Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowa moc

Mapel

W dzisiejszych czasach ekologia jest nieodłącznym elementem naszego życia. Jednym z jej głównych problemów staje się poszukiwanie nowych źródeł energii. W tym kontekście coraz częściej mówi się pozyskiwaniu jej z wiatru.

Zobacz galerię budynków zasilanych przez wiatr»

Inny energooszczędny wieżowiec w Londynie»

Nowe źródła energii

Zmiany klimatyczne to jedno z najpoważniejszych zagrożeń przed jakimi stoi nasz świat, a odnawialne źródła energii, włączając w to wiatr mogą być kluczem do rozwiązania tego problemu. Turbiny wiatrowe są najbardziej zaawansowanym i najefektywniejszym źródłem "czystej" energii. Większość współczesnych turbin może działać nawet przez 85% roku, a ich trwałość określa się nawet na 20 lat. Do tej pory w tej dziedzinie prym wiodło budownictwo Bliskiego Wschodu, jednak nowy trend zaczyna przenosić się także do Europy. Pionierami na starym kontynencie będą prawdopodobnie Brytyjczycy.

Pierwszy w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania ze swoją długą linią brzegową i położeniem geograficznym może z tego potencjału korzystać bardzo skutecznie. Pozyskiwanie energii wiatrowej na wyspach stanowi 40% całkowitej produkcji tej energii w Europie. W Szkocji i w Anglii średnia prędkość wiatru waha się od 6 metrów na sekundę na nizinach do 11,5 metra na sekundę w górach. Gdyby udało się tą energię wykorzystać stanowiłaby ona bardzo istotny procent zużycia prądu w Wielkiej Brytanii, co wpłynęłoby na ograniczenie emisji CO2, i ułatwiło walkę ze mianami klimatycznymi. Co więcej pozwoliłoby na uniezależnienie się od coraz droższych i miej pewnych paliw kopalnych, takich jak ropa, czy węgiel. Z tych właśnie przyczyn narodził się pomysł zaprojektowania Castle House autorstwa Hamiltons Architects.

Stanowisko Rady Europejskiej

Rada Europejska wprowadziła nowe standardy w budownictwie, które mają sprzyjać wykorzystaniu alternatywnych źródeł energii - docelowo 20% użytej energii elektrycznej ma pochodzić właśnie z odnawialnych źródeł do 2020 roku. W Wielkiej Brytanii ta liczba wynosi obecnie 4%, rządowe środki mające promować odnawialne źródła energii to: wprowadzone w 2002 roku regulacje prawne, które zmuszają dostawców do produkowania większej ilości czystej energii, ulgi podatkowe oraz dofinansowania "zielonych" projektów. Pozostanie tylko pytanie, kiedy w Polsce powstanie pierwszy budynek zasilany energią wiatru...

Skomentuj:

Nowa moc