Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zaha Hadid "made in China"

bec

Przyzwyczailiśmy się już do chińskich "podróbek" firmowych perfum i butów. Czy jednak ktokolwiek pomyślałby o "podróbce" budynku?! Tymczasem w Chinach powstaje kopia jednego z projektów Zahy Hadid

Meiquan 22nd Century
Meiquan 22nd Century
Meiquan 22nd Century

Przypomnijmy: w 2011 roku Zaha Hadid zaprezentowała wizualizacje kompleksu handlowo-usługowego Wangjing Soho w Pekinie. Zespół trzech obłych, organicznych form ze szkła i żelbetu, z których najwyższe ma wysokości blisko 200m, ma zostać ukończony w 2014 roku. Prace do tej pory przebiegały bez żadnych zakłóceń i wszystko wskazywało na to, że niedługo będziemy mogli podziwiać kolejną realizację star-architektki. Tymczasem niedawno opinię publiczną zelektryzowała wypowiedź przedstawiciela Soho China odpowiedzialnego za pekińską inwestycję. Na łamach prasy stwierdził, że w Chongquing powstaje replika projektu Hadid.

ORYGINALNY PROJEKT ZAHY HADID:

Wangjing Soho w Pekinie, projekt: Zaha Hadid

Wangjing Soho

Istotnie, kompleks Meiquan 22 Century, mimo iż składa się z dwóch a nie trzech budynków, jest uderzająco podobny do Wangjing Soho. Te same obłe kształty przypominające rzeczne otoczaki, te same szklane elewacje, podobne proporcje Satoshi Otashi pełniący funkcję kierownika projektu nie ma złudzeń „Nie wykluczone że piraci z Chongquing weszli w posiadanie części plików bądź renderingów”. Co więcej, podejrzewa, że w chwili obecnej jakiś architekt wykonuje gdzieś druga wersję zaprojektowanej przez Hadid opery w Guangzhou. Chińskie prawo autorskie nie zapewnie w tej kwestii należytej ochrony i wydaje się być dalece niedoskonałe- ochroną własności intelektualnej nie zostały jak dotąd objęte dzieła architektury.

CHIŃSKA PODRÓBKA:

 

Meiquan 22nd CenturyMeiquan 22nd Century

Szczególnego kolorytu sprawie dodaje fakt, że prace budowlane w Chongquing postępują szybciej niż w Pekinie. Nie wykluczone zatem, że kopia powstanie pierwsza niż pierwowzór!

Sama Hadid na razie milczy. A co Wy sądzicie o tego typu praktykach?

Skomentuj:

Zaha Hadid "made in China"