Następnie mamy powtarzalne piętro 4 apartamentów o podwyższonym standardzie C i D (1:3) aby zapewnić najlepsze widoki i jakość dla najemców.

 

Projekt Downtown Andersia - praca magisterska
Projekt Downtown Andersia - praca magisterska
Mikołaj Zajda

Ostatnie 3 piętra mają tylko mieszkanie typu D oraz penthousy z 4 sypialniami, których jest tylko 2,7% w całym kompleksie mieszkalnym. To najlepsze, największe i najwyższe standardy apartamentów, jakie możesz dostać w Poznaniu. Łącznie mamy w budynku 225 mieszkań.

Warto zauważyć, że najwyższa wieża mimo 116 metrów wysokości, jest szeroka tylko na 16 metrów. Ta proporcja nadaje jej smukły i nowoczesny kształt, który świetnie wpisuje się w pierzeje elewacji wzdłuż ulicy Kościuszki. Jest to coraz częściej stosowany zabieg na świecie, a zwłaszcza w Nowym Jorku przez światowej sławy architektów (432 Park Avenue, 100 East 53rd Street). Mój pomysł zakłada dodatkowo wysunięcie bryły o 12 metrów nad ziemię, co jest możliwe dzięki wykorzystaniu wieszaków wantowych znanych z konstrukcji mostowych, podwieszanych przez 10 kondygnacji. Jest to zabieg zrealizowany m.in. w budynku Cosmopolitan w Warszawie autorstwa Helmuta Jahna.

Hotel zaprojektowany został w standardzie 4 gwiazdek, ponieważ rynek miasta Poznania nie pozwala na wyższy. Oznacza to, że większość pokoi powinno mieć średnio 16-22 metrów kwadratowych z łóżkiem king size, biurkiem, krzesłem, miejscem na bagaż i prywatną łazienką. Stwarza to nam typ H1, który jest najpowszechniejszy w wieży. Następnie ten model jest przeprojektowany na H2, który składa się z 2 mniejszych łóżek oraz jest powiększony do 25 m2. Jego ilość jest dwukrotnie mniejsza niż H1, ale dwa razy większą niż typ H3, którym jest suite z podwójnym łóżkiem king size oraz salonem. Budynek hotelowy na przestrzeni 19 kondygnacji pochyla się o 6 metrów do przodu.

 

Projekt Downtown Andersia - praca magisterska
Projekt Downtown Andersia - praca magisterska
Mikołaj Zajda

W projekcie zastosowano również wszelkiego rodzaju rozwiązania energooszczędne jak BMS, czyli inteligentny system zarządzania, wentylację mechaniczną, system kontroli celu dla wind, itp. Wodę deszczową planuje się wykorzystać w celu nawadniania zieleni, która występuje na tarasach. Na najwyższej kondygnacji znajdą się również panele fotowoltaiczne, a do mieszanki betonowej zostanie dodany pył wulkaniczny zwiększający jego trwałość.

Całość kształtuje wielki, architektoniczno-urbanistyczny kompleks, który sprawia wrażenie nowoczesnego centrum miasta, które tworzy wschodzący kawałek nowego śródmieścia Poznania. Ich wspólną częścią jest elewacja ukształtowana z tego samego przekroju szprosów na ścianie kurtynowej, lecz różniącej się wykończeniem, umiejscowieniem bądź odległościami między nimi. Ostatecznie, budynki tego typu powstają bardzo rzadko. Jest to spowodowane ciężkimi wymagania rynkowymi, a jednocześnie koordynacją tak wielu funkcji w jednym kompleksie, z czym nie każda pracownia sobie radzi. Jednakże przykłady, które powstały, okazały się niezmiernym sukcesem i potwierdzają przyszłościową wizję, jaka towarzyszy najlepszym architektom. W końcu to my, architekci, jesteśmy odpowiedzialni za kształtowanie przyszłych budynków, miast, urbanistyki, co ostatecznie przełoży się na życie nie tylko mas, ale każdej pojedynczej osoby przemieszczającej się przez te przestrzenie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Downtown Andersia - pomysł na centrum Poznania [WASZE PROJEKTY]