Dom mieszkalny bez dwutlenku węgla

Jan Kowalak

"Jedna czwarta emisji dutlenku węgla pochodzi z naszych domów, dlatego ekologiczne domy i ich rozwój są takie ważne.?

Plany stworzenia "Ekologicznych Miast" w Wielkiej Brytanii są coraz bliższe realizacji. Rząd przyjął pierwszy oficjalny dom klasyfikowany jako "zero-carbon" - dom o zerowej emisji dwutlenku węgla.

Minister budownictwa Wielkiej Brytanii, Yvette Cooper nadała nowemu budynkowi oficjalny certyfikat domu przyjaznego środowisku - pierwszemu, który spełnia wyśrubowane rządowe kryteria.

Dom z dwiema sypialniami, został zbudowany przez Kingspan Offsite przy użyciu wysoce efektywnych metod i do granic możliwości korzysta z odnawialnych źródeł energii.

Ściany budynku są wykonane z materiałów, które świetnie izolują, a projekt zapewnia dostęp do bardzo dużych ilości światła dziennego, co ma obniżyć zużycie energii na oświetlenie domu. Panele słoneczne mają za zadanie ogrzewać wodę, podczas gdy złożony system filtrujący i odzyskujący wodę zauważalnie zmniejszy jej zużycie.

Dom zaprezentowano na wystawie BRE Offsite 2007, która odbywa się w tym tygodniu w Watford, w Wielkiej Brytanii.

Ekologiczny Projekt

"Potrzebujemy nowego, rewolucyjnego spojrzenia na problem projektowania domów, wiele technologii już dziś istnieje, co widać na przykładzie tego projektu. Potrzebujemy jedynie przekonać ludzi, że w takie budowanie w przyszłości się opłaci."

Cechy jakimi odznacza się ten budynek, staną się w przyszłości podstawą ekologicznych miast. Projekt ogłoszony przez Gordona Browna zakłada powstanie miasta liczącego 20 000 takich budynków.

Prototyp spełnia kryteria szóstej, najwyższej kategorii generalnego zrównoważenia zużycia energii, ustalonej przez rząd. Bierze się tu pod uwagę zużycie wody, energii, produkcję odpadów i sześć innych kryteriów, dotyczących wpływu na środowisko naturalne. Kategorie te zostały wprowadzone w grudniu 2006, w ramach rządowego planu budowy przyjaznych dla środowiska domów do 2016 roku, cel ten przez wiele osób uważany był za niemożliwy do zrealizowania.

Póki co ten rodzaj budowy jest całkowicie dobrowolny, ale są już rozważane projekty wprowadzenia ustawowego minimum, które każdy nowy projekt będzie musiał spełniać. Projekty będą oceniane w skali 1 do 6, a te osiągające kategorie szóstą, zostaną nagrodzone certyfikatem zapewniającym ulgi podatkowe, ma to na celu zachęcenie ludzi do inwestowania w ekologiczne projekty.

W czasie ceremonii nadania pierwszego certyfikatu dla domu przyjaznego dla środowiska, zaprezentowano też logo "Zero-Carbon Homes" i rozpoczęto oficjalnie projekt badawczy mający za zadanie opracowanie nowych technologii budowlanych.

National Centre for Excellence in Housing i inne podobne organizacje zajmą się wdrażaniem nowych rozwiązań oraz sprawdzaniem, czy i na ile sprawdzają się one w codziennym życiu.

Jednym z takich zagadnień jest rozwiązanie problemu wentylacji w domach dokładnie wyizolowanych i odpornych na utratę ciepła, co zrobić aby nie były wilgotne i duszne.

"Jedna czwarta emisji dwutlenku węgla pochodzi z naszych domów, dlatego ekologiczne domy i ich rozwój są takie ważne." Powiedziała Yvette Cooper.

"Potrzebujemy nowego, rewolucyjnego spojrzenia na problem projektowania domów, wiele technologii już dziś istnieje, co widać na przykładzie tego projektu. Potrzebujemy jedynie przekonać ludzi, że w dłuższej skali to się opłaci."

Zobacz też wiadomości BBC NEWS

Skomentuj:

Dom mieszkalny bez dwutlenku węgla