Europejski konkurs "Miedź w Architekturze" rozstrzygnięty. Zobacz zwycięzców

Materiały partnera

Rozstrzygnięto 18. europejski konkurs "Miedź w Architekturze". Jury zadecydowało o przyznaniu pierwszej nagrody kopenhaskiemu budynkowi Maersk Tower. Natomiast w plebiscycie towarzyszącym konkursowi nagrodę publiczności zdobyło wrocławskie Centrum nauki i wiedzy o wodzie Hydropolis. Polski obiekt uzyskał miażdżącą liczbę głosów, zostawiając daleko w tyle siedmiu europejskich konkurentów.

Hverdagsscene (Communal stage) -Matthias Christoph Herzog
Hverdagsscene (Communal stage) - Matthias Christoph Herzog
fot. Matthias Christoph Herzog

Do tegorocznej edycji europejskiego konkursu "Miedź w architekturze" (European Copper in Architecture Awards) zgłoszono ponad 30 realizacji z całej Europy. Jury wyłoniło z nich finałową ósemkę, która rywalizowała w konkursie głównym oraz o głosy międzynarodowej publiczności w kategorii "Public Choice". Polskę godnie reprezentowało Centrum nauki i wiedzy o wodzie Hydropolis we Wrocławiu. Za swoich konkurentów miało głównie budynki skandynawskie - aż cztery realizacje pochodziły z Finlandii, Norwegii i Danii. Były to: Centrum Komunikacyjne w Lahti, kopenhaski Maersk Building, kaplica Suvela w fińskim mieście Espoo oraz scena-bęben na miejskim placu w Trondheim. Pozostali finaliści to austriacki Bosruck Tunnel, budynek mieszkalny w Sesto San Giovanni we Włoszech i kompleks budynków Walmer Yard w Londynie.

W głównej kategorii pierwsza nagroda jednogłośnie powędrowała do Maersk Tower w Kopenhadze. Intencją architektów było stworzenie wyróżniającego się, zrównoważonego obiektu, będącego w dialogu z miastem i uniwersytetem w nowy i otwarty sposób. 15-kondygnacyjna wieża mieści najnowocześniejsze zaplecze dla celów badawczych i dydaktycznych w dziedzinie nauk medycznych. Wspiera się na szeregu mniejszych budynków, mieszczących wspólne funkcje: są tu trzy audytoria, sale wykładowe, kantyna, laboratorium demonstracyjne, sale konferencyjne i kawiarnia z księgarnią. Jest zaprojektowana tak, aby w szczególny sposób sprzyjać komunikacji i interakcji. W werdykcie jurorzy podkreślali, że łagodnie krzywoliniowa forma Maersk Tower czyni go smukłym i eleganckim. Walory te przejawiają się także w wyjątkowym operowaniu detalem i innowacyjnym zastosowaniu delikatnie animowanych miedzianych elewacji, które określają budynek.

Wrocławskie Hydropolis najpopularniejsze

Częścią 18. europejskiego konkursu "Miedź w Architekturze" był plebiscyt publiczności na najpopularniejszy europejski budynek z miedzianymi elementami. O zwycięstwie decydowała międzynarodowa społeczność internautów  - każdy chętny mógł wybrać ulubiony projekt (jeden z finałowych ośmiu) i zagłosować. Zobacz wszystkich finalistów konkursu!

Głosowanie w internecie zakończyło się niekwestionowanym triumfem wrocławskiej placówki - Hydropolis zebrało w sumie 622 głosy z całkowitej liczby 882 głosów oddanych, ponad dziesięciokrotnie więcej niż drugi na liście zwycięzców kompleks sześciu domów we włoskim Sesto San Giovanni (59 głosów). O wygranej polskiego budynku zadecydowała aktywność licznej grupy internautów z Polski i to właśnie do osoby z naszego kraju trafi iPad, który został rozlosowany wśród głosujących.

-To był niezwykły plebiscyt: nie tylko wygrał projekt z Polski, ale także pobity został rekord liczby osób głosujących, a rywalizacja o drugie miejsce była niezwykle zacięta. Cieszymy się bardzo, że wrocławskie Hydropolis zostało docenione przez głosujących, bo to wyjątkowo ciekawy obiekt, w niezwykły sposób podkreślający piękno, szlachetność i funkcjonalność miedzi - mówi Michał Ramczykowski, prezes Europejskiego Instytutu Miedzi.

Odbywający się co dwa lata konkurs "Miedź w architekturze" prezentuje i nagradza projekty architektoniczne, w których wykorzystano elewacje, pokrycia dachowe lub inne elementy architektoniczne wykonane z miedzi lub jej stopów. Rosnący zasięg i rozwój tego konkursu w ciągu ostatnich dwóch dekad odzwierciedla fundamentalne zmiany zachodzące w zastosowaniach miedzi w architekturze: od praktycznego poszycia dachu po wyrafinowany materiał architektoniczny, dający nieskończone możliwości projektowania pokryć wielu elementów budynku, w szczególności elewacji. Jego organizatorem jest European Copper Institute z siedzibą w Brukseli, który działa na rzecz promocji i upowszechniania zastosowań miedzi w nie tylko w architekturze i designie czy energetyce i budownictwie, ale również w ochronie środowiska oraz ochronie zdrowia.

Szukaj ciekawych inspiracji i rozwiązań na temat miedzi w architekturze!

    Więcej o: