Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wrocław stawia na zielone. Takich przepisów, chcielibyśmy w każdym mieście!

red C

O tym jak duże znaczenie ma obecność zieleni w mieście chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Ale jej założenie i utrzymanie niewątpliwie wymaga też nakładów finansowych. Wrocław znalazł sposób na zachęcenie mieszkańców do zakładania ogólnodostępnych ogrodów na dachach i elewacjach budynków.

Wrocławska zielona ściana przy Urzędzie Miejskim
Wrocławska zielona ściana przy Urzędzie Miejskim
fot. Greenarte <a href=http://www.zielonesciany.pl/><span style="color: #c0c0c0;">zielonesciany.pl</span></a>

Wiele rozwiązań związanych z ekologią w dłuższej perspektywie przynosi także korzyści ekonomiczne. Nie zawsze są one jednak wymierne, bo jak wycenić przyjazną i zdrową przestrzeń? Ale nawet tam, gdzie czysto ekonomiczny rachunek wykazuje perspektywę zysków barierą są często początkowe koszty inwestycji.

Aby zachęcić mieszkańców Wrocławia do zakładania zielonych dachów i wertykalnych ogrodów na ścianach budynków tamtejszy urząd miejski postanowił wprowadzić zwolnienia od podatku od nieruchomości powierzchni użytkowych lokali mieszkalnych w zamian za założenie na dachu lub elewacji istniejących budynków zielonego ogrodu.

Zwolnienie ma zrekompensować część kosztów poniesionych w związku z założeniem ogrodu na budynku i ma obowiązywać do końca 2021 roku.

Ze zwolnienia mogą skorzystać osoby prywatne a zwolnienie nie dotyczy przestrzeni przeznaczonej na działalność gospodarczą. Zniżki uzależnione są od powierzchni ogrodu oraz typu budynku i w największym przypadku mogą obejmować nawet całkowite zwolnienie z podatku naliczanego od powierzchni mieszkalnych.

Ogród musi składać się z roślin wieloletnich, a jego powierzchnia musi wynosić minimum 50% powierzchni dachu, lub w przypadku ogrodów wertykalnych 15 m kw. Ogrody na dachu muszą być wielowarstwowe a warstwa wegetatywna musi mieć grubość minimum 40 cm.

Perspektywa zmniejszenia wysokości opłat może być impulsem, który sprawi, że mieszkańcy chętniej spojrzą na zielone rozwiązania. W końcu to rozwiązanie dobre dla wszystkich. Wrocławianie zyskają czystsze powietrze i więcej zielonych przestrzeni, miasto stanie się atrakcyjniejsze, mieszkańcy zazielenionych bloków dostaną miejsce do przyjemnego wypoczynku, a dodatkowa warstwa izolacji zwiększy termoizolacyjność ich budynków i pozwoli zmniejszyć wydatki na ogrzewanie.

Myślicie, że zielona rewolucja ma szansę się przyjąć? W naszej galerii prezentujemy ścianę zieloną ścianę, która stanęła przy Urzędzie Miejskim we Wrocławiu zaprojektowanej przez pracownię Dobosz Architekci i zrealizowanej przez firmę Greenarte. Mamy nadzieję, że dzięki nowej uchwale już niedługo na ulicach Wrocławia takich budynków będzie znacznie więcej.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>>

Skomentuj:

Wrocław stawia na zielone. Takich przepisów, chcielibyśmy w każdym mieście!