Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Miasta bez samochodów? Całkiem realny scenariusz niedalekiej przyszłości

ace

Za 20 lat w centrum Hamburga nie znajdzie się już ani jednego prywatnego samochodu. Taki projekt o nazwie "Zielona Sieć" został właśnie wdrożony w tym niemieckim mieście.

Miasta bez samochodów? To możliwy scenariusz niedalekiej przyszłości
Miasta bez samochodów? To możliwy scenariusz niedalekiej przyszłości
fot. ollyy/Shutterstock.com

Nie chodzi tu tylko o eliminację aut - celem jest stworzenie sieci terenów zielonych, służących jednocześnie do komunikacji i do spędzania wolnego czasu.

Jeden z terenów zielonych w Hamburgu, www.hamburg.de Jeden z terenów zielonych w Hamburgu, www.hamburg.de

Jak się okazuje, aż 40% terenu tego drugiego co do wielkości miasta w Niemczech - to zieleń. Aby jeszcze lepiej wykorzystać potencjał, tkwiący w tych obszarach władze miasta postanowiły wszystkie je połączyć w jedną sieć. Parki, skwery, cmentarze, ogrody, tereny rekreacyjne zostaną spięte układem dróg pieszych i rowerowych tak, aby przez całe miasto, od przedmieść do samego centrum można było poruszać się tylko po terenach zielonych.

Realizacja tego projektu odbywa się kosztem samochodów: na poczet "zielonej sieci" likwidowane są szerokie jezdnie i betonowe parkingi, poprawiany system transportu publicznego, tworzone są rozwiązania, mające zachęcić do rezygnacji z przejeżdżania do centrum autem.

Grünes Netz Hamburg , www.hamburg.de Grünes Netz Hamburg , www.hamburg.de

Logo projektu `Zielona sieć` - Grünes Netz Hamburg , www.hamburg.de Logo projektu `Zielona sieć` - Grünes Netz Hamburg , www.hamburg.de

Dzięki rozwojowi "zielonej sieci" Hamburg nie tylko stanie się jednym z najbardziej zielonych miast świata, nie tylko będzie przyjazny mieszkańcom, ale skutecznie zmniejszy się też zanieczyszczenie powietrza na jego terenie. Bo poza tym, że przysłuży się temu zmniejszenie liczby samochodów, to licznie nasadzone drzewa i krzewy skutecznie obniżą stężenie dwutlenku węgla w powietrzu.

Co sądzicie o takim pomyśle?

Skomentuj:

Miasta bez samochodów? Całkiem realny scenariusz niedalekiej przyszłości