Wrocław stawia na zielone. Takich przepisów, chcielibyśmy w każdym mieście!
O tym jak duże znaczenie ma obecność zieleni w mieście chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Ale jej założenie i utrzymanie niewątpliwie wymaga też nakładów finansowych. Wrocław znalazł sposób na zachęcenie mieszkańców do zakładania ogólnodostępnych ogrodów na dachach i elewacjach budynków.






Wiele rozwiązań związanych z ekologią w dłuższej perspektywie przynosi także korzyści ekonomiczne. Nie zawsze są one jednak wymierne, bo jak wycenić przyjazną i zdrową przestrzeń? Ale nawet tam, gdzie czysto ekonomiczny rachunek wykazuje perspektywę zysków barierą są często początkowe koszty inwestycji.
Aby zachęcić mieszkańców Wrocławia do zakładania zielonych dachów i wertykalnych ogrodów na ścianach budynków tamtejszy urząd miejski postanowił wprowadzić zwolnienia od podatku od nieruchomości powierzchni użytkowych lokali mieszkalnych w zamian za założenie na dachu lub elewacji istniejących budynków zielonego ogrodu.
Zwolnienie ma zrekompensować część kosztów poniesionych w związku z założeniem ogrodu na budynku i ma obowiązywać do końca 2021 roku.
Ze zwolnienia mogą skorzystać osoby prywatne a zwolnienie nie dotyczy przestrzeni przeznaczonej na działalność gospodarczą. Zniżki uzależnione są od powierzchni ogrodu oraz typu budynku i w największym przypadku mogą obejmować nawet całkowite zwolnienie z podatku naliczanego od powierzchni mieszkalnych.
Ogród musi składać się z roślin wieloletnich, a jego powierzchnia musi wynosić minimum 50% powierzchni dachu, lub w przypadku ogrodów wertykalnych 15 m kw. Ogrody na dachu muszą być wielowarstwowe a warstwa wegetatywna musi mieć grubość minimum 40 cm.
Perspektywa zmniejszenia wysokości opłat może być impulsem, który sprawi, że mieszkańcy chętniej spojrzą na zielone rozwiązania. W końcu to rozwiązanie dobre dla wszystkich. Wrocławianie zyskają czystsze powietrze i więcej zielonych przestrzeni, miasto stanie się atrakcyjniejsze, mieszkańcy zazielenionych bloków dostaną miejsce do przyjemnego wypoczynku, a dodatkowa warstwa izolacji zwiększy termoizolacyjność ich budynków i pozwoli zmniejszyć wydatki na ogrzewanie.
Myślicie, że zielona rewolucja ma szansę się przyjąć? W naszej galerii prezentujemy ścianę zieloną ścianę, która stanęła przy Urzędzie Miejskim we Wrocławiu zaprojektowanej przez pracownię Dobosz Architekci i zrealizowanej przez firmę Greenarte. Mamy nadzieję, że dzięki nowej uchwale już niedługo na ulicach Wrocławia takich budynków będzie znacznie więcej.
- Więcej o:
- eko
- miasto
- wrocław architektura
Warszawa ubiega się o prestiżowy tytuł Zielonej Stolicy Europy
Najwyżej położony ul w Polsce stanął na dachu warszawskiego biurowca
Konkurs KOŁO na projekt łazienki 2016
Dziś szare - jutro zielone. O żywych miastach przyszłości z Grzegorzem Młynarskim
Za takie rzeczy kochamy Nowy Jork. Park na estakadzie
LECHSTARTER - Milion złotych na pozytywne zmiany w polskich miastach
Dom ze słomy i gliny? Młodzi architekci udowadniają, że to możliwe [ZDJĘCIA]
Architektura ze śmieci: Jellyfish Theatre