Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nemo 33. Najgłębszy basen świata

red

Choć ten obiekt do najnowszych nie należy wciąż zachwyca pomysłem i możliwościami. Zanurkuj 30 metrów wgłąb lazurowej wody

Najgłębszy basen świata - Nemo 33
Najgłębszy basen świata - Nemo 33
You Tube

John Beernaerts, belgijski płetwonurek z dwudziestoletnim stażem w 1996 roku stwierdził, że czas pomyśleć o europejskich amatorach podwodnych wędrówek i zapewnić im możliwość nauki nurkowania w przyjemnych i bezpiecznych warunkach. Tak właśnie narodził się pomysł najgłębszego basenu świata. Zainspirowany swoimi wieloma egzotycznymi podwodnymi eskapadami na krańcach świata, postanowił odtworzyć na przedmieściach Brukseli, warunki jakie oferują nurkom lazurowe wody otaczające polinezyjską wyspę Bora-Bora. Po wielu latach prób i eksperymentów 1 maja 2004 roku otwarto najbardziej niezwykły basen świata.

Nemo 33, który nazwę zawdzięcza bohaterowi jednej z najsłynniejszych powieści Juliusza Verne`a oraz swoim parametrom budzi prawdziwy zachwyt. Zbiornik o głębokości 33 metrów, mieści 2,5 miliona litrów krystalicznie przejrzystej wody, oczyszczanej bez użycia chloru i podgrzanej do temperatury 30°C. Dla urozmaicenia podwodnych wypraw zbudowano także kawerny (jaskinie) częściowo wypełnione powietrzem. A dla tych, którzy wolą obserwować niż uczestniczyć w wydarzeniach, w ścianach basenu umieszczono okna, przez które można obserwować poczynania nurków z restauracji mieszczącej się na terenie obiektu.

Budowa najgłębszego basenu świata trwała siedem lat i pochłonęła 5 milionów euro. Już po otwarciu, pomysłodawca John Beernaerts przyznał, że jego planem była zmiana Brukseli w Wyspy Bahama.

ZOBACZ TAKŻE:

W Chinach budują na dachach

Skipark 360°, największy kryty stok narciarski świata

Największa sztuczna wyspa na świecie

Skomentuj:

Nemo 33. Najgłębszy basen świata