Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kolorowa fasada, czyli jak pogodzić efektywność z efektownością

Materiały partnera, Rockpanel

Budynki usługowe jak i obiekty użyteczności publicznej mają za zadanie przede wszystkim służyć ludziom. Muszą być zatem użyteczne, dopasowane do wymagań i przeznaczenia, co jednak bardzo często wpływa na ich wygląd i budowę. Czy możliwe jest uzyskanie nowych, przyjemnych dla oka, efektownych obiektów w połączeniu z wytycznymi odnośnie budynków użyteczności publicznej?

Szkoły to budynki o specyficznym przeznaczeniu. Dopasowanie pomieszczeń, komunikacja czy bezpieczeństwo, to jedne z głównych wytycznych, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu takich obiektów. Jednak restrykcyjne wymogi przy konstrukcji tego typu budynków, nie muszą przyczyniać się do ograniczenia wyobraźni architekta.

Szkoła wielu kolorów

Holenderski architekt Hans Coppen z Architecten Bureau Coppen w Raermond był odpowiedzialny za projekt "BMV (Broad Social Amenities) School". Jego wizja projektu była dwojaka. Po pierwsze stworzyć szkołę, w której uczniowie będą czuć się bezpiecznie, a po drugie tak zaprojektować budynek, aby zachwycał. - Chcieliśmy zaprojektować atrakcyjne miejsce, które służyłoby odkrywaniu i poszerzaniu wiedzy o świecie przez dzieci - mówi Hans Coppen.

Paleta zmieniających się barw

Parter szkoły BMV został wykonany z cegły, ocieplonej skalną wełną mineralną Rockwool. Jako warstwę zewnętrzną, zastosowano dwanaście kolorów produktów Rockpanel Colours, które zostały ułożone na wzór liczbowych sekwencji Fibonacciego (występujących zarówno we współczesnej informatyce, jak i w naturalnych formach, np. rozgałęzień drzew). W rezultacie osiągnięto naturalną równowagę kolorystyczną, spełniającą zasadę Fibonacciego, czyli tzw. złotego punktu.

Fot. 1. Harmonia kolorystyczna osiągnięta dzięki zastosowaniu zasady złotego punktu Fibonacciego

Budynek, według wizji architekta, ma odzwierciedlać stosunki społeczne panujące wśród uczniów i nauczycieli - otwartość i więź. Dla każdego segmentu złożonego z dwóch klas zostały zaprojektowane dodatkowo odrębne pomieszczenia przeznaczone na szatnie, toalety i magazyny. Zastosowanie w każdym z pomieszczeń produktów z segmentu Rockpanel Colours, pozwoliło na uzyskanie charakterystycznego i widocznego efektu.

Piętro budynku zostało wykonane z płyt do okładzin zewnętrznych Rockpanel Chameleon. W zależności od kąta oglądania i od pory dnia, zamontowany Rockpanel zmienia kolor. W godzinach porannych, gdy dzieci przychodzą do szkoły, elewacja obiektu jest niebieska. Z kolei po południu, kiedy zajęcia w szkole dobiegają końca, a uczniowie wracają do domów, budynek szkoły zmienia kolor na czerwony.

Fot. 2. Produkty z serii Rockpanel Chameleon zmieniają kolor w zależności od kąta padania promieni słonecznych czy też kąta widzenia

Elastyczność dla architekta

Ogromne zainteresowanie nie tylko lokalnej społeczności, ale i mieszkańców innych regionów wzbudził inny unikalny projekt szkoły, opracowany tym razem w Zaltbommel w Holandii. Zamiarem architekta Sebastiaana Robbena z firmy architektonicznej Twee De Snoeken z Hertogenbosch było stworzenie unikalnej koncepcji domku na drzewie. Do realizacji projektu postanowił on wykorzystać produkty z segmentu Rockpanel Woods.

Obiekt został zaprojektowany w taki sposób, aby spełniać jednocześnie funkcję edukacyjną (szkoły państwowej i chrześcijańskiej) i mieszkalną (lokali społecznych). Budynek ma zatem przemawiać do wyobraźni zarówno młodych, jak i starszych osób, a także być postrzegany przez ludzi mieszkających w sąsiedztwie, jako budynek o niezwykłej konstrukcji.

Fot. 3. Dzięki naturalnemu wyglądowi Rockpanel Woods, budynek sprawia wrażenie domu na drzewie

Piękne jak drewno, trwałe jak kamień

- Wybraliśmy cztery z sześciu wzorów paneli, następnie przycięliśmy je na różne szerokości. Efektem końcowym stał się naturalny wygląd elewacji z drewna, który pozwala uzyskać obraz budynku jako prawdziwego „domku na drzewie” - dodaje Sebastiaan Robben.

Produkty Rockpanel umożliwiły zachowanie naturalnego wyglądu drewna. Materiał jest organiczny, ma zróżnicowane tonacje kolorów i jest przeznaczony do użytku jako elewacja. Ponadto Rockpanel Woods został stworzony z bardzo trwałego materiału, dzięki czemu nie zmienia swoich właściwości wizualnych i parametrów technicznych podczas całego okresu eksploatacji budynku.

- Od tego roku produkty Rockpanel są dostępne także dla polskich architektów, którzy stosują je nie tylko dla nowo wznoszonych obiektów, ale i w przypadku modernizacji już istniejących budynków - mówi Mariusz Wasielewski, manager ds. Kluczowych Projektantów Rockwool Polska.

Więcej informacji na stronie www.rockpanel.pl

 

 

Produkty ROCKPANEL są dostępne od tego roku na polskim rynku.
Doradztwem i sprzedażą zajmuje się:
ROCKWOOL POLSKA sp. z o.o.
Ul. Kwiatowa 14
66-131 Cigacice
www.rockpanel.pl

    Więcej o:

Skomentuj:

Kolorowa fasada, czyli jak pogodzić efektywność z efektownością