Cembrit

 • Earthbag Clinic, Filipiny

  High czy low-tech? Jak wygląda architektura przyjazna środowisku?

  Architektura ekologiczna to często zaawansowane technologicznie budynki, które dzięki nowoczesnym systemom i technologiom pozwalają zmniejszyć swe zapotrzebowanie na energię. Ale pod ich adresem nie brak też głosów krytyki wskazujących, że tego typu architektura ma nie tylko jasne strony.

 • 24.08.2004 KRAKOW , ZDJECIA Z LOTU PTAKA ZDJECIA LOTNICZE , ZAKRZOWEK , FOT. KRZYSZTOF KAROLCZYK / AGENCJA GAZETA PLYTA KRAKOW NR 441

  27 ha zieleni. Nowy park w Krakowie

  W miastach zazwyczaj nie powstają nowe tereny zielone. Gęsta zabudowa sprawia, że ciężko znaleźć niezagospodarowany teren. Jeśli już się to uda, to wysokie koszty gruntów sprawiają, że jest on praktycznie niedostępny dla władz miasta. Kraków potwierdził jednak właśnie, że nie ma rzeczy niemożliwych i przekazał informację o tym, że na Zakrzówku powstanie nowy park.

 • Lost in Paris House, proj. R&Sie

  Lost in Paris. Dom dla 4 osób i 1200 paproci

  Lost in Paris to nietypowy dom we francuskiej stolicy, w którym mieszka czteroosobowa rodzina i... 1200 paproci.

 • Aleja Jana Pawła w Warszawie - stan projektowany

  Warszawa wreszcie się zmienia. Początki rewolucji w centrum stolicy

  Poznaliśmy projekty przebudowy Alei Jana Pawła - jednej z kluczowych ulic w centrum Warszawy. Zmiany będą naprawdę duże, ale paradoksalnie, zyskać mogą wszyscy - piesi, rowerzyści i kierowcy. Pojawią się ścieżki rowerowe, szersze chodniki i wreszcie znajdzie się miejsce nie tylko na beton i asfalt, ale także na zieleń.

 • Ann Demeulemeester Shop w Seulu (Korea Południowa) według projektu Mass Studies, fot. Yong-Kwan Kim, www.massstudies.com

  Budynki jak ogrody - fragment natury w centrum miasta [TOP 10]

  Zazwyczaj architekturę i budownictwo stawiamy w opozycji do natury i przyrody. Nowe inwestycje kojarzymy ze zmniejszaniem terenów parków czy wolnej przestrzeni. A jeśli nowe budynki mogłyby wnosić zieleń do miasta? Zielone dachy czy elewacje to już nie jest pieśń przyszłości. Wybraliśmy 10 najlepszych przykładów na to, że architektura może być naprawdę zielona!

 • Zielony labirynt na Trafalgar Square w Londynie

  Czy reklama da się lubić? Zielony labirynt z Londynu

  Reklama w przestrzeni publicznej zazwyczaj nie oznacza niczego dobrego. Zazwyczaj to wielkie banery i płachty zasłaniające okna, które zabierają mieszkańcom światło i szpecą okolicę. Ale z punktu widzenia usługodawcy - pozwala dotrzeć z informacją do potencjalnego klienta. Jak się promować, by nie zniszczyć zniszczyć przestrzeni.

 • Park High Line w Nowym Jorku

  Za takie rzeczy kochamy Nowy Jork. Park na estakadzie

  W centrach miast każdy wolny kawałek przestrzeni jest na wagę złota. Ogromne ceny nieruchomości i presja ze strony deweloperów sprawiają, że coraz więcej terenów jest zabudowanych i zabetonowanych. Jak w centrum wielomilionowego miasta wygospodarować przestrzeń na park ciągnący się przez dwa kilometry?

 • fot. Mania Zyzak

  Wiosna tuż tuż. Miejska partyzantka ogrodnicza na start!

  Wydaje się, że miasto to królestwo betonu. Ale miejska przestrzeń bez względu na to jak drogim marmurem będzie wyłożona, dopóki nie znajdzie się w niej miejsce dla zieleni będzie nieznośna i wszyscy będą chcieli się z niej czym prędzej wydostać. Szczęśliwie coraz częściej zauważają to architekci, miejskie władze, urbaniści, ale także zwykli mieszkańcy, którzy chcąc poprawić estetykę swojej najbliższej przestrzeni nie czekają aż ktoś coś zrobi, tylko chwytają szpadle i sami zaczynają działać.

 • Arena DESIGN

  Czy da się „odblokować” miasto? Arena DESIGN o barakach, młodych architektach i konkursie Cembrit BOLD

  Na ekranie kontrowersyjny tytuł prelekcji „Między barakami. Jak widzimy przestrzeń, którą odziedziczyliśmy po PRL-u?", na przestrzeni FORUM areny DESIGN tłumy, a za mikrofonem – Filip Springer, stypendysta Fundacji im. Ryszarda Kapuścińskiego Herodot oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, finalista wielu prestiżowych nagród literackich, a także członek jury konkursu dla młodych architektów Cembrit BOLD.

 • Wrocławska zielona ściana przy Urzędzie Miejskim

  Wrocław stawia na zielone. Takich przepisów, chcielibyśmy w każdym mieście!

  O tym jak duże znaczenie ma obecność zieleni w mieście chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Ale jej założenie i utrzymanie niewątpliwie wymaga też nakładów finansowych. Wrocław znalazł sposób na zachęcenie mieszkańców do zakładania ogólnodostępnych ogrodów na dachach i elewacjach budynków.

 • Roślinne graffiti, proj. Anna Garforth, źródło: www.annagarforth.co.uk

  Zielone graffiti? Pomysł na nietypowe murale

  Graffiti ewidentnie kojarzy się z puszką farby w sprayu. Miejskie murale, które zachwycają swoim kunsztem, czy zwykłe gryzmoły szpecące nowe elewacje - tak czy tak są namalowane za pomocą farby. A gdyby sięgnąć po zupełnie coś nowego? Co byście powiedzieli na graffiti, które rośnie i żyje? Takie projekty, już istnieją!