Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Konkurs projektowy - część programu World Design Capital Helsinki 2012

Materiały partnera, firma Cembrit

Zapraszamy architektów do udziału w międzynarodowym konkursie projektów "The Bullhorn?, dzięki któremu chcemy poprawić otoczenie mieszkańców miast.

Organizatorem konkursu jest firma Cembrit, która specjalizuje się w produkcji włókno-cementowych materiałów budowlanych. Tematem tego konkursu są budynki komunikacji miejskiej, dla których można stworzyć nowe i pełne energii rozwiązania, które poprawią otoczenie stacji kolejowych i dworców a tym samy podniosą komfort podróżnych. Dlatego nieprzypadkowo została wybrana jak studium przypadku stacja Malmi, która jest jedną z największych stacji przesiadkowych w Helsinkach. Dla zwycięzców, którzy kreatywnie wykorzystają produkty włókno-cementowe pomagając jednocześnie upiększyć wygląd przestrzeni miejskich, zostały przewidziane nagrody pieniężne. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na konieczność tworzenia bardziej przyjaznego otoczenia w miastach, a sam konkurs jest częścią programu World Design Capital Helsinki 2012.

Założeniem międzynarodowego konkursu projektów "The Bullhorn” jest stworzenie estetycznych rozwiązań poprawiających jakość życia poprzez użycie materiałów włókno-cementowych. Biorąc udział w konkursie należy skupić się na momencie przybycia podróżnych na stację - czy to autobusem, pociągiem, samochodem, rowerem czy na piechotę.

Konkurs organizowany jest wspólnie z Wydziałem Architektury i Urbanistyki w Helsinkach (Helsinki City Planning Office) oraz Projektem Przedmieść (Suburban Project). Jednym z tematów  World Design Capital Helsinki 2012 jest stworzenie rozwiązań, które sprostają wyzwaniom rozwoju miast oraz będą wywierać wpływ na jakość życia oraz otoczenia. Ta idea dokładnie odpowiada firmie Cembrit, której celem jest tworzenie inspirujących i niezwykłych rozwiązań przestrzeni miejskiej.

Helsinki chcą dalej rozwijać stację Malmi jako aktywne i konkurencyjne centrum regionalne. Jej aktualne wykorzystanie oraz potencjał wzrosną w związku z np. ukończeniem budowy osiedla Ormuspelto oraz otwarciem nowej linii transportu publicznego Jokeri II. Pomysły na lepsze rozwiązania są ustalane wspólnie z mieszkańcami, przedsiębiorcami oraz władzami miasta.

”Wyzwaniem przy odnawianiu stacji przesiadkowych jest przeobrażenie ich w miejsca atrakcyjne zarówno dla mieszkańców jak i osób dojeżdżających - pamiętając o hałasie i innych niewygodach spowodowanych ruchem. Miejsca parkingowe powinny być rozmieszczone tak, aby uniknąć pustych i nieatrakcyjnych przestrzeni. Podczas projektowania konstrukcji należy wziąć pod uwagę wysoki poziom eksploatacji, jakiej poddawane są budynki komunikacji miejskiej”- sugeruje Elias Rainio, architekt z Wydziału Architektury i Urbanistyki w Helsinkach.

”Jako producent materiałów budowlanych firma Cembrit czuje się odpowiedzialna za stworzenie produktów do budowy miast przyszłości. Jeśli chcemy odnosić sukcesy, potrzebujemy udziału oraz pomysłów osób, które używają naszych produktów”- podkreśla Jan Deding, Prezes oraz Dyrektor Zarządzający Cembrit.

Konkurs organizowany jest przez Cembrit przy współpracy z Fińskim Stowarzyszeniem Architektów (SAFA), Fińskim Stowarzyszeniem Projektantów (Ornamo) oraz Pentagon Design.

Autorzy trzech najlepszych propozycji konkursowych otrzymają nagrody finansowe, których łączna wartość wynosi ponad 20 000€. Prototypy wybranych projektów zostaną wykonane we współpracy  z Cembrit oraz przedstawione na World Design Capital Helsinki 2012 a potem na wystawie, która objedzie całą Europę.

Projekty konkursowe będą przyjmowane najpóźniej do 15 stycznia 2012. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną w maju 2012. Więcej szczegółów dotyczących konkursu, program konkursu oraz inne informacje dostępne są na stronie:  cembrit.com/bullhorn.

Więcej informacji udziela:

Kare Berenthz-Nicolaisen, Group Brand Manager at Cembrit
E:: kaare.nicolaisen@cembrit.com
T: +45 24289860


Elias Rainio, architect at Helsinki City Planning Office
E: elias.rainio@hel.fi
T: 040-336 0671

    Więcej o:

Skomentuj:

Konkurs projektowy - część programu World Design Capital Helsinki 2012