Centrum Administracyjne w Szycach, Gmina Wielka Wieś

fot. Tomasz Zakrzewski / archifolio

Centrum Administracyjne w Szycach w gminie Wielka Wieś to znakomity przykład na to, że jakość architektury nie zależy od lokalizacji, a nowoczesne i ciekawe budynki mogą być realizowane, także w niewielkich miejscowościach.

Gmina Wielka Wieś zdecydowała o wyborze projektu w ramach konkursu architektonicznego - taka forma gwarantuje możliwość wielokryteriowej oceny i realizacji najlepszej koncepcji spośród tych złożonych w konkursie. Jury zdecydowało o przyznaniu nagrody pracowni OVO Grąbczewscy Architekci, która zaproponowała nowoczesny budynek subtelnie nawiązujący do okolicznej architektury i krajobrazu.

Centrum Administracyjne w Szycach, gmina Wielka Wieś, proj. OVO Grąbczewscy Architekcifot. Tomasz Zakrzewski / archifolio

Założenie architektoniczne polega na pasmowym ukształtowaniu kolejnych budynków, pomiędzy którymi zaaranżowano otwarte dziedzińce. Rysunek bryły nawiązuje do sąsiedniej równoległej zabudowy kalenicowej i nieregularnych linii okolicznych pól. Do kontekstu krajobrazowego odnosi się materiał budowlany zastosowany na fasadzie, czyli łamany wapień.

KOTWC[Xls}9}nG$nz.wRT&d>gS0!POQ}wG=O|S<.\fot. Tomasz Zakrzewski / archifolio

Przed budynkiem powstał publiczny plac. Tak ideę i funkcję projektowanej przestrzeni przedstawiają architekci - Barbara i Oskar Grąbczewscy:

"Duży plac wejściowy nazwany Placem Wspólnoty ma być miejscem uroczystości, imprez oraz codziennej rekreacji, a także stanowić odpowiednie przedpole dla zespołu projektowanych budynków. Na placu umieszczono obelisk zainspirowany herbem gminy, fontannę oraz uzupełniające elementy małej architektury. Zaproponowaliśmy rozwiązanie placu jako płaszczyzny pokrytej jasną kostką, z pozostawieniem niewielkich pól zieleni wokół zachowanego starodrzewu. Wejścia do budynków są podkreślone pasmami posadzki z czarnej kostki."

Centrum Administracyjne w Szycach, gmina Wielka Wieś, proj. OVO Grąbczewscy Architekcifot. UG Wielka Wieś http://www.wielka-wies.pl

Plac frontowy to nie jedyna przestrzeń dostępna dla mieszkańców. Pomiędzy kamiennymi skrzydłami budynku powstały także dwa mniejsze, bardziej kameralne dziedzińce w formie ogrodów. Stanowią one miejsce odpoczynku zarówno dla odwiedzających Centrum, jak i dla pracowników i użytkowników urzędu oraz budynku usługowego.

Centrum Administracyjne w Szycach, gmina Wielka Wieś, proj. OVO Grąbczewscy Architekcifot. Tomasz Zakrzewski / archifolio

W nowym kompleksie swoją siedzibę znalazły Urząd i Rada Gminy, Urząd Stanu Cywilnego, biblioteka oraz Gminny Zakład Komunalny. Część budynku została przeznaczona na cele komercyjne - aptekę, restaurację, cukiernię, kwiaciarnię oraz biura na wynajem. Taki dobór funkcji sprawia, że budynek rzeczywiście staje się lokalnym, wielofunkcyjnym centrum, w którym można załatwić sprawy administracyjne, zrobić zakupy i spotkać się w mniej formalnej atmosferze.

Centrum Administracyjne w Szycach, gmina Wielka Wieś, proj. OVO Grąbczewscy Architekcifot. Tomasz Zakrzewski / archifolio

Dziękujemy za głosowanie, wyniki będą dostępne już 25-05-2017 o 21:10. Zapraszamy.
Komentarze (140)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar

  Gość: pepto

  Oceniono 53 razy 45

  Brawo Solec!

 • avatar

  pablooooos

  Oceniono 103 razy 39

  Łodzianie wyluzujcie. W ten sposób tylko potwierdzacie, że macie kompleks miasta meneli. Niestety, ale nowy dworzec to jedynie ogromna inwestycja, natomiast sam projekt jest słaby. Budynek jest kontrowersyjny, np. nie podobają mi się te kiczowate fronty w hali kasowej. A otoczenie dworca to po prostu zbrodnia na urbanistyce. Jak można w centrum miasta pobudować takie autostrady?? Wyglada to jak lotniskowiec, a nie dworzec. Gdzie tu przestrzeń dla pieszego?

 • Paweł Praski

  Oceniono 33 razy 29

  Zawsze dobra taka dawka kilku kropel piękna i sensu w polskim morzu chaosu i brzydoty.

 • avatar

  Gość: evilkaa

  Oceniono 38 razy 24

  Wszystko niby ładnie, zgrabnie i pokazowo, ale w większości nawet kępki trawy nie uraczysz... i nie chodzi mi o to, że powinny być "lasy" zieleni dookoła budynków, ale jednak....

 • avatar

  Gość: evu

  Oceniono 23 razy 21

  Bryła budynku Węzła transportowego w Solcu Kujawskim jest prosta, nie mniej cechuje ją pewna dynamika wizualnie odczuwalnej lekkości.

 • avatar

  Gość: widzyk

  Oceniono 19 razy 11

  podoba mi się serwerownia w Poznaniu, jest to dobry przykład ładnej, nowoczesnej architektury przemysłowej, rzadkość w naszym kraju, podobnie i węzeł transportowy w So;cu, widać jak się chce to można szczególnie jak popatrzę na świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie, taką wielką kasę wywalony na zaśmiecenie i skundlenie przestrzeni publicznej na długie czasy, szkoda tylko że nie jest to cerkiew zaborców (chociaż może kiedyś i na taką zostanie zakwalifikowana, ale małe szanse), bo taką dało się szybko rozebrać, a inni za nieduże pieniądze potrafią zrobić coś ładnego, pozostałe projekty, poza dwoma warszawskimi, też na poziomie

 • avatar

  Gość: goszcz

  Oceniono 12 razy 10

  Co do nominacji 5/11 czyli bloków w Krakowie. Nie ma tam na szczęście lokali usługowych - są tylko mieszkania od ~46(?)m2 do 106m2, bloki położone są na os. Bohaterów Września w Krakowie w dzielnicy Nowa Huta, a nie na osiedlu "nowa nowa huta". Z ciekawych rozwiązań warto wspomnieć, że klatki schodowe nie mają półpięter, są duże, bloki osadzone są na podziemnym garażu, który rozciągnięty jest pod oboma budynkami, bolki wybudowane są z cegły, posiadają pływające posadzki przez co blok jest dobrze wyciszony.

 • avatar

  Gość: Zofia

  Oceniono 14 razy 6

  Ja tam jestem pod wrażeniem poznańskiej serwerowni. Lubię nowoczesne budynki

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX