Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Polacy wyróżnieni w ASA International Design Competition w Bangkoku

Red.

Make the Forest Grow Again - to koncepcja nowoczesnej architektury wernakularnej zespołu w składzie: Marta Lata, Dobrochna Lata, Agata Czechowska, Mateusz Pietryga. Polscy studenci zostali wyróżnieni w konkursie "VEX" ASA International Design Competition w Bagkoku w ramach wystawy EXPO 2018.

ASA International Design Competition w Bangkoku
ASA International Design Competition w Bangkoku
Agata Czechowska, Dobrochna Lata, Marta Lata, Mateusz Pietryga

“Beyond Ordinary” to hasło przewodnie EXPO 2018 w Bangkoku w Tajlandii.  W ramach wystawy organizatorzy przeprowadzili konkurs poświęcony tematowi “Vernacular Living”. Terminu “vernacular” w stosunku do architektury zaczęto używać prawdopodobnie w połowie XIX wieku.  Słowo pochodzi od pojęcia Verna. Oznacza ono “urodzony w domu Pana”. W odwołaniu do architektury może być odczytane jako właściwy danemu miejscu. W ujęciu współczesnym, wernakularyzm często jest utożsamiany z regionalizmem i ludowością.


Kiedyś ludzie żyli w małych wioskach. Używali materiałów, które mogli znaleźć wokół siebie. Było to naturalne i zróżnicowane w różnych regionach świata. Architektura była tworzona przez społeczność w oparciu o doświadczenia budowalne pokoleń.


Dziś nasze widoki z okien mają wiele wspólnego. Podobne rozwiązania zobaczysz, niezależnie gdzie czytasz te słowa. Żyjemy w globalnej wiosce. Lokalne “genius loci” miejsc ulatnia się. Możemy z łatwością stosować rozwiązania, które sprawdziły się w innych częściach świata. Globalizacja stoi w opozycji do wernakularnej architektury. Nasze środowisko jest zupełnie inne niż wcześniej. Większość z nas żyje w otoczeniu, które nie jest naturalne.


W przyszłości świat będzie dążył do jeszcze większej unifikacji. Powinniśmy na nowo poruszyć temat wernakularyzmu zwłaszcza w środowisku miejskim. W naszym krajobrazie pozostaje wiele “miejskich śmieci”. Maszyny, budynki, które straciły swoją funkcję. Drogi, które zmieniły trasy ... Te elementy są częścią nowoczesnego krajobrazu. Być może powinniśmy przerwać ciągłą produkcję. Naszą obsesję, że wszystko powinno być nowe i lśniące - każdy element, który umieszczamy w naszym środowisku, pozostaje.

Dzisiejszy wernakularyzm ma misję, której wcześniej nie miał. Proponujemy wykorzystywanie tego co jest wokół. Pozwoli to na stworzenie budownictwa w opozycji do standardowej architektury. Będzie zawsze wynikać z miejsca, zróżnicowane w różnych regionach świata może nawiązywać do tego co w danym miejscu jest prawdziwe i teraźniejsze. Budownictwo nie powinno dłużej pochodzić z naturalnego otoczenia, ponieważ w końcu spowoduje całkowite zniszczenie natury. Zamiast tego może je uzdrawiać. Sprawić, że las znów urośnie.

Skomentuj:

Polacy wyróżnieni w ASA International Design Competition w Bangkoku