Najpiękniejsze budynki 2016 roku! Poznaj finalistów i zdecyduj kto otrzyma Bryłę Roku

fot. Piotr Krajewski, więcej zdjęć architektury na stronie fotografa: http://pkrajewski.pl

Polska pięknieje z roku na roku, a dobrze zaprojektowane budynki powstają nie tylko w wielkich miastach. Ich budowa wpływa na jakość życia na co dzień. Przedstawiamy 10 nominowanych obiektów do nagrody BRYŁA ROKU 2016. Wybierz ten najlepszy! Głosowanie trwa do 22 maja.

Węzeł transportowy w Solcu Kujawskim

To jedyna inwestycja kolejowa, która znalazła się w naszym zestawieniu. Węzeł transportowy w Solcu Kujawskim udowadnia, że można dziś zaprojektować stację przesiadkową tak, by była dopasowana do skali miejsca i wpisywała się w niejednolitą architektoniczne przestrzeń. W tym wypadku obiekt oprócz swojej podstawowej funkcji, jaką jest obsługa pasażerów, tworzy wizytówkę miasta i stanowi przyjazną przestrzeń dla mieszkańców. To naddatek, który oferuje dobra architektura. Potencjalne nie-miejsce (pojęcie odwołuje się do koncepcji Marca Augé), gdzie zazwyczaj spędza się tylko konieczną chwilę związaną z podróżą, architekci z pracowni RYSY, przekształcili w miejską bramę, wizytówkę Solca Kujawskiego i swoisty plac publiczny.

Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim, projekt: RYSY Architekcifot. Piotr Krajewski

Kontekst architektoniczny był w tym wypadku wyzwaniem. Architekci mieli za zadanie zaprojektować nowy obiekt tak, by współgrał z różnorodnym otoczeniem. Na miejscu zastali dworzec z początku XX wieku, modernistyczny pawilon, skarpę kolejową z peronami na szczycie. Teren otaczał krajobraz wypełniony blokami z wielkiej płyty, poprzetykanymi ceglanymi domami. Autorzy projektu zdecydowali się na prostą, modernistyczną bryłę wykorzystującą ukształtowanie istniejącej skarpy.

Gdy patrzymy na obiekt z lotu ptaka to jego kształt rozmywa się w przestrzeni, idealnie wpisuje się w otaczający teren i w zmodernizowaną infrastrukturę kolejową. Na podróżujących wrażenie robią amfiteatralnie ułożone schody i nadwieszony nad nimi przeszkolony prostopadłościan, w którym umieszczono punkt obsługi pasażerów.

Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim, projekt: RYSY Architekcifot. Piotr Krajewski (http://pkrajewski.pl/)

Całe założenie jest wartościowe również ze względu na opracowanie dogodnej komunikacji między strefami, którą uzyskano poprzez wykorzystanie różnic terenu. Dzięki temu możliwe jest przejście z parkingu, przystanku autobusowego i placu bezpośrednio na perony. Łatwo dostępny jest również niższy poziom obiektu, gdzie umieszczono parking dla rowerów i toalety.

Węzeł Przesiadkowy w Solcu Kujawskim, projekt RYSY Architekcifot. Piotr Krajewski (http://pkrajewski.pl/)

Węzeł transportowy w Solcu Kujawskim to przykład oszczędnej w formie architektury, która nie tylko świetnie spełnia podstawową funkcję i realizuje zadany temat, ale tworzy coś więcej - nową przestrzeń publiczną i architektoniczną wizytówkę miasta.

Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskimfot. Piotr Krajewski (http://pkrajewski.pl/)

Projekt architektury i zagospodarowania terenu: RYSY ARCHITEKCI: Rafał Sieraczyński, Sebastian Bocian, Aleksandra Laprus, Aleksandra Kosmala - Czarnecka

Projekt konstrukcji: Jan Kostorz, Michał Piasecki, Paweł Olczak, Norbert Kalinowski, Wioletta Sergiel, Jarosław Wierzbicki, Leszek Stalęga

PYTANIE Który budynek zasługuje na tytuł BRYŁY ROKU 2016?

Węzeł transportowy w Solcu Kujawskim
20%
Serwerownia Beyond.pl w Poznaniu
36%
Centrum Administracyjne w Szycach, Gmina Wielka Wieś
5%
Hala Koszyki w Warszawie
6%
Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie
5%
Bloki na Osiedlu Nowa Nowa Huta w Krakowie
2%
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
12%
Siedziba
5%
Q22 - wieżowiec w Warszawie
4%
Rudy Dom w Rudach
5%
Komentarze (147)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: pepto

  Oceniono 53 razy 45

  Brawo Solec!

 • pablooooos

  Oceniono 108 razy 38

  Łodzianie wyluzujcie. W ten sposób tylko potwierdzacie, że macie kompleks miasta meneli. Niestety, ale nowy dworzec to jedynie ogromna inwestycja, natomiast sam projekt jest słaby. Budynek jest kontrowersyjny, np. nie podobają mi się te kiczowate fronty w hali kasowej. A otoczenie dworca to po prostu zbrodnia na urbanistyce. Jak można w centrum miasta pobudować takie autostrady?? Wyglada to jak lotniskowiec, a nie dworzec. Gdzie tu przestrzeń dla pieszego?

 • Paweł Praski

  Oceniono 36 razy 32

  Zawsze dobra taka dawka kilku kropel piękna i sensu w polskim morzu chaosu i brzydoty.

 • Gość: evilkaa

  Oceniono 40 razy 26

  Wszystko niby ładnie, zgrabnie i pokazowo, ale w większości nawet kępki trawy nie uraczysz... i nie chodzi mi o to, że powinny być "lasy" zieleni dookoła budynków, ale jednak....

 • Gość: evu

  Oceniono 25 razy 23

  Bryła budynku Węzła transportowego w Solcu Kujawskim jest prosta, nie mniej cechuje ją pewna dynamika wizualnie odczuwalnej lekkości.

 • Gość: widzyk

  Oceniono 19 razy 11

  podoba mi się serwerownia w Poznaniu, jest to dobry przykład ładnej, nowoczesnej architektury przemysłowej, rzadkość w naszym kraju, podobnie i węzeł transportowy w So;cu, widać jak się chce to można szczególnie jak popatrzę na świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie, taką wielką kasę wywalony na zaśmiecenie i skundlenie przestrzeni publicznej na długie czasy, szkoda tylko że nie jest to cerkiew zaborców (chociaż może kiedyś i na taką zostanie zakwalifikowana, ale małe szanse), bo taką dało się szybko rozebrać, a inni za nieduże pieniądze potrafią zrobić coś ładnego, pozostałe projekty, poza dwoma warszawskimi, też na poziomie

 • Gość: goszcz

  Oceniono 12 razy 10

  Co do nominacji 5/11 czyli bloków w Krakowie. Nie ma tam na szczęście lokali usługowych - są tylko mieszkania od ~46(?)m2 do 106m2, bloki położone są na os. Bohaterów Września w Krakowie w dzielnicy Nowa Huta, a nie na osiedlu "nowa nowa huta". Z ciekawych rozwiązań warto wspomnieć, że klatki schodowe nie mają półpięter, są duże, bloki osadzone są na podziemnym garażu, który rozciągnięty jest pod oboma budynkami, bolki wybudowane są z cegły, posiadają pływające posadzki przez co blok jest dobrze wyciszony.

 • Gość: Kamil

  Oceniono 27 razy 9

  Łódź Fabryczna wzbudza skrajne uczucia - od uwielbienia do hejtu ale trzeba przyznać, że bryła dworca wyróżnia się wśród całej reszty budynków dworcowych w całej Polsce o ile nie w ogóle wśród polskiej urbanistyki. Sorry ale argumenty organizatorów typu - "krótko mówiąc uważamy że połączenie starego z nowym się nie udało" - podobno internauci decydują więc albo brak Wam konkretnych argumentów albo zwyczajnie odezwał się klasyczny bóldup. Można mieć różne opinie i gusta - wiadomo - ale oryginalności i rozmachowi inwestycji nie sposób odmówić - chyba o to tutaj zawsze chodziło - oryginalna bryła, nowatorskie rozwiązania itp itd. A Wy skupiacie się, że drogi zbudowali za dworcem xD Chyba zapomnieliście, że ma to być centralny dworzec w Polsce - skrzyżowanie KDP, dworzec autobusowy itp.

 • Gość: link

  Oceniono 12 razy 8

  Byłem kiedyś w Solcu Kujawskim. Węzeł piękny, ale wygląd miasta - późny Gierek. Sorry za szczerość.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX