Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wino a la Foster

graberski

Wyobraźmy sobie wspaniałe, czerwone, wino pochodzące z najlepszych szczepów hiszpańskich winogron. Puśćmy dalej wodze fantazji: na słonecznej równinie stoi winnica zaprojektowana przez jednego z najlepszych architektów świata... już wkrótce zobaczymy to nie tylko oczyma wyobraźni. Taką winnice ze snów zaprojektowali Foster + Partners dla Grupo Faustino.

Fot. fosterandpartners.com
Fot. fosterandpartners.com

Dosłownie 150 km na północ od stolicy, w Ribera del Duero, leży jeden z najbardziej urodzajnych regionów Hiszpanii. W pobliżu autostrady łączącej Bilbao z Madrytem powstanie całkowicie nowa marka wina, Bodega Portia. Budynek winnicy zbudowany zostanie ze stali, szkła oraz palet dębowych. Nawiązuje to do materiałów używanych podczas produkcji wina. Budynek składa się z części centralnej oraz trzech skrzydeł, z których każde będzie miało różną funkcje (produkcja lub przechowywanie). Wszystkie pomieszczenia zaplanowane są tak aby do każdego z trzech procesów tworzenia wina były idealne warunki. Ciekawym rozwiązaniem jest przeprowadzenie drogi na dachu obiektu, co ułatwia transport i rozładunek winogron od razu do maszyn. Miejsce, w którym następuje fermentacja jest wyeksponowane tak, aby dwutlenek węgla mógł się z łatwością ulatniać. Natomiast gdy wino znajdzie się już w beczkach czy butelkach zostaje ono umieszczone w specjalnych przechowalniach.

 

fos

 

Elewacja budynku będzie się składać się ze stalowych, Cortenowych płyt o piaskowym kolorze. Podkreśla to harmonię pomiędzy winnicą a jej surowym otoczeniem. Na dachu umieszczone zostaną baterie słoneczne co ograniczy zanieczyszczenia środowiska. Znajdować się tam będą także wąskie lufciki, które będą doświetlać pomieszczenia dla zwiedzających oraz pracowników. Goście będą mogli oglądać cały proces produkcyjny ze szklanych tarasów podwieszonych pod sufitami. Znajdziemy je w każdym ze skrzydeł budynku. Turyści będą mogli prześledzić całą drogę, którą muszą przebyć winogrona aby zamienić się w wino. W środkowej części znajdować się będzie winiarnia oraz restauracja, w których odbywać się będzie degustacja win.

 

 

fosterandpartners.comCiekawostką jest fakt, że podczas prezentacji projektu Norman Foster odstawił na bok przygotowane tablice, zdjęcia, wykresy. Zamiast tego wziął do ręki cienkopis i na czystej tablicy odręcznie narysował swój projekt. Grupo Faustino jest rodzinną firmą już od czterech pokoleń. Eksportuje pierwszej klasy wina na cały świat. Jest właścicielem siedmiu winnic w czterech najlepszych dla winorośli regionach: Rioja, Navarra, La Mancha oraz Ribera del Duero. Wybranie jednego z najlepszych architektów świata do zaprojektowania ich nowej winnicy miało być zwieńczeniem dorobku czterech pokoleń rodziny Faustino.

 

 

fosterandpartners.com

 


Winnica wraz z otaczającym ją terenem pod uprawę ma kosztować 25 milionów. Właściciele planują, że roczna produkcja wyniesie aż milion butelek. Wszystko ma być wybudowane do wiosny 2008 roku kiedy mają się odbyć pierwsze zbiory. Miejmy nadzieje, że wino z Bodega Portia będzie tak wyrafinowane jak nowy projekt Fostera.

Skomentuj:

Wino a la Foster