Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wyspa z filmu o Bondzie istnieje!

bec

Wyspa, na której rozgrywa się część akcji najnowszej części przygód Jamesa Bonda zatytułowanej "Skyfall", nie jest jedynie filmową dekoracją czy efektem pracy grafików komputerowych. Ona istnieje naprawdę!

Hashima- Wyspa Widmo nieopodal Nagasaki.
Hashima- Wyspa Widmo nieopodal Nagasaki.
fot: Chris Luckhardt

W filmie Sama Mendesa czarny charakter Raoul Silva (Javier Bardem) więzi Agenta 007 na opuszczonej wyspie u wybrzeży Makau. W jej rolę wcieliła się niewielka japońska wysepka Hashima oddalona o 15 kilometrów od Nagasaki.

Ruiny poprzemysłowej zabudowy na wyspie Hashima.fot:Motohiro Sunouchi

Hashima, która bywa zwana także Wyspą-Okrętem wojennym, jest obecnie całkowicie niezamieszkana. Nie zawsze była jednak bezludna. Do 1974 roku stanowiła własność koncernu Mitsubishi i ważny punkt japońskiego przemysłu górniczego. Gdy w końcu pierwszej połowy lat 70. zamknięto kopalnię teren opustoszał, a jedynymi świadkami niegdysiejszej świetności wyspy pozostały stojące do dziś popadające w ruinę budynki oraz masywne falochrony opasujące linię brzegową. Warto wspomnieć, że to właśnie na Hashimie powstał w 1916 roku pierwszy w Japonii duży budynek wzniesiony całkowicie w konstrukcji żelbetowej- był nim 9-piętrowy blok mieszkalny.

Skyfallwww.hereisthecity.com

Opuszczone, betonowe budynki Wyspy Widma, jak niekiedy nazywana bywa Hashima, stały się ostatnio atrakcją turystyczną. W 2005 roku, 35 lat po zamknięciu kopalni, władze zdecydowały się udostępnić ruiny dziennikarzom, a w 2009 roku- także innym zwiedzającym. Sama wyspa wraz ze znajdującymi się na niej obiektami objęta została ochroną jako element poprzemysłowego dziedzictwa Kraju Kwitnącej Wiśni.

Ruiny postindustrialnej zabudowy górniczej wysepki Hashima. fot:Chris Luckhardt

Ze względu na zły stan ruin Hashimy zagrażający bezpieczeństwu członków ekipy filmowej, jedynie część ujęć powstała na miejscu. Dla pozostałych kadrów Wyspa-Widmo była inspiracją i wzorem, a w brytyjskim Pinewood Studio stworzono wierną replikę fragmentów zabudowy. Niestety, oficjalne źródła uparcie milczą odnośnie tego, kiedy Bond i Silva znajdowali się na terenach dawnego górniczego miasteczka, a kiedy stali przed kamerami w bezpiecznym studiu.

więcej zdjęć: www.chrisluckhardt.com

 

ZDJĘCIA OPUSZCZONEJ WYSPY>>

Skomentuj:

Wyspa z filmu o Bondzie istnieje!