Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy. Zobaczcie nominowane realizacje

Redakcja Pressland/WG

To już piąta edycja konkursu Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy promującego najlepsze stołeczne realizacje - nowe budynki, przestrzenie publiczne rewitalizacje i wydarzenia związane z architekturą.

Nowogrodzka Square
Nowogrodzka Square
Fot. Grzegorz Zieliński

W konkursie Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy, wyróżnienia przyznawane są w sześciu kategoriach: najlepszy budynek użyteczności publicznej, najlepszy budynek komercyjny, najlepszy obiekt mieszkalny, najlepsza rewitalizacja, najlepsza przestrzeń publiczna oraz najlepsze wydarzenie architektoniczne.


W tym roku otrzymano ponad 140 zgłoszeń. 10-osobowe jury, złożone z architektów i władz miasta, nominowało do daleszego etapu 17 realizacji. Zwycięzców w każdej kategorii wybierze jury, ale każdy może oddać głos na stronię internetowej www.nagroda-architektoniczna.pl. Realizacja, która otrzyma najwięcej głosów zostanie uhonorowana Nagrodą Mieszkańców.  W tym roku jury po raz pierwszy przyzna też dwie nagrody specjalne: dla realizacji stosującej ekologiczne rozwiązania oraz zapewniającej dostępność osobom o ograniczonej mobilności lub percepcji. Oto nominowane obiekty:

Kategoria: Najlepszy budynek użyteczności publicznej 2018

  • Budynek komisji sejmowych (ul. Wiejska 1) - Autorzy: Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne, Bolesław Stelmach; Współpraca: Marek Zarzeczny, Zbigniew Wypych, Rafał Szmigielski, Sławomir Kłos; Inwestor: Kancelaria Sejmu
  • Zodiak - Pawilon Warszawskiej Architektury (Pasaż Stanisława Wiecheckiego „Wiecha” 4) - Autorzy: Kalata Architekci, Szymon Kalata, Eliza Kalata; Mateusz Świętorzecki; Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa
  • Biblioteka publiczna w Warszawie Wesołej (ul. Podleśna 38) - Autorzy: +48 Architektura, Kamil Miklaszewski, Karol Szparkowski, Krzysztof Pasternak, Marta Feder; Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa

Kategoria: Najlepszy budynek komercyjny 2018

  • Biurowiec Nowogrodzka Square (Aleje Jerozolimskie 93) -Autorzy: HRA Architekci, Wojciech Hermanowicz, Błażej Hermanowicz, Stanisław Rewski, Michał Chrzanowski; zespół autorski: Baltazar Brukalski, Adam Wojtalik, Monika Chełmińska, Mariusz Rakus, Agata Dobrowolska, Agata Jakubek-Oktaba, Zofia Mikołajczak, Marta Zofińska, Robert Ptasiński, Elżbieta Kozłowska; Inwestor: Yareal Polska
  • Hotel Warszawa (Plac Powstańców Warszawy 9) - Autorzy: Marcin Weinfeld i Stefan Bryła (1934 rok); Michał Grzybek, Grażyna Grzybek, Marcin Stępniewski-Janowski, Przemysław Kramarz, Juan Zardini, Joanna Wichłacz (2018 rok); Inwestor: Holding Liwa (Likus Hotele i Restauracje)
  • Biurowiec The Nest (ul. Piękna 49) - Autorzy: Grupa 5 Architekci, Michał Leszczyński, Roman Dziedziejko, Krzysztof Mycielski, Rafał Zelent, Rafał Grzelewski; współpraca: Piotr Bzdel, Tomasz Szponar, Krzysztof Kamiński; Inwestor: Equinox Capital Partners

Kategoria: Najlepszy obiekt mieszkalny 2018

  • Budynek przy Witebskiej (ul. Witebska 6) - Autorzy: TZA, Aleksandra Targońska, Marcin Zadrożny, współpraca: Karolina Stejskał, Sylwia Pałatyńska; Inwestor: Agena Inwestycje
  • Budynek Holm House (ul. Zdziechowskiego 7) - Autorzy: HRA Architekci, Wojciech Hermanowicz, Błażej Hermanowicz, Stanisław Rewski; zespół autorski: Michał Badowski, Marek Skreczko, Aleksandra Brzozowska; Inwestor: Skanska Residential Development Poland
  • Dom dla W (ul. Goraszewska 5b) - Autorzy: MFRMGR, Marta Frejda, Michał Gratkowski, współpraca Waldemar Nowicki; Inwestor: prywatny
Zodiak - Pawilon Warszawskiej Architektury
Zodiak - Pawilon Warszawskiej Architektury
Fot. Ewelina Lach (mat. prasowe Urzędu m.st. Warszawy)

Kategoria: Najlepsza rewitalizacja 2018

  • Centrum Praskie Koneser (Plac Konesera) -Autorzy: Juvenes-Projekt, Krzysztof Tyszkiewicz, Krzysztof Matwiejuk; Inwestor: BBI Development NFI S.A., Liebrecht & wooD
  • Centrum Kultury i Aktywności Siarczana (ul. Siarczana 6) - Autorzy: Architekt Paweł Smoczyk; Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa
  • Kościół Ewangelicko-Augburski Św. Trójcy (Plac Stanisława Małachowskiego 1) - Autorzy: Autorska Pracownia Projektowa Maciej Mazgaj, Maciej Mazgaj, Andrzej Majewski, Patryk Ryczko, Piotr Żórawski, Piotr Żabicki; konserwacja: Piotr Grzegorz Mądrach, Urszula Brzozowska-Drozdowicz; konstrukcja: Paweł Przybysz, Roman Nalewajko, Michał Ratyński, Hubert Chojnowski; Inwestor: Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Warszawie

Kategoria: Najlepsza przestrzeń publiczna 2018

  • Tężnia na placu Hallera - Autorzy: Dorota Wachowska (architektura), Marek Kolasa (konstrukcja), Piotr Kurpienik (instalacje wodno-kanalizacyjne); Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa
  • Ławka warszawska - Autorzy: Towarzystwo Projektowe, Grzegorz Niwiński, Jerzy Porębski; prototypowanie, wdrożenie, produkcja seryjna oraz montaż ławek: INVESTIM S.A.; Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa

Kategoria: Najlepsze wydarzenie architektoniczne 2018

  • Wystawa Muzeum Szklanych Domów (ul. Obozowa 85) - Autorzy: Hanna Radziejowska (kuratorka wystawy), Adam Kadenaci, Marta Michowska (zespół kuratorski); instalacja artystyczna: Maciej Pałka, Maciej Połynko; projekt i aranżacja wystawy: Kuba Rudziński, Kuba Drzastwa, Karolina Chyziak-Włodarczyk; projekt graficzny: Studio Lekko; wykonanie wystawy: Kontra – pracownia plastyczna Tomasz Marzec; produkcja: Katarzyna Tadeusz; Organizator: Wolskie Centrum Kultury
  • Działania tymczasowe na placu przed Zachętą (Plac Małachowskiego 3) - Autorzy: Magdalena Komornicka (kuratorka ); współpraca: Michał Kubiak, Jenka Minh;identyfikacja wizualna: Jakub de Barbaro; artyści: Paweł Althamer, Roman Stańczak, Cezary Bodzianowski, Bogna Burska, Centrum w Ruchu (Izabela Chlewińska, Karolina Kraczkowska, Agnieszka Kryst, Ramona Nagabczyńska, Weronika Pelczyńska, Renata Piotrowska-Auffret, Magdalena Ptasznik, Iza Szostak, Karol Tymiński), Zuza Golińska, Maria Hassabi, Anna Karasińska, Katarzyna Krakowiak, Katarzyna Przezwańska, Paweł Sakowicz, Iza Tarasewicz, Gosia Wdowik; Organizator: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
  • Otwarty Kampus Uniwersytetu Warszawskiego - przewodnik internetowy - Autorzy: Zespół Animacji Kultury Instytutu Kultury Polskiej UW i Pracownia Otwierania Kultury (Centrum Cyfrowe); Inwestor: Uniwersytet Warszawski

Głosy można oddawać do 12 listopada. Laureatów Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy poznamy 12 grudnia.

Organizatorem konkursu i fundatorem nagrody jest Prezydent m.st. Warszawy. Nagroda przyznawana jest we współpracy z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich, Mazowiecką Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Oddziałem Warszawskich Towarzystwa Urbanistów Polskich.

 

Skomentuj:

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy. Zobaczcie nominowane realizacje