Serwerownia Beyond.pl w Poznaniu

mat. biura projektowego ELD Poland, fot. Przemysław Turlej

Po raz pierwszy w historii plebiscytu Bryła Roku wśród nominacji pojawia się obiekt spełniający funkcję serwerowni. To swoisty znak czasu. Dziś projektuje się budynki odpowiadające za ochronę komputerów przechowujących cenne dobro, czyli tzw. dane wrażliwe. Przyzwyczailiśmy się do widoku wielkopowierzchniowych serwerowni umieszczonych w przemysłowych halach na przedmieściach lub terenach niezabudowanych. Rzadziej w krajobrazie pojawiają się budynki specjalnie zaprojektowane na ten cel, które dodatkowo zwracają uwagę swoją formę architektoniczną. Tak jest w przypadku serwerowni Beyond wybudowanej przy ulicy Dziadoszańskiej w Poznaniu.

Serwerownia w Poznaniu firmy Beyond.plmat. biura projektowego ELD

Kompleks o powierzchni ponad 17 tys. mkw., stanowiący pierwszy etap Centrum Badań Technologii Informatycznych, składa się z dwóch powiązanych funkcjonalnie budynków - właściwej serwerowni z częścią logistyczną oraz budynku biurowego. Komunikację między budynkami zapewniają dwa nadwieszone łączniki oraz podziemny tunel. W obiekcie przewidziano również autonomiczną trasę wycieczkową, nieingerującą w jego codzienną pracę i bezpieczeństwo.

Wnętrze serwerowni Beyond.pl w Poznaniumat. biura projektowego ELD

Architektura obiektów i instalacje w jakie budynki zostały uzbrojone są odpowiedzią na wymagany poziom ochrony zdeponowanych w nich danych. Kompleksu strzeże podwójne ogrodzenie z betonowym murem o wysokości niemal trzech metrów oraz kilkaset kamer i punktów kontroli dostępu. Serwerownia posiada dwa nowoczesne, autonomiczne rezerwowe tory zasilania o mocy 14 MW. Wybudowana infrastruktura zdolna jest pomieścić do 100 000 serwerów. W jej skład wchodzi m.in. osiem komór serwerowych, przestrzeń logistyczno-montażowa, centrum operacyjne nadzorujące pracę kompleksu oraz ponad 100 miejsc pracy dla specjalistów branży IT.

Klatka schodowa w serwerowni Beyond.pl w Poznaniumat. biura projektowego ELD

Obiekt wybudowano z fabrykatów, które nie przenoszą drgań. Patrząc na szare, prostopadłościenne formy uwagę przykuwa futurystyczna elewacja pokryta odgromową instalacją i siatką Faradaya. Te zabezpieczenia chronią przed zewnętrznym polem magnetycznym.

Wnętrze budynku serwerowni Beyond w Poznaniumat. biura projektowego ELD

Obiekt wykracza swoimi rozwiązaniami ponad światowe standardy. Będąc jednocześnie najbardziej energooszczędnym i jedynym certyfikowanym przez ANSI (American National Standards Institute) Data Center w tej części Europy. Inwestycja kosztowała 130 milionów złotych, z czego 30 milionów pozyskano z unijnych funduszy.

Głównym projektantem jest biuro ELD Poland.

Wnętrze serwerowni Beyond w Poznaniumat. biura projektowego ELD Poland

PYTANIE Który budynek zasługuje na tytuł BRYŁY ROKU 2016?

Węzeł transportowy w Solcu Kujawskim
20%
Serwerownia Beyond.pl w Poznaniu
36%
Centrum Administracyjne w Szycach, Gmina Wielka Wieś
5%
Hala Koszyki w Warszawie
6%
Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie
5%
Bloki na Osiedlu Nowa Nowa Huta w Krakowie
2%
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
12%
Siedziba
5%
Q22 - wieżowiec w Warszawie
4%
Rudy Dom w Rudach
5%
Komentarze (147)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: pepto

  Oceniono 53 razy 45

  Brawo Solec!

 • pablooooos

  Oceniono 108 razy 38

  Łodzianie wyluzujcie. W ten sposób tylko potwierdzacie, że macie kompleks miasta meneli. Niestety, ale nowy dworzec to jedynie ogromna inwestycja, natomiast sam projekt jest słaby. Budynek jest kontrowersyjny, np. nie podobają mi się te kiczowate fronty w hali kasowej. A otoczenie dworca to po prostu zbrodnia na urbanistyce. Jak można w centrum miasta pobudować takie autostrady?? Wyglada to jak lotniskowiec, a nie dworzec. Gdzie tu przestrzeń dla pieszego?

 • Paweł Praski

  Oceniono 36 razy 32

  Zawsze dobra taka dawka kilku kropel piękna i sensu w polskim morzu chaosu i brzydoty.

 • Gość: evilkaa

  Oceniono 40 razy 26

  Wszystko niby ładnie, zgrabnie i pokazowo, ale w większości nawet kępki trawy nie uraczysz... i nie chodzi mi o to, że powinny być "lasy" zieleni dookoła budynków, ale jednak....

 • Gość: evu

  Oceniono 25 razy 23

  Bryła budynku Węzła transportowego w Solcu Kujawskim jest prosta, nie mniej cechuje ją pewna dynamika wizualnie odczuwalnej lekkości.

 • Gość: widzyk

  Oceniono 19 razy 11

  podoba mi się serwerownia w Poznaniu, jest to dobry przykład ładnej, nowoczesnej architektury przemysłowej, rzadkość w naszym kraju, podobnie i węzeł transportowy w So;cu, widać jak się chce to można szczególnie jak popatrzę na świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie, taką wielką kasę wywalony na zaśmiecenie i skundlenie przestrzeni publicznej na długie czasy, szkoda tylko że nie jest to cerkiew zaborców (chociaż może kiedyś i na taką zostanie zakwalifikowana, ale małe szanse), bo taką dało się szybko rozebrać, a inni za nieduże pieniądze potrafią zrobić coś ładnego, pozostałe projekty, poza dwoma warszawskimi, też na poziomie

 • Gość: goszcz

  Oceniono 12 razy 10

  Co do nominacji 5/11 czyli bloków w Krakowie. Nie ma tam na szczęście lokali usługowych - są tylko mieszkania od ~46(?)m2 do 106m2, bloki położone są na os. Bohaterów Września w Krakowie w dzielnicy Nowa Huta, a nie na osiedlu "nowa nowa huta". Z ciekawych rozwiązań warto wspomnieć, że klatki schodowe nie mają półpięter, są duże, bloki osadzone są na podziemnym garażu, który rozciągnięty jest pod oboma budynkami, bolki wybudowane są z cegły, posiadają pływające posadzki przez co blok jest dobrze wyciszony.

 • Gość: Kamil

  Oceniono 27 razy 9

  Łódź Fabryczna wzbudza skrajne uczucia - od uwielbienia do hejtu ale trzeba przyznać, że bryła dworca wyróżnia się wśród całej reszty budynków dworcowych w całej Polsce o ile nie w ogóle wśród polskiej urbanistyki. Sorry ale argumenty organizatorów typu - "krótko mówiąc uważamy że połączenie starego z nowym się nie udało" - podobno internauci decydują więc albo brak Wam konkretnych argumentów albo zwyczajnie odezwał się klasyczny bóldup. Można mieć różne opinie i gusta - wiadomo - ale oryginalności i rozmachowi inwestycji nie sposób odmówić - chyba o to tutaj zawsze chodziło - oryginalna bryła, nowatorskie rozwiązania itp itd. A Wy skupiacie się, że drogi zbudowali za dworcem xD Chyba zapomnieliście, że ma to być centralny dworzec w Polsce - skrzyżowanie KDP, dworzec autobusowy itp.

 • Gość: link

  Oceniono 12 razy 8

  Byłem kiedyś w Solcu Kujawskim. Węzeł piękny, ale wygląd miasta - późny Gierek. Sorry za szczerość.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX