Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

W świetle nauki

mapel

 Uważam, że architektura jest dobra, kiedy jej forma jest nie tylko estetyczna, ale i użyteczna. Dlatego to, co wydaje mi się najbardziej fascynujące to, że dzięki nieskończonej inwencji człowieka i współczesnej technologii może na tyle różnych sposobów nam służyć - by móc się bawić, uczyć, pracować czy po prostu dobrze się czuć.

Fot. steven holl architects
Fot. steven holl architects

 

fil

 

Dlatego właśnie uwielbiam czytać o nowych koncepcjach, pomysłach - nawet tych najbardziej zwariowanych, które mają ułatwić - banalnie - korzystanie z życia. Takim szalonym, ale i inspirującym pomysłem wydaje mi się projekt wnętrza Wydziału Filozofii w Nowym Jorku.

 

fil

 

Autorem tego fantastycznego pomysłu jest pracownia Steven Holl Architects . Co ciekawe o wyborze tego projektu zadecydowali dziekan wydziału i jego profesorowie. Zaś zadaniem architekta była przebudowa i renowacja wnętrza budynku z 1890 roku. Cała koncepcja autorska powstała w oparciu o zjawiska światła i materii.

 

fil

 

Głównym elementem nowego wydziału jest klatka schodowa, która dzięki znajdującym się w niej otworom tworzy subtelną grę światłocieni, inną o każdej porze dnia i roku. Schody oprócz niezwykłej faktury są też oryginalne, dzięki temu, że kilka razy zmieniają kierunek co powoduje, że każde piętro jest trochę inne. Nad nią znajduje się świetlik wyposażony w specjalną rozczepiającą światło błonę, która pozwala na dodatkową grę światłem.

 

fil

 

Steven Holl jest już 'specjalistą' od szkół wyższych, bowiem nie jest to pierwszy budynek uniwersytecki, który ożywia swoimi rewolucyjnymi pomysłami. Sam projektant mówi, że budynki uniwersyteckie muszą być swoistymi inkubatorami życia społecznego, interakcji między studentami a wykładowcami. Oznacza to że musza być przyjazne, wygodne ale i inspirujące.

 

fil

 

Jak dla mnie - wielkie brawa!

 

fil

 

A swoją drogą czy to nie ciekawe, że w ciagu kilku dni mamy kolejny przykład budynku, który ma służyć nauce i wykorzystuje w projekcie zjawisko światła?

 

fil

 

Skomentuj:

W świetle nauki