Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

High czy low-tech? Jak wygląda architektura przyjazna środowisku?

red C

Architektura ekologiczna to często zaawansowane technologicznie budynki, które dzięki nowoczesnym systemom i technologiom pozwalają zmniejszyć swe zapotrzebowanie na energię. Ale pod ich adresem nie brak też głosów krytyki wskazujących, że tego typu architektura ma nie tylko jasne strony.

Earthbag Clinic, Filipiny
Earthbag Clinic, Filipiny. Budowę koordynował Illac Diaz. Konstrukcja opiera się na specjalnych workach z powietrzem, piaskiem, itp., które następnie są obłożone gipsem i pomalowane.
www.earthbagbuilding.com

Nowoczesne materiały, systemy zwiększające wydajność i zmniejszające zużycie energii, wody, pozwalające segregować odpady - wszystko to kojarzy się z architekturą ekologiczną.

Ale ekologiczna architektura w stylu high-tech ma też swoich przeciwników. Produkcja wysoko przetworzonych materiałów często wymaga zużycia cennych i rzadkich surowców naturalnych. Zużyte panele stają się niebezpiecznymi odpadami a ich produkcja i transport z fabryk niejednokrotnie na drugim koniec świata to ogromne zużycie energii i często duże zanieczyszczenie środowiska.

Niejako w ramach opozycji powstał w architekturze nurt określany mianem low-techu. Jego ideą jest zbliżenie człowieka do natury poprzez wykorzystywanie lokalnych, nieprzetworzonych materiałów. Budynek ma być elementem naturalnego środowiska, a nie zaawansowaną maszyną do mieszkania. Czy rzeczywiście wzniesienie budynku z gliny czy drewna kosztuje mniej energii? Spójrzmy na dane przedstawione przez "Dom z gliny". Koszt energetyczny wybudowania 100 m kw. budynku w poszczególnych technologiach to:

  • Wielkopłytowa: 180 000 kWh
  • Tradycyjna (cegła lub pustak): 80 000 kWh
  • Glina i drewno: 25 000 kWh

  Ale czy architektura low-tech musi oznaczać gliniane, nieduże domy? Niekoniecznie. Za przykład mogą posłużyć tu projekty Shigeru Bana, który został odznaczony w 2014 roku nagrodą Pritzkera. W swojej architekturze sięga po drewno i papier, a użycie tradycyjnych, lokalnych materiałów wcale nie oznacza, że budynki są mniej efektowne czy mniej trwałe. Zastosowanie naturalnych surowców ułatwia też naturalną wentylację, klimatyzację i oszczędza wielu problemów, które pojawiają się w budynkach zaawansowanych technologicznie.

  Który z nurtów zwycięży? Miejmy nadzieję, że uda się rozsądnie wybrać z obydwu to, co najlepsze dla natury i człowieka, a spory ideologiczne nie przesłonią prawdziwego celu, czyli maksymalnego zbliżenia architektury do środowiska naturalnego. W końcu nic nie stoi na przeszkodzie, aby naturalne systemy klimatyzacji wykorzystujące np. wodę i cyrkulację powietrza łączyć z panelami wytwarzającymi energię.

  ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

  Tematyce natury w mieście poświęcony jest też trwający właśnie konkurs Cembrit BOLD - więcej o konkursie przeczytasz TUTAJ.

  ______________________________________________________________________

  ZOBACZ TEŻ :

  Skomentuj:

  High czy low-tech? Jak wygląda architektura przyjazna środowisku?