Walkie Talkie
Długą drogę musiał przejść projekt londyńskiego wieżowca nazwanego potocznie "Walkie Talkie". "Przytłaczający", "wywrócony latający spodek" to tylko niektóre określenia używane przez obrońców zabytkowego charakteru miasta.
Przytłaczający i depresyjny
Zbieg okoliczności sprawił, że w międzyczasie na listę światowego dziedzictwa kulturowegoo wpisana została Londyńska Tower. UNESCO w trosce o zachowanie porządku architektonicznego w pobliżu wziętej pod swe skrzydła budowli, podłączyło się do działań mających na celu powstrzymanie budowy wieżowca. W lutym English Heritage, czyli jedna z organizacji chroniących brytyjskie dziedzictwo narodowe uznała obiekt za "przytłaczający i depresyjny" oraz przypominający "wywrócony latający spodek ze względu na specyficzny schemat nocnego oświetlenia". Stwierdzono również, że brakuje w nim mieszkań w przystępnej cenie oraz, że planowane zużycie energii jest o 10% większe niż innych budynków o podobnej kubaturze. Projektowany biurowiec szybko został ochrzczony "Walkie Talkie" i przyglądając się jego wizualizacjom ciężko nie zgodzić się z tym określeniem.
Przepisy zmienne są
Ostatecznie moc pieniądza okazała się jednak decydująca. Silny lobbing ewentualnych najemców planowanego wieżowca oraz innych przedsiębiorców doprowadził do zmiany w przepisach umożliwiającej powstanie kolejnych drapaczy w obrębie miasta. Ponadto przeprowadzono dochodzenie mające zbadać, czy sąsiedztwo biurowca Vinoly nie oszpeci okolicznych zabytków. Komisja doradcza rządu zajmująca się sprawami architektury CABE oraz władze Londynu ostatecznie zaaprobowały projekt budynku. 155 metrowy wieżowiec powstanie więc przy Fenchurch Street 20 na miejscu biurowca przeznaczonego do rozbiórki w 2008 r. Pierwsi szczęśliwcy będą mogli podziwiać Londyn z podniebnego ogrodu na dachu budynku w 2011 r., o ile oczywiście wszystko pójdzie zgodnie z planem.
Wybierz się na wirtualną wycieczkę po ogrodzie na dachu wieżowca przy Fenchurch Street 20 (YouTube):
- Więcej o:
- londyn
- rafael vinoly
- unesco
Zjawiskowa rozbiórka w centrum Londynu
W Londynie powstał hotel o niezwykłej architekturze. Wygląda zjawiskowo!
Na London Design Festival 2018 zostanie zaprezentowany wyjątkowy projekt modułowego pawilonu
Metamorfoza tradycyjnego londyńskiego domu z lat 50.
Siedziba Bloomberg w Londynie na miejscu rzymskiej świątyni. Nowy projekt Foster + Partners
Ruchoma kładka jak nowoczesna, miejska rzeźba
Zamiast biurka w korporacji, własny gabinet w ogrodzie!
Londyńczycy chcą się ich pozbyć. Graficy z Polski ruszyli z pomocą