Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dolina młynów czyli siła wody

Mapel

We Włoszech powstaje nowatorski projekt rewitalizacji starych młynów i papierni. Ta oryginalna koncepcja ma łączyć w sobie szacunek do przeszłości i środowiska naturalnego.

Architektura postindustrialna jest w modzie, więc coraz częściej słyszy się o modernizacjach starych obiektów przemysłowych. Stare mury zyskują nowe dusze - w miejscach fabryk i manufaktur pojawiają się centra handlowe, mieszkania, kluby a także uczelnie i galerie. Ten nowy trend powoduje, że budynki, które jeszcze niedawno skazywano na powolną degradację na nowo odzyskują blask.

W zgodzie z naturą

W tym projekcie spotkały się dwie tendencje - odnawianie starych obiektów przemysłowych i ekologia. We włoskiej prowincji Salerno istnieje rejon nazywany doliną młynów. Miejscowa grupa planistów i designerów "Waterpower" chcąc uchronić stare młyny i papiernie od zniszczenia postanowiła stworzyć projekt rewitalizacji tego miejsca. Zadania podjęli się zarówno włoscy jak i zagraniczni projektanci. Postawiono im jeden warunek: mieli korzystać z energii wody. Dzięki temu kompleks miał być w pełni przyjazny środowisku i samowystarczalny pod względem energetycznym.

W efekcie powstały bardzo różnorodne koncepcje wykorzystania zabytkowych młynów. Architekci widzieli w nich zarówno hostele młodzieżowe jak i centra nauki. Prawdopodobnie w "Waterfall Home" będzie centrum spa, restauracja ze zdrową żywnością czyli tak zwanym "slow-foodem" oraz muzeum, w którym zaprezentowane będzie jak ludzie wykorzystywali wodę przez stulecia.

Przyszłość doliny

Budynki mają być głęboko osadzone w skalnej ścianie - tak był jak najlepszy dostęp do wody, z której czerpana będzie energia. Celem projektu jest uratowanie zabytkowych młynów, wykorzystania ich na nowo i ukazanie, że woda jest bardzo potrzebnym i ekonomicznym źródłem energii. Wszelkie instytucje jakie mają się tu mieścić - takie jak restauracja, centrum spa czy muzeum mają mieć profil ekologiczny, a tym samym pasować do całej koncepcji projektu.

Projekt "WaterPower" otrzymał nagrodę Holcim przyznawaną za najbardziej innowacyjne projekty wykorzystujące zasoby naturalne. Mimo to wciąż niewiadomo, czy pozostanie zrealizowany.

Skomentuj:

Dolina młynów czyli siła wody