Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Szpinakowy dom

gabkun

Wszyscy doskonale wiemy, że szpinak jest zdrowy, ale czy wiedzieliście, że może być również źródłem "zdrowej" energii elektrycznej?

Otóż okazuje się, ze owszem. Jest on kluczowym elementem projektu Matthew Coates'a i Tima Meldruma, który zwyciężył w konkursie Cradle to Cradle - w którym wybierane są projekty budynków przyjaznych dla środowiska. Ich rezydencja będzie uzyskiwała energie elektryczna ze szpinaku, niemalże tak jak kreskówkowy marynarz Popeye.

Cóż, stwierdzenie, że szpinak będzie źródłem prądu, byłoby swego rodzaju nadużyciem. W rzeczywistości dom będzie zasilany energią słoneczną. Jednak efekt ten będzie uzyskany dzięki pokryciu budynku "skórą" obdarzoną zdolnością fotosyntezy, której głównym składnikiem będzie białko pochodzące właśnie ze szpinaku. System, który wciąż jest w powijakach, został stworzony przez naukowców z MIT, ale już wyznaczył nowy kierunek w poszukiwaniach bardziej efektywnych sposobów wykorzystania energii słonecznej. Zakłada się, że będzie on dwukrotnie bardziej efektywny niż tradycyjne ogniwa fotowoltaiczne. W szpinaku drzemie siła...

W rezydencji funkcjonować będzie jeszcze kilka systemów, mających za zadanie uczynić ją przyjazną dla środowiska. system grzewczy i klimatyzacja zostały zaprojektowane w taki sposób, aby do maksimum wykorzystać naturalną energię słoneczną, chodzi tu o rozplanowanie części nasłonecznionych i pozostających w cieniu. Na dachu willi znajdzie się ogród, który będzie wykorzystywał przefiltrowaną wodę deszczową, ogród stanie się źródłem zdrowej żywności dla mieszkańców. Konstrukcja powstanie z paneli opartych na sojowym włóknie i szkieletu z przetworzonego betonu, co ma być alternatywa dla tradycyjnych materiałów budowlanych, w ten sposób dom zacznie spełniać kryterium "ekologiczności" już w czasie budowy.

To co najbardziej intrygujące w projekcie rezydencji to zastosowanie dla nadwyżek energii. Nadwyżki energii pochodzącej ze szpinakowej "skóry" domu zostaną skierowane do lokalnej sieci energetycznej, która ma zasilać na przykład oświetlenie ulic, i z której będą również mogli korzystać sąsiedzi. System filtrowania wody będzie na tyle wydajny, aby oczyszczać ścieki całej lokalnej społeczności, a ogród na dachu ma służyć jako miejsce dostępne dla wszystkich, w ten sposób dobroczynna moc szpinaku będzie służyć całej okolicy...

.
    Więcej o:

Skomentuj:

Szpinakowy dom